רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

כתב תביעה לדוגמא | איך כותבים כתב תביעה | הגשת כתב תביעה

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

לפני שאתם מתחילים לקרוא את המאמר אתם מוזמנים לעיין בדוגמה עדכנית בעניין הגשת כתב תביעה לפי תקנות סדר הדין האזרחי החדשות.

לעיונכם גם דוגמה לנוסח כתב הגנה לפני תקנות סדר הדין האזרחי החדשות.

הגשת כתב תביעה בצורה מקצועית

ככל שאתם רוצים למקסם את סיכויי ההצלחה שלכם בבית המשפט, מומלץ מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין העוסק בייצוג תובעים ונתבעים בבית המשפט, אשר יודע היטב כיצד לנסח כתב תביעה.

משרדנו מייצג תובעים ונתבעים רבים ונוכל לסייע לכם לנסח תביעה שתסייע לכם בהליך המשפטי שאתם רוצים לנהל. כמובן שנוכל גם לייצג אתכם בבית המשפט מתחילתו ועד סופו של ההליך המשפטי.

על מנת לקבל הצעת מחיר לניסוח תביעה או לייצוג משפטי מלא צרו קשר טלפוני עם משרדנו במספר 03-6427876, ספרו לנו במה מדובר והעבירו אלינו את המסמכים הרלוונטיים.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

ככל שאתם מעוניינים לדעת איך כותבים כתב תביעה – המשיכו לקרוא מדריך מקיף זה.

מהו כתב תביעה?

הגשת כתב תביעה לבית המשפט מתחילה הליך משפטי (למעט חריגים, כגון תביעה ייצוגית המתחילה בהגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית, אליה מצרפים את כתב התביעה כנספח). להבדלים בין סוגי תביעות שונות לחצו כאן.

כתב התביעה הוא מסמך בו מפרט התובע את טענותיו כנגד נתבע כלשהו. במסגרת כתב התביעה על התובע לפרט את העובדות, את העילות המשפטיות הרלוונטיות (לדוגמה אילו חוקים או תקנות הפר הנתבע), וכן, את הסעדים הנתבעים. תובע שלא פירט סעד כלשהו בכתב התביעה לא יוכל לדרוש אותו בשלב מאוחר יותר.

תובע שניסח והגיש תביעה יחויב לנהל את כל ההליך על פי התיאור העובדתי והעילות המשפטיות שהוא כתב בכתב תביעתו. אם התובע ינסה לטעון טענות חדשות שלא נכתבו בכתב התביעה, הנתבע יוכל לטעון טענת "הרחבת חזית" ובית המשפט יהיה רשאי לדחות את טענותיו החדשות של התובע (גם אם הן נכונות ורלוונטיות).

יחד עם זאת, אין זה אומר שלאחר הגשת התביעה לבית המשפט לא ניתן בשום מקרה לתקן אותה. במקרים שבהם התובע שכח פרט או ראיה מהותיים הוא רשאי להגיש בקשה לתקן את כתב התביעה ובית המשפט רשאי לאשר את הבקשה ולהורות על הגשת תביעה מתוקנת. בית המשפט רשאי במקרים אלה לחייב את התובע בהוצאות משפט לטובת הנתבע משום שהגשת תביעה מתוקנת מחייבת הגשת כתב הגנה מתוקן, והדבר כרוך בזמן וכסף מבחינת הנתבע. מסיבה זו חשוב לדעת איך כותבים כתב תביעה בצורה נכונה – כך תמנעו מתשלום הוצאות משפט מיותרות.

נוסח כתב תביעה

תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984 קובעות כללים ברורים ופשוטים מה יש לכלול בכתב התביעה. לאחר ה-1.1.2021 יכנסו לתוקף תקנות חדשות אשר קובעות כללים אחרים ושונים בדבר הגשת כתב תביעה (תקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ח – 2018), ולכן אם תקראו מאמר זה לאחר תחילת שנת 2021 כדאי להכנס לקישור ולקרוא את הכללים החדשים בדבר הגשת תביעה וגם איך כותבים כתב תביעה. בהמשך תמצאו כתב תביעה לדוגמא במספר נושאים משפטיים, לרבות כתב תביעה לדוגמא לפי התקנות החדשות.

תקנה 9 לתקנות הנוכחיות קובעת כך:

ואלה הפרטים שיכיל כתב תביעה, וחוץ מן האמור בתקנות להלן לא יכיל אלא פרטים אלה:

(1)   שם בית המשפט שהתובענה מוגשת לו;

(2)   שמו של התובע, מספר זהותו, מקום מגוריו ומען להמצאת כתבי בי-דין;

(3)   שמו של הנתבע וכן מספר זהותו ומקום מגוריו, במידה שניתן לבררם;

(4)   העובדה שהתובע או הנתבע הוא תאגיד או הוא פסול-דין או הוא קטין, אם הדבר הוא כך, ואם הוא תאגיד – הצורה שבה התאגד;

(5)   העובדות העיקריות המהוות את עילת התובענה, ואימתי נולדה;

(6)   העובדות המראות שבית המשפט מוסמך לדון בתובענה;

(7)   הסעד המבוקש;

(8)   הסכום שהתובע הסכים לקזזו או ויתר עליו;

(9)   שוויו של נושא התובענה, ככל שאפשר לקבעו.

שם בית המשפט שהתובענה מוגשת אליו

יש לציין את בית המשפט הרלוונטי (לדוגמה בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט השלום, בית משפט המחוזי, בית המשפט העליון, בית הדין האזורי לעבודה) ואת העיר הרלוונטית.

הגשת כתב תביעה

שימו לב שמצד שמאל למעלה רשום תא"מ ומופיע _____ (מקום מיועד למספר התיק שניתן בעת הגשת כתב תביעה במזכירות בית המשפט או דרך מערכת נט המשפט). תא"מ זהו הסימון הרלוונטי לתביעה המוגשת בסדר דין מהיר. זהו הליך משפטי מקוצר עם כללים מיוחדים (להסבר ודוגמאות להליכים משפטיים נוספים לחצו כאן). אתם לא צריכים לדעת את כל הסימונים ואם תגישו את כתב התביעה ללא סיועו של עורך דין (לא תמיד מומלץ) מזכירות בית המשפט תדאג לסמן את התביעה בסימון הרלוונטי ולתת לה מספר תיק ייעודי.

פרטי התובע והנתבע

חשוב לפרט את הפרטים הנכונים והמדויקים של התובע והנתבע. פרטים נכונים של הנתבע חשובים במיוחד משום שאם הגשתם כתב תביעה עם פרטים שגויים (ולא תיקנתם את הפרטים במהלך ההליך) אתם עשויים להתקל בקושי לממש את פסק הדין (במידה ותזכו בתביעתכם) אם הנתבע לא יקיים את קביעותיו.

הגשת כתב תביעה

מתחת לשם התובע יש לפרט את כתובתו ופרטי יצירת קשר. אם הנתבע זוהי חברה יש לציין את שמה המשפטי המלא (אם מדובר בחברה בע"מ יש לציין זאת), וכן, לפרט את מספר הח.פ. שלה (במקום מספר תעודת זהות).

לאחר הגשת כתב תביעה כלשהו לבית המשפט יש למציא אותו לנתבע בהתאם לכתובת שפורטה מתחת לשמו של הנתבע. אם תפרטו שם או כתובת לא נכונים של הנתבע, לא תוכלו לנהל בצורה תקינה את ההליך וסביר להניח שגם לא תקבלו פסק דין נגד הנתבע משום שהוא לא יקבל את החלטות בית המשפט, וייתכן שגם לא ידע שמתנהל נגדו הליך משפטי.

סכום התביעה, סוג ההליך ופתיח לכתב התביעה

פרטים אלה עוזרים להבין מהו סוג ההליך שבו נקט התובע בעת הגשת כתב תביעה.

הגשת כתב תביעה

מלבד ציון סכום התביעה בתחילת כתב התביעה יש לפרט אותו גם בפרק ייעודי לסעדים הנדרשים מהנתבע.

בדוגמה שאתם רואים לפניכם כתוב "כתב תביעה בסדר דין מהיר" אך אם התביעה שלכם מוגשת במסגרת הליך משפטי אחר יש לכתוב כותרת מתאימה (אם בכוונתכם להגיש תביעה קטנה מספיק לכתוב "כתב תביעה").

כמו כן, סעיף 3 רלוונטי אך ורק לכתב תביעה בסדר דין מהיר ואם אתם מגישים כתב תביעה בהליך אחר יש למחוק סעיף זה. יתר הסעיפים הם פתיח סטנדרטי שמופיע במרבית כתבי התביעה שמוגשים לבתי המשפט השונים (יתכן שהנוסח יהיה מעט שונה).

הגשת כתב תביעה לבית המשפט

בעת הגשת כתב תביעה נסו לדמיין את השופט שעומד לקבל אותו ויצטרך לקרוא אותו מתחילתו ועד סופו. נסו לחשוב כיצד תוכלו להקל על השופט שידון בתיק שלכם (אותו שופט דן במקביל במאות תיקים אחרים) ומה תוכלו לבצע על מנת לסייע לו להבין את כל הטענות שלכם.

אני ממליץ לחלק את כתב התביעה לפרקים ברורים ולא ארוכים. בדרך כלל כתבי התביעה שמוגשים על ידי מחולקים לפרקים הבאים: מבוא, הצדדים, החלק העובדתי, הטיעון המשפטי, הסעדים המבוקשים, סמכות עניינית ומקומית, סיכום.

הגשת כתב תביעה ללא פרק מבוא תקשה על השופט

נסו לחשוב על כתב התביעה כמו על ספר שאתם שוקלים לרכוש. לפני הרכישה של הספר אתם כנראה תעיינו בדפים הראשונים או בתקציר הספר כדי להבין האם הוא מעניין אתכם, ואם הוא לא מעניין כנראה שלא תרכשו אותו. תהליך דומה עובר על השופט ועליכם "לשכנע" את השופט כבר בפתח כתב התביעה ש"הספר" שלכם (כתב התביעה) הוא מעניין ומצדיק קריאה מעמיקה. כיצד עושים זאת?

זו בדיוק מטרתו של פרק המבוא. פרק המבוא הוא פרק קצר ביותר בן 3-5 משפטים/סעיפים במסגרתם אתם מפרטים בקצרה את תמצית הסכסוך. בצורה כזו אתם מסייעים לשופט להבין מה בדיוק הבעיה, אילו הפרות חוק התרחשו, איזה נזק נגרם לכם, וזאת מבלי שהוא צריך "לחקור" את כל כתב התביעה שלכם.

תמיד תזכרו שכמוכם יש עוד אלפי תובעים ולכן הגשת כתב תביעה צריכה להתבצע בצורה כזו שתאפשר לתיק שלכם לבלוט ולחדור לזיכרונו של השופט, יותר מיתר התיקים.

הצדדים

פירוט קצר מיהם הצדדים לתביעה. מיהו התובע, האם יש לו תפקיד מיוחד הרלוונטי לתביעה. מיהי הנתבעת, ובמה היא עוסקת, ככל שהדבר רלוונטי לתביעה.

החלק העובדתי

פירוט של העובדות הרלוונטיות לכתב התביעה.

שימו לב – בחלק מההליכים יש לפרט את העובדות בתמציתיות ואין צורך לצרף את כל הראיות לכתב התביעה, ובהליכים אחרים יש חובה לפרט כבר בכתב התביעה את כל הטענות ולצרף את כל הראיות והמסמכים הרלוונטיים לכתב התביעה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין טרם הגשת כתב תביעה כדי להבין מה בדיוק יש לצרף טרם הגשת כתב תביעה.

הטיעון המשפטי

בפרק זה יש לפרט אילו חוקים או תקנות הופרו. מה עשה הנתבע שהוא בניגוד לדין. המיקוד בפרק זה צריך להיות בהכרח בטענות המשפטיות ולא בטענות העובדתיות (למה מה שעשה הנתבע לא בסדר בהתאם להוראות הדין, ולא בהתאם לדעתכם).

הגשת כתב תביעה ללא פרק הסעדים המבוקשים – בעיה

בפרק זה עליכם לפרט את כל הסעדים שאתם דורשים. אם מדובר בסעד כספי – לפרט את הסכום המדויק.

זיכרו – אם לא פירטתם סעד כלשהו בכתב התביעה, לא תהיו זכאים לקבלו מבלי לבקש לתקן את כתב התביעה.

סמכות עניינית ומקומית

קיימים כללים ברורים באיזה בית משפט ניתן להגיש תביעה נגד נתבע. אם תגישו תביעה שלא בהתאם לכללים אלה הנתבע יהיה רשאי לדרוש את העברת התיק לבית המשפט הרלוונטי. הדבר בהכרח יוביל לעיכוב הטיפול בתיק, ובחלק מהמקרים עשוי לחייב אתכם בהוצאות משפט.

כתב תביעה לדוגמא בנושאים שונים

לפניכם כתב תביעה לדוגמא בנושאים שונים. ככל שאתם מעוניינים כתב תביעה לדוגמא בנושא נוסף, השאירו תגובה למאמר זה.

סיכום

פרק זה בעל עיקרון דומה מאוד לפרק המבוא. לאחר שהשופט קרא את כתב התביעה שלכם, סביר להניח שהוא כבר שכח חלק מהפרטים החשובים שציינתם בתחילתו. זה בדיוק המקום לציין את כל הנקודות החשובות ביותר שלכם כדי "לרענן" את זיכרונו של השופט שקורא את התביעה.

בדומה לפרק המבוא, גם פרק זה צריך להיות באורך סעיפים בודדים בלבד.

שאלות נפוצות בעניין כתב תביעה

 • האם זה משנה איך כותבים כתב תביעה?

  למעט כאשר מדובר בתביעה קטנה זה משנה מאוד איך כתב התביעה שלכם ינוסח. לאחר כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט – 2018 ישנה הקפדה על הכללים והפורמט שנקבע בתקנות אלה. במקרים מסוימיים מזכירות בית המשפט אף עשויה לסרב לקבל את כתב התביעה.

 • כמה עולה להכין כתב תביעה?

  זה מאוד תלוי במורכבות של המקרה. אין מחירון אחיד. המינימום שנגבה עבור ניסוח תובענה לבית משפט לתביעות קטנות הוא 3000 ש"ח בתוספת מע"מ. העלויות לבית משפט השלום ולבית המשפט המחוזי כמובן גבוהות יותר.

 • האם תמיד כדאי לשלוח מכתב התראה לפני הגשת תביעה?

  למכתב התראה ישנם יתרונות רבים ובאופן אישי אני נוטה לשלוח מכתב התראה ברוב המקרים לפני הגשת תביעה לבית המשפט. יחד עם זאת, צריכים כמובן לבחון את המקרה הפרטני ולהחליט האם יש טעם לשלוח מכתב התראה. לעיתים דחיפות הסוגייה מחייבת לפעול באופן מיידי וחבל לבזבז זמן על משלוח מכתב מקדים.

 • האם אני צריך לצרף את כל הראיות שלי לכתב התביעה?

  תלוי באיזה הליך משפטי בחרתם. במסגרת תביעה בסדר דין מהיר תצטרכו לצרף את כל המסמכים/ראיות עליהם אתם מתכוונים להסתמך. במסגרת סדר דין רגיל שלב הגשת הראיות הוא בשלב הגשת תצהיר עדות ראשית.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

4 תגובות

 1. כתוב טוב.

  עוזר.

  הייתי מוסיף גם דוגמא מלאה כדי שאוכל להעתיק את החלקים הרלוונטיים 🙂 …

  תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

12 + 18 =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב