חוסר תום לב בהגשת תביעה ייצוגית הוביל לחיוב גבוה בהוצאות משפט

לאחרונה פרסמתי מספר מאמרים הנוגעים לסוגיית תום הלב בהליכים משפטיים, ולחשיבותה. לאחרונה ניתן ניתנה החלטה מעניינת בבקשה לאישור תובענה ייצוגית בעקבות חוסר תום לב מצידם של המבקשים.

חוסר תום לב בת”צ 4553-12-13 אפרת כספי ואח’ נ’ חברת פרטנר תקשורת בע”מ

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

בקשה לאישור תובענה ייצוגית זו עסקה בשאלה האם פרטנר מחייבת ביתר את לקוחותיה בגין רכישת מכשירים ודיבוריות לרכב. לאחר שפרטנר הצליחה להראות כי היא לא חייבה את לקוחותיה ביתר המבקשים ביקשו להסתלק מהתביעה, ועלתה השאלה האם ראוי לחייב אותם בהוצאות משפט עקב חוסר תום לב בניהול ההליך המשפט. שאלת חוסר תום לב בניהול ההליך עלתה על הפרק משום שהסתבר שהמבקשים בבקשה זו היו קרובים למבקשים בתביעה ייצוגית קודמת נגד פרטנר באותו נושא, אשר הסתיימה בדחיית הבקשה על ידי בית המשפט עוד בתחילת שנת 2014.

בית המשפט לא חסך ביקורות עקב חוסר תום לב מצד התובעים, וקבע בסוף ההחלטה כך:

“חוק תובענות ייצוגיות מטיל על המבקש לייצג קבוצה נטל ממשי של תום לב. הגם שהסתלקות אינה יוצרת מעשה בית דין, תביעה חוזרת ונשנית באותו ענין אינה עולה בקנה אחד עם דרישה זו.

אותם דברים נאמרו והוסברו לצדדים בקדם המשפט הראשון. אף על פי כן החליטו כולם להעמיד את השאלה שהעלו לדיון. רק לפני המועד הקבוע לשמיעת המצהירים חזרו בהם. התנהלות כזו, כשלעצמה אינה ראויה, ומחייבת הטלת הוצאות, על מנת שלא לעודד שכמותה.

משום כך החלטתי לחייב את המבקשת 1 לשלם למשיבה סכום של 10,000 שח.

ענינם של המבקשים 2 ו-3 חמור יותר: אלו קרובים בהרבה לענינה של אשל היאור, אשר ספגה ביקורת קשה של השופט ענבר. אף על פי כן לא שעתה לדבריו והמבקשים כאן לא שעו לדבריי, והמשיכו להעסיק את המשיבה ואת בית המשפט בכל רשימת הבקשות שפורטה לעיל.

התנהלות המבקשים מעידה על העדר תום לב בייצוג הקבוצה, ואולי אף על נסיון להביא את המשיבה להסדר פרטי אל מול היכולת המוכחת בהגשת בקשות לאישור תובענות ייצוגיות. אני סבורה כי ראוי להרתיע תובע פוטנציאלי מהתנהלות כזו.

בנסיבות הענין החלטתי לחייב את המבקשים 2 ו-3 לשלם לפרטנר סכום של 40,000 ₪.”

 זיכרו, חוסר תום לב עשוי להכשיל כל תביעה, ובוודאי כאשר מדובר בתביעה ייצוגית.

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב