מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים (מכתב לפני תביעה)

מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים

מהו מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים?

מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים הוא מכתב אשר נשלח לצד שכנגדו שוקלים להגיש תביעה. במכתב זה מפרטים בתמצית (את הפירוט המלא כדאי, לרוב, לשמור לכתב התביעה) את הטענות כלפי הצד שכנגד, ומעלים דרישות שברצונכם שהצד שכנגד יבצע/יקיים.

מטרתו של מכתב ההתראה היא ליידע את הצד שכנגד שבכוונתכם להגיש נגדו תביעה, לפרט את הטענות, ולאפשר לצד שכנגד להגיב.

יכולות להיות תוצאות שונות עקב משלוח מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. ראשית, אתם יכולים לקבל את מלוא הדרישות שלכם, ובכך לחסוך לעצמכם זמן רב בניהול הליך משפטי (אשר יכול להמשך שנים), וגם כספים רבים (שכר טרחת עורך דין, אגרת בית משפט וכו').

שנית, אם הצד שכגד יסרב לחלק מהדרישות שלכם, הרי שעדיין המחלוקת בין הצדדים מצטמצמת ובכך ההליך המשפטי צפוי להיות פשוט יותר, קצר יותר, וגם זול יותר.

שלישית, אם הצד שכנגד מסרב לכל הדרישות שלכם, ונשלח אליכם מענה למכתב ההתראה ששלחתם, הרי שבשלב זה אתם יודעים מהן טענות ההגנה של הצד שכנגד, ועתה ביכולתכם לנסח כתב תביעה בצורה נכונה/חכמה יותר.

רביעית, אם מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים זכה להתעלמות מוחלטת, במסגרת ההליך המשפטי הדבר עשוי לתת לכם "נקודות זכות" אצל השופט, שכן, אתם תוכלו לטעון שעשיתם כמיטב יכולתכם על מנת להימנע מבזבוז זמן שיפוטי, אך דווקא הצד שכנגד בחר להתעלם ואילץ אתכם לפנות לערכאות משפטיות.

אם מכתב ההתראה לא יענה על ידי הצד השני או לא ישיג את המטרה שרציתם, תצטרכו לנסח כתב תביעה (המדריך המלא לניסוח כתב תביעה) ולאחר מכן להגיש תביעה לבית המשפט לצורך קבלת הסעד המבוקש (המדריך המלא להגשת תביעה).

דוגמה לאופן ניסוח מכתב התראה

ניסוח מכתב התראה יכול להתבצע באופנים שונים. צורת מכתב ההתראה היא לא חשובה במיוחד. מה שחשוב הוא העברת המסר בצורה ברורה ולכן כל דוגמה למכתב התראה שתמצאו ברשת או בהמשך מאמר זה הם רק המלצה לנוחות בלבד, אך בוודאי שאין מדובר בעיקר.

לאן לשלוח את התגובה למכתב ההתראה?

במקום לספק לכם דוגמה למכתב התראה אני חושב שזה יעיל ונכון יותר ללמד אתכם כיצד ניסוח מכתב התראה מתחילתו ועד סופו יכול לשרת אתכם בצורה טובה יותר, לצרכים הייחודיים שלכם.

עניין שרבים נוטים לשכוח בעת ניסוח מכתב התראה הוא לאן אתם רוצים שישלחו את התגובה למכתב ההתראה ששלחתם? לשם כך, אני מציע לכתב בראש המכתב את כל פרטי יצירת קשר הרלוונטיים אליכם, בצורה דומה לזו:

מכתב התראה - כותרת

סביר להניח שכל אדם שיקבל את המכתב הזה יבין מיד שהוא התקבל מעו"ד אדי בליטשטיין, ויבין גם כיצד ניתן ליצור קשר עם עו"ד אדי בליטשטיין, לרבות כתובת המשרד אליה ניתן לשלוח בדואר מכתב מענה.

למי שולחים מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים?

ככל שאתם שולחים מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לאדם ספציפי השתדלו לציין בצורה מפורשת את שמו וכתובתו:

מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים - נמען

אם מכתב ההתראה נשלח לחברה, ואתם לא יודעים מי הגורם הרלוונטי בחברה שצריך לקבל את מכתב ההתראה, ניתן לוותר על שמו של האדם והמחלקה, ולציין את שמה של החברה והכתובת המדויקת. ישנם גם גופים בהם ניתן להסתייע לצורך שליחת מכתב התראה/תלונה.

אל תשכחו לציין את התאריך המדויק בו שלחתם את המכתב (חלקו העליון השמאלי של המכתב). לתאריך חשיבות לא מעטה, משום שמלבד תאריך משלוח (או קבלת המכתב אצל הצד שכנגד – תלוי כיצד שלחתם את המכתב, דואר רגיל לעומת דוא"ל), לתאריך יש חשיבות לצורך מהירות המענה למכתב.

לרוב, בסופו של כל מכתב התראה נהוג לרשום שאם מכתב ההתראה לא יענה תוך X ימים (לרוב נהוג לציין עד 14 ימים) שולח המכתב לא ימשיך להמתין אלא יפנה לבית המשפט. המטרה היא לגרום לצד שכנגד להבין שאין לו את כל הזמן שבעולם על מנת להתייחס למכתב ההתראה, אלא זמנו קצוב, ולאחר תום הזמן יהיה עליו להתמודד עם הטענות בבית המשפט.

יש לציין במכתב כיצד העברתם אותו לצד שכנגד (אם בפקס – יש לשמור את אישור השליחה, ולהתקשר לוודא שהפקס התקבל. אם שלחתם בדואר רשום – תדפיסו את המידע מאתר דואר ישראל המעיד על מסירת המכתב לצד שכנגד).

ניתן בהחלט לציין מספר דרכי מסירה. לדוגמה: דוא"ל ופקס ולציין לאיזה דוא"ל ומספר פקס שלחתם את מכתב ההתראה.

שימוש במונח "מ.ל.ב" – פירושו של מונח זה הוא "מבלי לפגוע בזכויות". מטרתו של מונח זה הוא להבהיר לצד שכנגד (ולבית המשפט, ככל שהמקרה יגיע לבית המשפט) הוא שמתנהל משא ומתן בין הצדדים שאינו מיועד לעיניו של בית המשפט. תיאורטית, הצד שכנגד לא רשאי להציג מכתב זה ללא אישורכם בבית המשפט. מעשית, גם אם תרשמו על מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים מ.ל.ב סביר להניח שהצד שכנגד יציג אותו בבית המשפט.

תוכן מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים

כותרת המכתב – על הכותרת להיות ברורה ולהעיד על תוכן המכתב. כדאי לציין כבר בכותרת כי זו התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים ולציין במה מדובר. לדוגמה: "התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים בגין הפרת חוזה עם מר פלוני אלמוני".

התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים - תוכן המכתב

לרוב אני מציע לשמור על נוסח מכתב התראה קצר. יחד עם זאת, יש לבחון כל מקרה לגופו. מקרים מורכבים יותר יצריכו מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים באורך מספר עמודים.

תקציבו זמן למענה – כפי שציינתי קודם, לרוב אני נוטה להקציב עד 14 ימים למענה על מכתב התראה שנשלח מטעמי. גם כאן יש לבחון כל מקרה לגופו. יתכנו מקרים בהם יש צורך במענה דחוף/מיידי ולכן הפרק הזמן יהיה קצר יותר.

כדאי (אך אין חובה) להדגיש שאתם לא תשלחו מכתבי תזכורת, כדי לתת לצד השני להבין שאתם מצפים למענה בפרק הזמן שהקצבתם, אחרת תפנו לבית המשפט.

כדאי לציין את סעיף 7 המפורט בדוגמה בסיומת של מכתב ההתראה שנשלח מטעמכם (אל תשכחו לבצע התאמות לזכר/נקבה, בהתאם לזהות כותב המכתב או מי שמיוצג מטעמכם). מטרתו של סעיף זה להבהיר שמדובר במכתב התראה שלא ממצה בהכרח את כל הטענות שלכם ושאם תוגש תביעה היא עשויה לכלול טענות נוספות ו/או דרישות לסעדים נוספים שלא נדרשו במכתב ההתראה.

אל תשכחו לציין את שמכם בסוף המכתב ולחתום מעליו.

שאלות בעניין מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים

 • האם צריכים לכתוב את כל הטענות במכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים?

  לרוב המכתב לא צריך להיות ארוך. לא מדובר בכתב תביעה או תחליף לו. מטרתו של מכתב ההתראה הוא להודיע לצד שכנגד שבכוונתכם לפנות לערכאות משפטיות ככל שהסוגיה לא תוסדר לשביעות רצונכם, אך אין זה אומר שאתם צריכים לפרט את כל העובדות והראיות שיש בידיכם.

 • מהי עלות הכנת מכתב התראה אצל עורך דין?

  לרוב מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים מתומחר עד 1000 ש"ח בתוספת מע"מ. כמובן שיש גם מקרים בהם העלות גבוהה יותר.

 • כיצד לשלוח מכתב התראה לצד שכנגד?

  ניתן לשלוח בכל דרך שמאפשרת תיעוד על שליחת המכתב: דואר רשום, פקס, דוא"ל.

 • מה עושים אם לא מקבלים תשובה למכתב שנשלח?

  מגישים תביעה ומצרפים את העותק ששלחתם לצד שכנגד לכתב התביעה.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חייגו עכשיו 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
כותבים עלינו בתקשורת

איך אנחנו יכולים לעזור לכם?

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

יצירת קשר

עורך דין אדי בליטשטיין

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב