תקנות הגנת הצרכן (אחריות ושירות לאחר מכירה), תשס”ו-2006 חלות על מוצרי חשמל, אלקטרוניקה, וגז חדשים שמחירם לצרכן גבוה יותר מ-150 ש”ח. כלומר, במקרים בהם ערך המוצר נמוך מ-150 ש”ח היבואן או היצרן לא חייב לפעול על פי תקנות הגנת הצרכן.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

כשאתם רוכשים מוצר חדש עליכם לוודא שצורפה למוצר תעודת אחריות. זהו מסמך אותו חייב היצרן או היבואן לספק מכוח תקנות הגנת הצרכן, ומסמך זה חייב לפרט את התחייבות היצרן בדבר תקינות המוצר ומתן שירותים לאחר מכירתו.

תקופת האחריות היא לכל הפחות שנה אחת. יצרן או יבואן רשאים לקבוע תקופת אחריות ארוכה יותר.

הזינו מייל ותקבלו ללא תשלום או התחייבות עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

אם לא ניתן לאתר את היצרן ועלות המוצר עולה על 400 ש”ח, כל הוראות תקנות הגנת הצרכן יחולו על בית העסק שביצע את מכירת המוצר.

אופן ביצוע התיקונים על פי תקנות הגנת הצרכן

יצרן או יבואן אינם חייבים לתקן כל תקלה אלא רק תקלות שאינן נובעות מנזק מכוון שנגרם על ידי הלקוח. לדוגמה: מכשיר סלולרי חדש נשבר עקב נפילה מידיו של הלקוח. במקרה כזה פטור היצרן או היבואן מכוח התקנות מלתקן את המוצר ללא עלות. במצבים מסוג זה יהיה הצרכן חייב לשלם עבור תיקון המכשיר, שכן, הקלקול לא נוצר באשמתו של היצרן או היבואן.

על מנת לגבות תשלום מהלקוח על היצרן או היבואן להוכיח את אחד מהבאים לפני ביצוע התיקון:

 1. הקלקול נוצר עקב כוח עליון לאחר שהמוצר נמסר ללקוח.
 2. הקלקול נוצר עקב זדון או רשלנות של הלקוח, לרבות שימוש בניגוד להוראות היצרן.
 3. בוצע תיקון קודם במוצר על ידי גורם לא מורשה.

כל תיקון מוצר במהלך תקופת האחריות חייב להתבצע עם חלקים חדשים ומקוריים בלבד.

אם היצרן או היבואן אינם מסוגלים לבצע את התיקון עליהם לספק לצרכן מוצר חדש זהה או מסוג ואיכות דומים ושווי ערך או להשיב לצרכן את כספו. יודגש, ההחלטה כיצד לפעול נתונה לשיקול דעתו של היצרן או היבואן.

תחנות שירות לתיקון מוצרים – החובות על פי התקנות

התקנות קובעות כי על היצרן או היבואן להפעיל לפחות תחנות שירות אחת בכל הערים הבאות: ירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע.

המקום בו בוצעה המכירה עשוי גם לשמש תחנת שירות, אלא אם כן, קיימת תחנת שירות אחרת במרחק שאינו עולה על 15 ק”מ ממקום המכירה.

מועדים לביצוע התיקונים

תקנות הגנת הצרכן מחלקות את המועדים לשלוש קטגוריות:

 1. אם היצרן או היבואן נקראו לביתו של הלקוח – יש לבצע את התיקון תוך 7 ימים.
 2. אם המוצר המקולקל נמסר לתחנת שירות – יש לבצע את התיקון תוך 10 ימים.
 3. אם המוצר המקולקל נמסר לתחנת מכירה (בניגוד לתחנת שירות) – יש לבצע את התיקון תוך 14 ימים.

שבתות וחגים לא יבואו במניין הימים לצורך ביצוע התיקון.

חריגים לזמני התיקון מכוח תקנות הגנת הצרכן:

המחוקק היה ער לכך שבחלק מהמקרים לא ניתן להמתין שבעה ימים או יותר לצורך תיקון חלק מהמוצרים, ולכן קבע רשימה של מוצרים אותם יש לתקן בפרק זמן קצר יותר, בתנאי שהקלקול מונע את השימוש העיקרי שלשמו נועד המוצר:

מקרר – תוך יום אחד.
מקפיא – תוך יום אחד.
כיריים לבישול, מגז ומחשמל – תיקון תוך יומיים.
מכונת כביסה, מייבש כביסה, מדיח כלים – תיקון תוך שלושה ימים.
מזגן – תיקון תוך שלושה ימים.
תנור הסקה דירתי, תנור בישול ואפיה – תיקון תוך שלושה ימים.
טלוויזיה בגודל העולה על 20 אינץ’ – תיקון תוך שלושה ימים.

הפרת תקנות הגנת הצרכן עשויה להיות עילה לתביעה ייצוגית

יצרנים ויבואנים לא תמיד מקפידים על הוראות התקנות משום שהדבר מוביל לחיסכון רב בהוצאות כספיות, ומשכך, מגדיל את הרווחים, על חשבון רווחתם של הלקוחות.
על מנת להגיש תביעה ייצוגית במקרים אלה יש להראות שהיצרן או היבואן נמנעים באופן מגמתי מאי קיום התקנות. לא מספיק להראות דוגמה פרטנית לצורך הגשת תביעה ייצוגית.

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

לפוסט הזה יש 89 תגובות

 1. האם סוללה של דייסון V10 היא חלק מהמכשיר והאחריות עליה היא שנה (עלות הסוללה כ 700 ש”ח) ?
  הספק קאיה מערכות נותן באחריות חצי שנה. האם יש חריגה מהתקנות ?
  בסוללה יש מעגל אלקטרוני לא פשוט

  1. שלום,
   לא מוכרת לי אפשרות לחרוג מהתקנות.
   יתכן מאוד שיש כאן עילה להגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

 2. שלום,
  מה אומר החוק לגבי מוצרי חשמל “קטנים” (מיקסר או אופה לחם, מוצרים עד 800-1000 ש”ח)? האם היבואן מחויב להחזיק חלפים מעבר לשנת האחריות המוצהרת?
  תודה.

 3. שלום;

  לפני חודשיים וחצי קניתי מכונת כביסה חדשה. יש לי 3 שנים אחריות.
  יום שבת (3.8 ) התקלקל לי מכונה. יום ראשון (4.8) בבוקר התקשרתי לחברה לשלוח לי טכנאי והסברתי להם את הבעיה. קבוע לי ליום רביעי(7.8) את הטכנאי והוא בא בלי חלקים וכמובן לא תיקן לי את המכונה – הוא בדק והלך. רוצים לי שוב להזמין טכנאי רק ליום שני(12.8) הבאה.
  האם אני יכולה לטבוע אותם?
  יש חוק?

 4. שלום,

  החזרתי מוצר לתיקון תחת אחריות ( הגה למחשב בשווי של 2500 ש”ח ), התקין אמור לקחת 14 ימי עסקים, אך עברו כבר יותר מ16 ואין שום תשובות מחנות ומעבדה, האם זה תקין שמאחרים בזמני שמובטחים ללקוח והאם יש לעשות בנושא זה מה שהו?

  1. שלח להם מכתב ותפנה אותם לתקנות המפרטות את זמני התיקון המקסימליים. במידה ולא תקבל פיצוי בגין האיחור בתיקון תאלץ להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות.

 5. שלום.
  הבן שלי קנה קונסולת משחק (גיימבוי) ובתעודת האחריות מצויין שהיא ל3 חודשים. המוכר אמר לו שהוא מאריך את התוקף לחצי שנה, האם זה קביל ומה ניתן לעשות?

 6. שלום
  לפני כחודשיים פלוס קניתי מחשב מארצות הברית דרך חברה מתווכת שיושת בישראל לאחר חודש שהשתמשתי במחשב פתאום נהיה לו סדק במסך ואני פניתי לאותה חברה שקניתי דרכה והסברתי את המצב ואמרו לי שישלחו את זה לבדיקה לארצות הברית ולאחר חודש חזרו אלי ואמרו לי שחברה בארצות הברית החליטה להחליף לי את המחשב ולתת לי מחשב חדש בתמורה שאני הוסיף עוד כסף ואני אמרתי אין לי בעיה לשלם אבל אני רוצה מידע מפורט שמראה שכן אותה חברה שיושבת בארצות הברית חייבה אותי בשלום וכמובן על מה אני משלך, מה שכן החברה המתווכת אינה מוכנה לתת לי מידע חוץ מלחייב אותי בעוד כסף.. אמשח לעזר, מה אני צריך לעשות

 7. שלום רב,
  רכשתי לפני חצי שנה שולחן פינג פונג בשווי למעלה מ2000 שקל מסוג (outdoor) – עמיד ומיועד לשימוש בחוץ. השולחן עובד, אך מראה סימני בלאי רבים, למרות שהוא מכוסה במרפסת ובשימוש מועט יחסית ושמור.
  תוך כמה חודשים נהיו המון סימני חלודה (קטנים בינתיים), בכל אזור בשולחן. הגלגלים עצמם מפרישים צבע ו’עייפים’. גם הבולמי גלגלים נתקעים ולא מתפקדים טוב. לשולחן יש אחריות לעוד 6 חודשים. דיברתי עם החנות שמנסה להתנער מאחריות ואני רואה לאן זה מתקדם.
  מה החוק אומר לגבי בלאי/חלודה בזמן אחריות מוצר? ביטול עסקה והחזר כספי הם אופצייה?
  תודה!

  1. שלום,
   אם ברצונך לבטל עסקה ולקבל החזר כספי תצטרך להוכיח בבית המשפט שביצעת שימוש בהתאם להוראות היצרן.
   החוק לא מתייחס באופן מפורש לחלודה, ובלאי זו תוצאה של שימוש בכל מוצר ואינו מהווה כשלעצמו עילה לביטול העסקה.

 8. קניתי אוזניות בלמעלה מ-1500 שקל. האוזניות התקלקלו 3 פעמים בחצי השנה שלאחר הקניה. ו
  הן נשלחו למעבדה ובכל פעם קיבלתי חדשות. מאחר ואני לא נהנה מהם כי רוב הזמן תקולות, הציעו לי לשדרג או שוב להחליפם וכשביקשתי לבטל עיסקה ולרבל כספי חזרה הם טענו שעכשיו המחיר הוא 750 שקל וזה סכום שובר הזיכוי שהם מוכנים לתת. כאשר בדקתי, זה באמת מחירם הנוכחי. האם ניתן לתבוע? על עוגמת נפש+ החזר עלות המוצר?… או שוב לקחת חדש ולקוות שלא יתקלקל…או, לקחת שובר זיכוי (עיסקה חדשה) ולבטלה למחרת במסגרת 14 יום שיש לי לביטול עיסקה?… ואז לכל הפחות לא אפסיד הכל?!

 9. היי מסרתי לתיקון שואב אבק רובטי , המונע כנראה ספג רטיבות תוך כדי עבודה ובבדיקה בעלות נפרדת של 180 שקלים אמרו שצריך להחליף רכיב שאין כרגע במלאי ויש להמתין 10 ימים עד שיגיע החלק החסר , המוצר כבר לא באחריות , אך עברו יותר מ 20 יום והחלק עדין לא הגיע .
  האם זמן ההמתנה הזה סביר ? ואם לא כיצד ניתן לפעול ?

  1. שלום,
   תקנה 3 לתקנות הגנה הצרכן (אחריות ושירות לאחר מכירה) קובעת כך:
   (א) יצרן של טובין אשר נמכרו לצרכן יספק, על פי דרישת הצרכן, חלקי חילוף לשם תיקון הטובין, עד תום תקופת האחריות שנקבעה לטובין.
   (ב) בלי לגרוע מן האמור בתקנת משנה (א), יצרן של טובין אשר מחירם במועד הרכישה עולה על 300 שקלים חדשים יספק, על פי דרישת הצרכן שרכשם, חלקי חילוף לשם תיקון הטובין עד תום שנה לאחר תום תקופת האחריות שנקבעה לטובין.

   נראה שישנה הפרה של תקנה 3(ב) (בהנחה שאתה נמצא בשנה הראשונה לאחר תום תקופת האחריות). אם בית העסק אינו מוכן לקיים את הוראות התקנות תאלץ לפנות לבית המשפט.

 10. שלום רב
  רכשתי שואב אבק דייסון V8 בעלות של 1725 ש”ח ב-7.6.18.
  קיבלתי את המוצר בפועל לאחר ה- 19.6.18.
  בתאריך ה- 17.12.18 מסרתי את המכשיר לתיקון בתחנת איסוף והוא הגיע למעבדה ב-20.12.18.
  החברה המספקת את האחריות טענה שסוללת המכשיר התקלקלה ושאחריות על סוללה הינה לחצי שנה בלבד. בכתב האחריו שבידי כתוב שהאחריות היא ל-24 חודשים ללא סייגים.
  הסברתי שבין כה וכה אני בתקופת החצי שנה מאחר והאחריות מתחילה מיום קבלת המכשיר ולא מיום התשלום – החברה אמרה שלא כך הדבר אך שתחליף לי (לפי תקנה 5 א בחוק).
  אספתי את המכשיר מהתחנה והבחנתי שהסוללה אינה מקורית.
  יצרתי שר עם הספק ששאל איך אני יודעת שאינה מקורית. הסברתי והוא אמר שבמידה ועברה חצי שנה הם מחליפים לסוללה שאינה מקורית (בכתב האחריות כתוב מפורשות שחל איסור להשתמש בסוללה שאינה מקורית מחשש לשריפה).
  ביקשתי שישלח לתחנת השירות סוללה מקורית חדשה ושאמסור לו את הסינית – אמר שעל מנת להחליף עליי לשלוח את המכשיר שוב לתיקון (משמעות >> להישאר ללא שואב תקופה נוספת + לנסוע פעמיים לתחנת השירות).
  מה אתם ממליצים לי לעשות?
  חייבת לומר שאני חוששת שיספק לי סוללה “מחודשת”.
  תודה

  1. שלום,
   או שתמתיני לקבלת הסוללה החדשה או שתגישי תביעה קטנה לבית המשפט (הליך בן מספר חודשים לכל הפחות).

 11. רכשתי מתקן מים והסתיימה תקופת האחריות
  שילמתי על תיקון והתקלה חזרה כעבור חודש
  במעמד התיקון שאלתי את הטכנאי אם יש אחריות על התיקון ולא ידע להשיב
  כעת החברה טוענת שאין אחריות על התיקון
  יש מה לעשות?

  1. שלום,

   בהחלט ניתן לטעון שאין זה סביר שהתקלה תחזור על עצמה לאחר חודש בלבד (כמובן בהנחה שבוצע שימוש נכון במוצר).
   ככל שבית העסק מסרב לתקן, יתכן שלא יהיה מנוס מלפנות לערכאות משפטיות.

 12. שלום רב
  לפני כחודש רכשתי באינטרנט טלפון נייד עבור בני. לאחר כשבוע הוא דיווח כי מסך המגע לא תמיד עובד טוב. לקחתי לתיקון במעבדה שהחנות שלחה אותי אליה, המוצר חזר מתיקון אך לאחר שימוש של מספר ימים בני מדווח כי הבעיה חזרה.
  אם הבנתי אותך נכון באחת התשובות לעיל, אז במקרה כזה מותר לי לדרוש טלפון חדש לחלוטין. האכן כך? ע”ס איזה חוק? כי אני מעוניין לממש זכות זו וברצוני שיהיו בידיי הסימוכין המתאימים.
  וממי אני דורש את זה? מהחנות האינטרנטית? מעבדת התיקונים? היבואן?
  תודה רבה וכל הכבוד על השירות הזה!

  1. שלום ,
   רכשתי שתי יחידות של מקרר ( יחד 1.20 ) בחודש ספטמבר .
   היחידה השמאלית התקלקלה כבר שלוש פעמים !!!
   האם אני זכאית להחזער את המקרר ולבקש זיכוי / החלפה למקרר אחר ?
   תודה .

   1. תצטרכי להגיש תביעה לבית המשפט ולשכנע את בית המשפט שהתקלות ופרקי הזמן בין התיקונים אינם סבירים, ולדרוש ביטול עסקה.

 13. שלום רב, ב 04/2017 רכשתי 4 מזגני תדיראן אשר עד לנכון להיום לא נאספו ולא הותקנו בדירה מפאת איחור במסירת מפתח מהקבלן. בשבועיים הקרובים ככל הנראה יותקנו המזגנים, השאלה שלי היא החל ממתי חל תקופת האחריות? האם מן הקניה או מן ההתקנה בפועל? (המתקין הוא זה שדרכו נקנו המזגנים)

   1. תודה רבה אדי על המענה המהיר, ומצטער לנג’ס, אבל אני חייב להבין: בתשובה אחרת לצחי מה-7/5/18, אתה ענית:
    “אם ביצעת רכישה טלפונית/אינטרנט אתה רשאי לבטל את העסקה ולרכוש מכשיר אחר”.
    אני רכשתי דרך הרשת, המכשיר היה תקול חומרתית, הוא נפתח לצורך התיקון, ועדיין תקול. מה ההבדל בין שני המקרים שלנו?
    תודה רבה
    יהודה

    1. אין לך זכות מכוח חוק הגנת הצרכן לדרוש ביטול עסקה לאחר חודש (ביטול עסקה מוגבל ל-14 ימים בעת קניה מרחוק), גם אם התקלה התרחשה בשבוע הראשון.

 14. מסרתי מחשב לתיקון באחריות, הם חורגים מסך של 10 ימים מאז נמסר לתיקון.
  (18 יום מעת ההודעה בטלפון, 15 יום מעת נאסף ע”י שליח – ועדיין המחשב לא חזר)

  האם אני זכאי לפיצוי?
  תודה.

 15. שלום

  רכשתי מזנון לאחר כמה זמן התגלה פגם,
  בקשתי שיבוא לתקן בבית או לקחת לתיקון
  בחנות אומרים לי שאין אחריות על מוצרים שהובלה והתקנה לא בוצעה מטעם היצרן
  ושזה גם כותב בחשבונית שחתמתי בקניה
  הם מציעים לי שאם אני רוצה אני יכול להביא את הריהוט לחנות וינסו לעזור לי
  האם יש עילה לתביעה ופיצוי?

 16. שלום,
  קניתי טלפון שעדיין יש עליו אחריות.במסגרת האחריות לא הצליחו לתקן את התקלה במעבדה וחנות מספקת לי טלפון חדשבמקום ישן.
  האחריות של טלפון ישן מסתיימת עוד חודש.כמה זמן יש לי אחריות אל טלפון חדש?רק חודש או עוד שנה?

  תודה.
  איגור

 17. שלום,
  רכשתי מדפסת דיו HP בשרת קרביץ, ברגע שחיברתי אותה לחשמל קפצה הודעה שמדפס לא תקינה. התקשרתי ישר אחרי 30 דק לחנות והסברתי להם שמוצר לא תקין וביקשתי להחליף, אבל מנהל ענה לי שמוצר נפתח ויש לפנות לHP ולא היה מוכן להחליף לאותו דגם.
  ביקשתי לבטל עסקה וגם לא הסכים

 18. רכשתי סוכך חשמלי למרפסת במחיר של אלפי שקלים, המוצר עדיין באחריות, המוצר התקלקל, החברה דורשת ממני 350 ש”ח עבור ביקור הטכנאי, בין אם התקלה הינה במסגרת האחריות או לא. הם טוענים שרק בשנה הראשונה הטכנאי מגיע בחינם ושזה מצויין באחריות. אם הדבר תקין?

 19. שלום.
  התקנתי ברכבי מערכת מניעת תאונות של איווקס, לפני ההתקנה הרכב היה תקין לחלוטין, כשהנעתי את הרכב לראשונה אחרי עבודת הטכנאי נדלקה נורה של כריות אוויר. כפניתי לחברה הם שלחו טכנאי אשר אישר לי שפעולות ההתקנה של המתקין היו שגויות ו”על הדרך” שבר לי פלסטיקה ומתג ברכב.
  פניתי לחברה שידאגו לתיקון אך הם מסרבים לקחת אחריות וטוענים שהם אינם אחראים וזה צירוף מקרים.
  האם יש לי עילה לתביעה?

 20. שלום

  באם המכשיר תוקן לאחר תקופת האחריות ישנה אחריות נוספת לשלושה חודשים

  האם האחריות הנוספת היא רק עבור התיקון או על כל המכשיר?

  תודה

 21. שלום
  אם קניתי מחשב ולאחר שהוא נשלח לתיקון החברה פגמה במוצר + לא עמדה בזמנים המתוארים להחזרת המוצר (עד 14 ימי עסקים) וקיבלתי מחשב חדש
  וכעת אחרי שנה קורה שוב אותו הדבר רק שהפעם הם לא עומדים ב14 ימי עסקים שהובטחו להחזרת המוצר האם יש עילה לתביעה? אם כן אשמח לדעת על סמך איזה סעיף בחוק להגנת הצרכן, והאם אני יכול לבקש מהם החזר כספי או מחשב אחר?
  תודה

  1. שלום,

   חוק הגנת הצרכן אינו רלוונטי לענייננו. תוכל לעיין בתקנות הגנת הצרכן (אחריות ושירות לאחר מכירה) באמצעות הקלקה על הקישור שמופיע במשפט הראשון של מאמר זה.

   לא סביר שבית המשפט יפסוק להשיב לך את כספך או לתת לך מחשב אחר, אך להערכתי כן יפסוק פיצוי כספי. גובה הפיצוי עשוי להשתנות בהתאם לפרק זמן העיכוב.

 22. שלום רב,

  קניתי מכונת כביסה עם אחריות לשנה במהלך השנה 3 פעמים נקרעה הגומיה ובא טכנאי להחליפה בכפוף לאחריות. עכשיו אחרי שנה ושלושה חודשים שוב קרתה בדיוק את אותה התקלה אך המוצר אינו באחריות. היבואן שלח טכנאי שפתאום מצא תקלות נוספות שיש לתקן במכונה (אותן לא גילה בטרם לתום תקופת האחריות) וכעת רוצים לגבות ממני עבור התיקון למעלה מ1500 ש”ח אני חשה פשוט מרומה. כיוון שהתקלה היא תקלה חוזרת האם יש לי מה לטעון נגד החברה למרות שתקופת האחריות חלפה?

 23. האם נקודת איסוף ממנה נשלח המוצר נחשב לנקודץ שירות , האם זה נחשב שאין נקודת שירות במרחק 15 קמ ממקום הרכישה ולכן נקודת הרכישה חייבץ לתת לי שירות.

 24. שלום
  המזגן שברשותי הפסיק לקרר טכנאי שהגיע קבע שיש להחליף מדחס עברו עשרה ימים והמסגן טרם תוקן האם זכאי לפיצוי.
  תודה רבה יעקב דוד

 25. שלום רב.
  מכונת הכביסה שלי התקלקלה והזמנתי טכנאי במסגרת אחריות שהורחבה בעת הרכישה.
  מאז ובמשך 10 ימים היו אצלי ארבעה טכנאים שונים כאשר האחרון פסק שיש לקחת את המכונה למעבדה ולספק מכונה חליפית.
  בינתיים עברו עוד חמישה ימים והמכונה טרם הוחזרה.
  מה אפשר לעשות ?
  תודה!

 26. שלום רב,

  פניתי למשווק על מנת להחזיר מוצר במסגרת 14 ימי עסקים, המשווק מצהיר שהחזרה תתבצע רק אם המוצר לא נפתח ובאריזתו המקורית..
  פתחתי את המוצר אולם לאחר מס’ ימי שימוש הוא אינו עונה על צרכיי ואני מעוניין להחזירו,
  האם המשווק יכול לסרב לקבל את המוצר היות והוא נפתח ונעשה בו שימוש קצר?

  במידה ולא הרי זה אבסורד! באפשרותי לגבש דעה אם אני מעוניין במוצר או שהוא נותן מענה לצרכי רק לאחר שימוש ראשוני,
  אז עצם זה שהמשווק מוכן לקבלו רק אם לא נפתח או נבדק מהווה סתירה עם מדיניות ההחזרה..

  האם אני יכול לדרוש את ההחזרה גם אם המוצר נפתח?

  תודה שוב,

  1. שלום,

   אם רכשת את המכשיר פרונטלית, וביצעת בו שימוש, אתה לא רשאי לבטל עסקה תוך 14 ימים ממועד העסקה.

 27. תודה לך על המענה המהיר..

 28. שלום רב,

  קודם תודה לך על השירות..

  לפני כשבוע רכשתי טלפון סלולרי, עם הפעלה ראשונית מצאתי שיש בעיה חומרתי בחיבור USB של המכשיר..

  פניתי לשירות לקוחות/מעבדה מורשית של היבואן, לפי אופי התקלה נמסר שצריך
  לפתוח את המכשיר לצורך תיקון הבעיה המכשיר.

  האם זכותי לדרוש מהיבואן החלפת המכשיר בחדש ולא תיקון היות והמכשיר חדש?

  תודה מראש,

  1. שלום,

   אם בוצעה רכישה פרונטלית (במרכז שירות או דוכן מכירות, לדוגמה) אז אין לך זכות לדרוש החלפה למכשיר חדש. בית העסק רשאי לבצע את התיקון הנדרש, גם אם הדבר כרוך בפתיחת המכשיר.
   אם ביצעת רכישה טלפונית/אינטרנט אתה רשאי לבטל את העסקה ולרכוש מכשיר אחר.

 29. שלום רב,
  ברשותי מדיח כלים של בוש אשר נמצא בהסכם שירות / הארכת אחריות של היבואן הרישמי.
  לפני כחודש המדיח הפסיק לעבוד עקב תקלה. היו אצלי שלושה טכנאים שונים מטעם היבואן, בשלושה מועדים שונים, החליפו חלקים ואפילו חייבו אותי על החלפת גומיות אשר אינן כלולות בהארכת האחריות, אך לא הצליחו לפתור את התקלה. הטכנאי האחרון הגיע בלוויית “ראש צוות” שקבע שצריך להחליף חלק שלא נמצא במלאי ויש להזמינו מחו”ל. שבועיים עברו מאז, והחלק עוד לא הגיע – כך לפחות טוענים נציגי השירות של היבואן.
  כאשר ביקשתי לדבר עם מנהל השירות (ששוחח איתי לפני כשבועיים, כאשר התרעמתי על איכות השירות ועל התשלום שנדרש ממני) – נמסר לי כי “הוא בשיחה”. כך היה מספר פעמים (…).
  האם תקנות הגנת הצרכן רלוונטיות גם למקרים של הארכת אחריות, או רק למקרים של תקופת האחריות המקורית?
  כיצד לנהוג? איני חושש מעימות עם החברה בבית משפט, אם לדעתך המקצועית יש לי קייס.
  לתשובתך אודה.

 30. שלום
  קניתי מוצר (מזרן) יוקרתי. עם 10 שנות אחריות.
  לאחר 3 שנים המזרן התקלקל.
  היצרן בחר להחליף את המוצר הישן בחדש. אך המוצר לא זהה לחלוטין למוצר המקורי מבחינה טכנית.ככל הנראה בוצע “שינמנוך” למוצר במהלך 3 השנים שעברו.
  לאחר שסירבתי לקבל את המוצר הלא זהה, היצרן טוען שהמוצר כן זהה אך עבר שינוי וכיום מייצרים אותו בצורה אחרת\ חדשה.
  המוצר ה”חדש” איננו תואם למוצר המקורי ואף גרוע ממנו בכמה פרמטרים טכנים. יתרה מכך. מזרן זה הוא 1 מתוך 2 שנקנו בזמנו ביחד מאותו דגם. והם צמודים אחד לשני (2 יח’ שמתפקדים כמזרן זוגי). יוצא מצב שהמזרנים לא זהים לא בעובי ולא בתחושה.
  האם ניתן לתבוע על כך?

  1. שלום,

   אין חובה לספק מוצר זהה, במיוחד אם אותו מוצר אינו מיוצר יותר ולא קיים במלאי.
   יחד עם זאת, אם המוצר שקיבלת נחות יותר, הדבר מהווה עילת תביעה.

 31. שלום קניתי רכב חדש מסוג קיה ספורטא’ז יש לי את הרכב חודש וחצי ופנס הרכב דהה מבפנים בצורה לא נורמאלית אני מדגיש לא מבחוץ מבפנים הגעתי לאחד ממרכזי השירות בצפון ונאמר לי שצריך להמתין שיגיע מהנדס מהחברה שיבדוק ממה זה נובע המתנתי שבועיים וקיבלתי טלפון שאכן הוא הגיע ולהגיע עם הרכב שיראו מה התקלה יש לציין שיומיים לפניי שהבחור הגיע החלפתי את התאורה ברכב שהייתה בצבע צהוב ללבן לאחר שהמהנדס ראה שהחלפתי את התאורה שמח מייד ואמר לי אדוני היקר החלפתה מנורות ואני מצטער מאוד אין אחריות למרות שאני מציג בפניו הוכחה לכך שהחלפתי את המנורות יומיים לפניי שהוא הגיע ולפניי שבועיים הגעתי למרכז השירות עם התאורה הרגילה בקיצור מצאו סיבה למסיבה יש לציין שפנס הרכב עולה כ6000 שקל והרכב בן חודש וחצי מה עליי לעשות ?

   1. השאלה אם הם לא יכולים להיתפס בזה שהחלפתי נורות שזה נוגד את הוראות היצרן ?

    1. יכולים בהחלט ואני מניח שזה מה שיטענו, אך ממה שתיארת הצגת את התקלה עוד לפני ביצוע החלפת הנורות, כלומר, ההחלפה היא לא זו שיצרה את התקלה.

 32. ערב טוב,
  רכשתי שעון יד לפני שנה. לשעון יש אחראיות שנתיים כולל רצוע. עכשיו הרצוע פעם שניה בתיקון מעל חודשיים, פעם ראשונה היתה כחודשיים. החברה טוענת שאין חלקים במלאי כי שעון יוקרתי. ניסיתי לדבר איתם ללא הצלחה, עומדים בשלהם שכאשר יגיע ישלחו לי.
  האם יש לי עילה לתביע של 10000 ש”ח ללא הוןכחת נזק לפי תקנות הגנת הצרכן
  תודה רבה מראש

  1. שלום,

   ככל הידוע לי אין בתקנות הגנת הצרכן (אחריות ושירות לאחר מכירה) תקנה המתייחסת לפיצוי ללא הוכחת נזק בגובה 10,000 ש”ח.

 33. המחיר לתת אחריות הוא מינימום 150 שקלים,מה קורה אם בעל עסק מפרסם מוצר ב149 שקלים ונותן מחיר משלוח סביר ךמוצר נגיד בעלות של כמה שקלים 13-14 שקל (אני רושם סביר שהכוונה היא שהוא לא מכיל את מחיר המוצר בעלות המשלוח אלא רק עלות המשלוח) עלות המוצר עוברת את ה150 שקלים כרגע עם מחיר המשלוח,האם הוא מחוייב באחריות על פי התקנות?

 34. אז למה מתייחסת הפסקה “יספק לצרכן טובין חדשים, זהים או מסוג ואיכות דומים ושווי ערך”.
  שווי ערך למה?

 35. שלום.
  חברת מחשבים הציעה לי מחשב נייד חדש עקב תקלות מרובות ואי עמידה בזמני התיקון למחשב שעלה לי 5800 ש”ח.
  המחשב שהציעה לי החברה עולה 5376 ש”ח, כלומר לא באותו הסכום שרכשתי.
  השאלה שלי היא אם הם חייבים להציע לי מחשב באותה עלות שרכשתי (5800 ש”ח)?
  תודה רבה.

 36. שלום,
  המזגן שלי באחריות. לאחר 2 ימי עבודה הגיע הטכנאי וקבע שהמדחס התקלקל וצריך “צוות מיוחד” שיחליף אותו, קבעו לי טכנאי ליומיים אחרי ואז הגיע ה”צוות” אך עם מדחס לא מתאים ואמרו שיגיעו למחרת.
  האם יש עילה לתביעה?
  3 פעמים נאלצתי לחכות בבית לטכנאי

  1. שלום,

   אל תמהר עם הגשת תביעה. פנה תחילה לחברה בכתב ודרוש פיצוי כספי בגין בזבוז זמנך. אם לא תפוצה – תגיש תביעה קטנה.

 37. שלום
  התקנו מזגן חדש וביום ההתקנה נמצאה תקלה האם ניתן להחזיר את המוצר ולדרוש מהיבואן/חנות את עלות ההתקנה והפרוק של המזגן?
  ומה החוק אומר לגבי החלפת המזגן ע”י היבואן?

  1. שלום,

   יש חובה לתקן בחלקים חדשים ומקוריים. אין חובה להחליף בהכרח למזגן חדש.
   אין חובה לבית העסק להחזיר את עלות ההתקנה או הפירוק.

 38. הזמנתי טכנאי לתקן מזגן. הוא החליף חלק, המזגן התחיל לעבוד, ושילמתי לו. אחרי יום, המזגן עשה קצר. אינו יודע מה עוד לעשות, אינו מוכן לקחת בחזרה את החלק ולהחזיר את הכסף, והוא מציע לי לקנות מזגן חדש. האם אני יכול לדרוש את כספי בחזרה?

  1. שלום,

   האם המזגן עדיין תחת אחריות?

   יתכן שהטכנאי לא ביצע את התיקון כראוי וזו הסיבה שנוצר קצר במזגן. זו עשויה להיות סיבה לביטול עסקה ו/או קבלת פיצוי כספי. כמובן שיהיה צורך להוכיח שהתיקון לא נעשה כראוי ולא מספיק לטעון זאת.

   כל עוד אין בידיך אסמכתא שהתיקון לא בוצע כנדרש אין באפשרותך לדרוש ביטול עסקה של התקנת החלף.

   1. המזגן אינו תחת אחריות. הטכנאי רוצה לטעון שהקצר לא תלוי בעבודתו, רק שזה לא נראה סביר שמזגן עובד שנים ועושה קצר יום אחרי החלפת כרטיס, בלי שזה נגרם על ידי טעות של הטכנאי יום לפני. האם הצעתך אומרת שאני צריך, למשל, להזמין שרות של אלקטרה לבדוק אם הם מוצאים פגם בעבודת הטכנאי?

    1. כן, וככל שאכן ימצאו שהעבודה לא בוצעה כראוי או ברשלנות יהיה מקום לדרישת החזר התשלום ואף פיצוי כספי.

 39. רכשתי מכונת כביסה ונמצאה תקולה תוך פחות משבוע. האם היבואן מחוייב להחליף למכונה חדשה?

  1. לא.

 40. שלום,רכשתי טלפון נייד (סמסונג)ולאחר שבוע התקלל הטלפון תוקן לאחר 15 יום!! אחרי אין סוף שיחות טלפון מול סאני. האם היצרן /יבואן לא מחוייב להחליף טלפון חדש בהנחה שמכרו טלפון לא תקין!

  1. לא.

 41. שלום.
  מה קורה עם תקופת האחריות , אם המוצר היה פעמיים בתיקון בתוך תקופת האחריות? האם יש הארכה של תקופת האחריות?

  1. שלום,

   האחריות לא מוארכת.

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב