הזינו מייל ותקבלו עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים

המלצות שקיבלנו מלקוחות המשרד (לחצו להגדלה)

המלצות

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

ביטול עסקה לרכישת רכב משומש (יד שניה) ממגרש עשויה להיות משימה לא פשוטה במיוחד אם לא מכירים את הוראות חוק מכירת רכש משומש (זכאות למידע וגילוי נאות), תשס"ח – 2008.

מדובר בחוק קצר ביותר המחייב את המוכר (בעל המגרש) לפרט בפני הקונה ולהעביר לידיו טופס גילוי נאות המפרט פרטים רלוונטיים לרכב שנמכר/נרכש (לדוגמה, אך לא רק, אם הרכב עבר תאונות).

ניתן לדרוש ביטול עסקה לרכישת רכב משומש אם לא התקיימו כל התנאים על פי חוק מכירת רכש משומש.

עמדת בית המשפט המחוזי בעניין ביטול עסקה לרכישת רכב משומש ממגרש

לאחרונה הגיע מקרה מעניין בעניין ביטול עסקה לרכישת רכב משומש ממגרש לפתחו של בית המשפט המחוזי. בית המשפט השלום דחה תביעה של רוכש רכב ממגרש ולא אישר לבטל את העסקה. התובע לא התייאש והגיש ערעור לבית המשפט המחוזי, ושם זכה לסעד המבוקש (ע"א 62888-11-15 שמואל אמיתי נ' דוד לובינסקי בע"מ, החלטה מיום 10.10.2018).

בית המשפט המחוזי קבע מפורשות כי יש להורות על ביטול עסקה לרכישת רכב משומש ממגרש כאשר המוכר לא הקפיד על קיומן של כל הוראות חוק מכירת רכב משומש. בין היתר נקבע כך:

בחלקו התחתון של המסמך המופנה למשיבה וכולל את הצהרת המערער לפיה קיבל את המכונית בדק אותה ואין לו כול טענות או תלונות שהן, וכי כול תנאי ההסכם קוימו נרשם בכתב יד התאריך 30.05.2011.

לא מצאתי בעיקרי הטיעון ובסיכומי ב"כ המשיבה כול התייחסות לשאלה מה המועד בו היה עליה למסור למערער את המסמכים העונים על דרישת הגילוי הנאות.

שעה שאין חולק כי מלוא תמורת הרכב שולמה על ידי המערער בתאריך 16.05.11.

המסקנה המתבקשת הינה כי זהו המועד בו היה על המשיבה למסור לו את כול המידע הרלבנטי כולל העובדה שמנוע הרכב הוחלף.

הימנעות ממסירת המידע עובר להשתכללות החוזה מהווה הפרה של חובת הגילוי בשלב הטרום חוזי ועולה כדי הפרתה של חובת תום הלב.

סבורה אני כי המשיבה לא עמדה בחובת הגילוי בכך שמסרה המסמכים לידי המערער ביום מסירת הרכב.

אשר על כן, החלטתי לקבל את הערעור ולקבוע כי המערער זכאי לבטל את עסקת המכר, וכן לפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לו.

מאחר שסוגיית הפיצוי והנזק לא נבחנה, אני מחזירה את הדיון לבית משפט השלום על מנת שידון בתוצאות הכספיות של ביטול העסקה, בהתחשב בעובדה שבמועד הדיון בתיק בבית משפט קמא הרכב לא היה שמיש, ובפיצוי המערער.

מה עושים לאחר שמחליטים שרוצים לבטל עסקת רכישת רכב?

חשוב להבין שלא ניתן לדרוש ביטול עסקה לאחר רכישת רכב בכל מקרה. ביטול עסקה לרכישת רכב ניתן לדרוש בעיקר במקרים בהם התגלה פגם ברכב שהמוכר לא הצהיר ולא גילה אותו לקונה.

ככל שהפגם שהתגלה חמור יותר כך הסיכוי שבית המשפט יורה על ביטול עסקה לרכישת רכב והחזרת הרכב למוכר גבוה יותר.

לאחר גילוי הפגם יש לפנות בעל פה ובכתב (דוא"ל או פקס מספיקים – אין חובה לשלוח מכתב בדואר רשום כי הדבר גוזל לא מעט זמן). אם החלטתם לפנות למגרש או לבית העסק ממנו רכשתם את הרכב באמצעות טלפון – הקפידו להקליט את השיחה.

תפרטו את הטענות שלכם ותעדו היטב את את תשובת בית העסק. אם אתם מקליטים את השיחה אתם לא חייבים לציין שהשיחה מוקלטות.

אם בית העסק מודה בטענות שלכם אך מסרב בכל תוקף לדרישת ביטול עסקה לרכישת רכב, לא יהיה מנוס אלא לפנות לבית המשפט על ידי הגשת תביעה.

במקרים מסוג זה מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין תביעות אשר מתמחה ויודע כיצד לייצג תובעים בבית המשפט. בניגוד לדעה הרווחת לא כל עורך דין עוסק ומתמחה בלטיגציה (ייצוג בבית המשפט), ובחירה בעורך דין שאינו מנוסה עשויה להקטין את סיכויי ההצלחה שלכם.

במצב בו בית העסק מסכים לבטל את העסקה אך מתנה את ביטול העסקה במתן החזר חלקי של התשלום – אל תסכימו וציינו כי גם במצב זה תפנו לבית המשפט. אם יוחלט על החזר מלא תחזירו את הרכב שקיבלתם בהקדם האפשרי למגרש.

לסיכום: כל מקרה של ביטול עסקה לרכישת רכב משומש ממגרש יש לבחון לגופו, אך נקודת התחלה היא בבדיקת הוראות חוק מכירת רכש משומש (זכאות למידע וגילוי נאות), תשס"ח – 2008.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב telegram
טלגרם
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב email
דואר אלקטרוני

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

לקבלת עדכונים משפטיים נוספים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים הזינו כתובת מייל והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

כתובת מייל

יש לכם שאלה או הערה בעניין המאמר? כתבו לנו תגובה ונשתדל להגיב בהקדם

כתיבת תגובה