רחוב ההגנה 13, ראשון לציון

הגשת תביעה קטנה | איך מגישים תביעה קטנה | טופס תביעה קטנה

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כיצד מתבצעת הגשת תביעה קטנה באינטרנט? זו שאלה שמגיעה רבות למשרדנו. לפני שנענה על השאלה כיצד מתבצעת הגשת תביעה קטנה באינטרנט נסביר על הליך התביעות הקטנות.

מהי "תביעה קטנה"?

הוראות החוק המפרטות מהי תביעה קטנה ובאילו מקרים ניתן להגיש אותה הן סימן ה' בחוק בתי המשפט [נוסח משולב], תשמ"ד – 1984, ותקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), תשל"ז – 1976.

בית משפט לתביעות קטנות והליך התביעה הקטנה הוקמו ונוצרו לטובת אזרחים שאינם משפטנים ואינם בקיאים בפרוצדורה משפטית.

מטרתה של התביעה הקטנה היא פיתרון מהיר (יחסית) של סכסוכים משפטיים לא מסובכים (במקרה של סכסוך משפטי מסובך בית משפט לתביעות קטנות רשאי לקבוע כי המקרה אינו מתאים להתברר במסגרת תביעה קטנה, גם אם הסכום אינו גבוה, ולהעביר את התיק להתברר בבית משפט השלום).

הגשת תביעה קטנה תוזיל בהכרח את העלויות הכרוכות בניהול תביעה ומשפט (הן לתובע והן לנתבע), שכן, בהליך זה אינם מעורבים עורכי דין (ללא אישור מבית המשפט) והתובעים והנתבעים מייצגים את עצמם.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

במקרה שהתובע או הנתבע הם עורכי דין, בית המשפט נעתר לבקשת הצד שכנגד להיות מיוצג באמצעות עורך דין מטעמו.

גם אגרת בית המשפט (אותה חייבים לשלם לצורך הגשת תביעה קטנה) נמוכה יותר באופן משמעותי, ועומדת על סך 1% בלבד מסכום התביעה (בניגוד למרבית ההליכים המשפטיים האחרים בהם האגרה היא 2.5% מסכום התביעה), אך בכל מקרה לא פחות מ-50 ש"ח.

סמכויות בית המשפט לתביעות קטנות

בית משפט לתביעות קטנות מוסמך לדון בתביעות של יחיד (כלומר, אדם פרטי, אך לא חברה). נכון למועד כתיבת שורות אלה "תביעה קטנה" היא תביעה לתשלום סכום כספי בגובה עד 34,000 ש"ח (בעבר הסכום היה כמעט מחצית מסכום זה).

כמו כן, ניתן לדרוש במסגרת תביעה קטנה החלפת מוצר, תיקונו של מוצר או ביטול עסקה, כששווי המוצר אינו עולה על הסכום 34,000 ש"ח.

לדוגמה; אם רכשתם רכב חדש (שעולה יותר מ-34,000 ש"ח) ומסיבה כלשהי אתם רוצים לבטל עסקה, לא תוכלו להגיש את התביעה לבית משפט לתביעות קטנות, משום שבמקרה זה לבית משפט לתביעות קטנות אין סמכות לדון בתביעה זו, והוא יאלץ להעבירה לבית משפט השלום (וברוב המקרים תצטרכו להגיש כתב תביעה מתוקן אשר מתאים להליך המשפטי המתאים – בחלק לא מבוטל מהמקרים מדובר בסדר דין המהיר).

מדברים אלה אנו מבינים שבית משפט לתביעות קטנות אינו מתאים למקרים בהם נדרש סעד דחוף או סעדים זמניים שמטרתם לשמר מצב מסוים במהלך ההליך המשפטי.

מסיבה זו, טרם הגשת תביעה קטנה צריכים לחשוב מהי מטרתנו הסופית והאם אנו זקוקים לסעדים זמניים או סעדים דחופים. אם התשובה חיובית במקום הגשת תביעה קטנה צריכים לחשוב על איך מגישים תביעה לבית משפט השלום או לבית המשפט המחוזי (תלוי בהתאם לסעד המבוקש).

כיצד מתנהל הדיון בפני השופט שדן בתביעה הקטנה?

טרם הגעה לדיון, הליך התביעה הקטנה יתחיל בהגשת כתב תביעה. הנתבע יגיש כתב הגנה תוך 30 ימים מיום קבלת כתב התביעה, במסגרתו יפרט את טיעוני ההגנה ומדוע לשיטתו יש לדחות את התביעה (וכמובן לחייב את התובע בהוצאות משפט).

התובע רשאי להגיב על כתב ההגנה של הנתבע ולהגיש כתב תשובה. כתב התשובה אינו מיועד להעלאת טענות תביעה חדשות, אלא אך ורק להגיב על הכתוב בכתב ההגנה.

לדוגמה; תובע מגיש תביעה בגין קבלת דואר זבל (ספאם). הנתבע טוען בכתב ההגנה שהוא מעולם לא שלח לתובע דואר זבל, אך בידי התובע התכתבויות דוא"ל קודמות, בהן הנתבע מודה שהוא שלח לתובע דואר זבל. במסגרת כתב התשובה התובע רשאי לצרף את התכתבויות הדוא"ל בינו לבין הנתבע על מנת לסתור את טענות הנתבע בכתב הגנתו, המכחישה את משלוח דואר הזבל לתובע.

לעומת זאת, התובע לא רשאי לטעון בכתב התשובה כי הנתבע שלח אליו דואר זבל נוסף (הודעות נוספות אשר נשלחו והתקבלו לאחר הגשת כתב התביעה). לשם כך יהיה עליו להגיש כתב תביעה נוסף או לבקש את רשות בית המשפט לתקן את כתב התביעה המקורי (ובכך לאפשר לנתבע להגיש כתב הגנה מתוקן).

לאחר שהצדדים הגישו את כל כתבי הטענות הם יגיעו לדיון בפני השופט שדן בתביעה הקטנה.

מכיוון שמדובר בהליך המתנהל בבית משפט לתביעות קטנות מדובר בהליך שאינו פורמלי, השופט רשאי לקבל ראיות שאינן קבילות בהליכים משפטיים אחרים ולנהל את הדיון שלא בהתאם לסדרי הדין הפורמליים, והכל במטרה להקל על בעלי הדין, לקצר את הדיון ולפשטו, במטרה לפתור את הסכסוך במהירות האפשרית.

הדיונים בבית משפט לתביעות קטנות מתנהלים בדלתיים פתוחות. כל אחד רשאי להגיע לאולם בית משפט בו מתנהלת תביעה קטנות, לשבת באולם ולצפות כיצד מתנהלים הדיונים.

למעשה, אחד הטיפים הטובים ביותר שכדאי מאוד ליישם הוא לברר את זהות השופט שדן בתביעה הקטנה שלכם ולהגיע למספר דיונים שמתנהלים בפניו, לפני שהתביעה הקטנה שלכם תתברר לפניו.

כך תוכלו ללמוד כיצד השופט מנהל את הדיון, על אילו דברים הוא מקפיד והאם הוא חסר סבלנות (במקרים אלה מומלץ לקצר את הטיעונים ולטעון ישר ולעניין).

אם תפעלו על פי הטיפ הזה תצברו ניסיון ואף יהיה לכם יתרון על פני בעל הדין שכנגדו אתם מתדיינים.

הדיונים בפני השופט שדן בתביעה הקטנה הם קצרים, לרוב לא יותר ממספר דקות. ברוב המוחלט של המקרים תביעה קטנה מסתיימת לאחר דיון אחד בלבד, ומסיבה זו כדאי מאוד לערוך רשימה של טיעונים חשובים לפני הדיון.

במהלך הדיון, במיוחד אם מדובר בדיון ראשון, אתם תתרגשו ותשכחו חלק מהדברים שרציתם לומר ולטעון. קיומה של רשימה עם נקודות חשובות תסייע לכם מאוד.

מכיוון שלשופטים שדנים בתביעות קטנות (וגם ביתר ההליכים) יש הרבה מאוד תיקים הם לא תמיד מתעמקים בתיקים לעומק.

כך תוכלו לגלות במהלך הדיון שהשופט שואל אתכם שאלה שהתשובה מופיעה עליה במפורש בכתב התביעה, כתב ההגנה או כתב התשובה.

אל תתחצפו לשופט אלא ענו בנימוס ובקצרה על השאלה והפנו את השופט למקום בו התשובה מופיעה גם בכתבי הטענות.

לקראת סיומו של הדיון, בית המשפט עשוי להציע לכם לצאת מחוץ לדיון במטרה לנסות להגיע לפשרה עם הצד שכנגד.

גם אם אתם מאוד רוצים לקבל פסק דין, לעולם אל תסרבו לצאת ולשוחח עם הצד שכנגד. ראשית, יתכן שהשיחה מחוץ לאולם בית המשפט כן תוביל לפשרה שמקובלת עליכם.

שנית, זה לא מנומס לסרב להצעת בית המשפט. במקרה כזה, צאו מחוץ לאולם, שוחחו עם הצד שכנגד ופשוט אל תגיעו להסכמה.

השופט רשאי להציע לכם להסמיך אותו לפסוק על פי סעיף 79א לחוק בתי המשפט. מדובר בפסיקה על דרך הפשרה, במקרים אלה בית המשפט כמעט ולא מנמק (ולעיתים לא מנמק בכלל) מדוע הגיע לתוצאה שהגיע.

היתרון בהסמכת בית המשפט לפסוק לפי סעיף 79א הוא שבית המשפט יכריע בסוגיה שלכם מהר יותר, ולעיתים כבר בסוף הדיון.

החיסרון הוא שכמעט ובלתי אפשרי לערער על פסק דין שניתן לפי סעיף 79א, כך שאם לא תהיו מרוצים מהתוצאה, אתם תהיו בבעיה.

מהם היתרונות של התביעה הקטנה?

הגשת תביעה קטנה בעלת יתרונות לא מבוטלים:

 1. חיסכון בזמן ובכסף – הליך התביעה הקטנה קצר הרבה יותר לעומת הליכים משפטיים אחרים ואינו מצריך פניה לעורך דין (ותשלום שכר טרחה). כמו כן, האגרה נמוכה יותר.
 2. ההליך מתנהל בצורה לא פורמלית ובית המשפט עשוי לקבל ראיות שאינן קבילות בהליכים אחרים – אתם לא חייבים להיות משפטנים ולהכיר את כל סדרי הדין במטרה לנהל תביעה קטנה.
 3. תשלום הוצאות נמוכות אם מפסידים – אם התובע (או הנתבע) מפסיד בתביעה הקטנה בית המשפט עשוי שלא לפסוק נגדו הוצאות משפט, אם כי לרוב נפסק סכום בן כמה מאות שקלים (סכום נמוך משמעותית לעומת הליכים משפטיים אחרים.
הגשת תביעה קטנה דרך האינטרנט
איך מגישים תביעה קטנה – יתרונות וחסרונות של התביעה הקטנה

מהם החסרונות של התביעה הקטנה?

 1. הליך משפטי מוגבל מאוד – ניתן לדרוש סעדים ספציפיים בלבד. ההליך אינו מתאים למקרים בהם הנזק גבוה מאוד או שנדרשים סעדים דחופים. במקרים אלה כדאי לפנות לבית משפט השלום באמצעות עורך דין אזרחי.
 2. בתי משפט עמוסים – מכיוון שמוגשות תביעות ייצוגיות רבות מאוד השופטים שדנים בתיק לא מצליחים, בחלק לא מבוטל מהמקרים, להתעמק כראוי בטענות הצדדים. הדבר עשוי לפגוע באופן משמעותי בסיכויי התובע לזכות בהליך.
 3. ניתן להגיש מספר מוגבל ביותר של תביעות קטנות בכל שנה – התובע רשאי להגיש לא יותר מחמש תביעות קטנות לאותו בית משפט, בכל שנה.
 4. עורך דין אינו רשאי לייצג בבית משפט לתביעות קטנות (ללא אישור בית המשפט) – נכון שחיסכון בעלויות הוא דבר חיובי, ולכן אנשים לא שוכרים שירותיהם של עורכי דין, במטרה לא לשלם שכר טרחה, ופונים בעצמם לבית משפט לתביעות קטנות. יחד עם זאת, ייצוג על ידי עורך דין יגדיל, ברוב המקרים, את סיכויי הצלחת התביעה משום שעורך דין ידע לטעון (ברוב המקרים) טענות משפטיות נכונות יותר, ואף להפנות לפסיקה רלוונטית התומכת בטענות שלכם, והכל במטרה לשכנע את השופט לפסוק לטובתכם.

הגשת תביעה קטנה דרך מזכירות בית המשפט

תביעה קטנה מתחילה בהכנת והגשת כתב תביעה. במסגרת כתב התביעה עליכם לפרט לאיזה בית משפט לתביעות קטנות אתם מגישים את התביעה, את הפרטים שלכם, את הפרטים המדויקים של הנתבע (לרבות מספר ת"ז או ח.פ.), תיאור המקרה בגינו אתם מגישים את התביעה, וכן, יש לצרף כל ראיה שעשויה לתמוך בטענות שלכם.

* * * אתם יכולים להעזר ולהוריד טופס תביעה קטנה מוכן לשימוש.

כתב התביעה צריך להיות מנוסח בצורה ברורה (עדיף להדפיס ולא לכתוב בכתב יד, שעשוי להיות לא ברור או קריא), מחולק לפסקאות ולסעיפים. זיכרו – מטרתכם לעשות כל שניתן על מנת להקל על השופט שקורא את כתב התביעה להבין בצורה הקלה והמהירה ביותר מה בדיוק אתם רוצים. ככל שתאריכו יותר את כתב התביעה שלא לצורך, אתם עשויים לפגוע בסיכויי ההצלחה שלכם.

לאחר שסיימתם להקליד את כתב התביעה תצטרכו להדפיס אותו בשלושה עותקים. עם שלושת העותקים האלה תצטרכו לגשת למזכירות בית משפט לתביעות קטנות. עותק אחד ישאר במזכירות (ויועבר לשופט) ועל גבי שני עותקים נוספים תבקשו לקבל חותמת "נתקבל" (חותמת המעידה כי הגשתם עותקים זהים למזכירות בית המשפט) ואישור בגין הגשת כתב התביעה.

המזכירות עשויה לדרוש מכם להשאיר עותק נוסף במטרה שבית המשפט ישלח אותו לנתבע. ניתן לעשות זאת אך בתי המשפט אינם ממהרים לשלוח את העותק לנתבע והדבר עשוי לארוך זמן רב. מומלץ מאוד שתשלחו את כתב התביעה בדואר רשום עם אישור מסירה בעצמכם משום שהנתבע יאלץ להגיש כתב הגנה תוך 30 ימים ממועד קבלת כתב התביעה, וככל שהוא יקבל את כתב התביעה מהר יותר, כך הוא יאלץ להגיש כתב הגנה מהר יותר (ואם הנתבע לא יגיש כתב הגנה במועד תוכלו לדרוש מבית המשפט מתן פסק דין בהיעדר הגנה של הנתבע).

הגשת תביעה קטנה דרך האינטרנט

ישנה גם אפשרות הגשת תביעה תביעה קטנה דרך האינטרנט, באמצעות אתר נט המשפט. הדבר יצריך ביצוע הזדהות והרשמה ולשם אני מצרף עבורכם מדריך מפורט להזדהות והרשמה לצורך הגשת תביעה קטנה דרך האינטרנט.

המדריך מופיע בקובץ PDF אותו תוכלו להוריד גם למחשב ולהדפיס במידת הצורך.

אם אתם מעוניינים שנלווה אתכם בהגשת תביעה קטנה או בהגנה מפני תביעה קטנה – צרו איתנו קשר באמצעות עמוד יצירת הקשר.

כתב תביעה קטנה לדוגמא – במגוון נושאים

שאלות נפוצות בעניין הגשת תביעה קטנה

 • האם הגשת תביעה קטנה דרך האינטרנט אפשרית?

  כן.

 • מהו גובה האגרה לצורך הגשת תביעה קטנה?

  הגשת תביעה קטנה כרוכה בתשלום אגרה בגובה אחוז אחד מסכום התביעה (ולא פחות מחמישים שקלים).

 • האם עורך דין יכול לייצג אותי במסגרת תביעה קטנה?

  עורך דין לא יכול לייצג תובע או נתבע במסגרת תביעה קטנה ללא קבלת אישור מבית המשפט. עורך דין יכול לסייע לתובע או נתבע לנסח כתב תביעה או כתב הגנה במסגרת תביעה קטנה.

 • מהי עלות הכנת כתב תביעה או כתב הגנה במסגרת תביעה קטנה, על ידי עורך דין?

  כל מקרה נבחן לגופו אך לרוב ניסוח כתבי טענות במסגרת תביעה קטנה כרוך בתשלום שכר טרחה בגובה 2000 – 3000 ש"ח בתוספת מע"מ.

 • כמה זמן לוקח כדי לקבל פסק דין במסגרת תביעה קטנה?

  זה מאוד תלוי בשופט שדן בתיק. לעיתים ניתן לקבל פסק דין במסגרת תביעה קטנה תוך כמה ימים לאחר הדיון, ולעיתים פסק דין במסגרת תביעה קטנה ינתן לאחר מספר חודשים.

 • האם ניתן להגיע לצפות בדיונים של אחרים שהגישו תביעה קטנה?

  כן. רובם המוחלט של הדיונים פתוח לציבור. מומלץ להגיע לפחות לדיון אחד של תביעה קטנה אחרת בפני אותו שופט שאמור לדון בתיק שלכם. כך תבינו כיצד השופט מתנהל ויהיה לכם קל יותר בעת ניהול הדיון שלכם.

 • כמה דקות ימשך הדיון בתביעה הקטנה שהגשתי?

  מדובר בדיונים קצרים מאוד. לרוב, לא יותר מ-15-30 דקות לכל דיון.

 • האם אפשר להגיש ערעור על תביעה קטנה?

  לאחר קבלת פסק דין במסגרת תביעה קטנה ניתן להגיש בקשת רשות ערעור. אין ערעור בזכות במסגרת תביעה קטנה.

.

צריכים עורך דין כדי לפתור בעיה בנושא זה? חייגו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב whatsapp
שליחה בוואטסאפ
שיתוף ב telegram
שליחה בטלגרם
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדין
שיתוף ב email
שליחה בדוא"ל
המלצות מלקוחות

16 תגובות

 1. היי, פניתי ליס לשם קבלה של הצעת מחיר. ההצעה שניתנה לי לא היתה מה שחיפשתי וכאשר הנציג שאל מתי לחזור אלי, ביקשתי שיחזור ביום ראשון (יש לי את ההקלטה). היום, מהבוקר היו לי בערך 5 שיחות שלא נענו (הייתי בעבודה) מיס ופתאום אני רואה וואטסאפ ממספר שאני לא מכירה. זה היה הנציג של אתמול שהכניס את המספר שלי לנייד האישי שלו ולפנות אלי בצורה הזו כאשר לא עניתי לטלפון. הוא טען שביקשתי שיחזור אלי היום ושהוא התקשר ולא עניתי. אני די בטוחה שזה לא חוקי. גם שאלתי אותו אם זה שירות של yes או הנייד האישי והוא כתב אישי. יש לי מה לעשות עם זה? הרגשתי ממש מוטרדת. תודה רבה מראש

   1. אפילו שהנציג משך את הפרטים האישיים שלי ויצר איתי קשר דרך הוואטסאפ ללא אישורי? יס לא מתקשרים דרך וואטסאפ הוא עשה את זה ביוזמתו

 2. שלום !!!
  במסגרת תביעה קטנה נזק לרכב יש בידי הוכחה ע"י מצלמת רכב
  אשר הועתקה לדיסק איך אני מצרף אותה לתביעה ?? תודה !!

 3. שלום רב,
  כשהגשתי את כתב התביעה קיבלתי חותמת על המקור שנשאר אצלי. צריך להביא לתביעה הקטנה חוץ מהמקור עוד העתק? אם תבעתי סניף של רשת של משקפי-ראייה – 2 זוגות. אני צריכה להביא למשפט גם את המשקפיים? גם ככה 2 הזוגות לא בשימוש ולא רוצה אותם. יש עליי משקפיים שעשיתי במקום אחר כי לא הייתה לי ברירה אחרת. אני גם סובלת מחרדות. יש סיוע מיוחד למי שרגיש ויכול להתרגש יותר מדי או להתבלבל במשפט? ליווי? הכנה מוקדמת? צריך לבוא כמה זמן לפני הזמן שקבעו לי את הדיון בבית המשפט? באולם בית המשפט מחכים הרבה זמן? או שמתקבלים בערך בשעה שקבעו לי? תודה מראש וחג שמח.

  1. שלום,

   מומלץ מאוד לברר מיהו השופט שדן בתיק ולהגיע לפני התיק שלך למספר דיונים אחרים על מנת להתרשם כיצד כל ההליך "עובד". נדיר שהדיונים מתחילים בזמן הקבוע, יש שופטים חסרי סבלנות וצריכים להיות מוכנים לכך, אין הכנה לדיונים על ידי מערכת בתי המשפט.
   ניתן להגיש בקשה לבית המשפט ולבקש להיות מיוצגים על ידי עורך דין. בקשות אלה מתקבלות במקרים חריגים מאוד.

   אני לא יודע על מה התביעה שלך ולכן לא ברור מהי נחיצות המשקפיים, אך הייתי מביא אותם לדיון בכל מקרה.

   היית צריכה למסור במזכירות בית המשפט שלושה העתקים. אחד לשופט, אחד שישלח לצד שכנגד והשלישי צריך להשאר אצלך עם חותמת נתקבל. לעיתים המזכירות מקבלת רק שני העתקים, סורקת ומצלמת את העותק שמסרת לשופט, ושולחת את הצילום לנתבע. זה מאוד תלוי לאיזה פקיד הגעת ועד כמה הוא רצה לסייע לך.

 4. ב"ה

  לצערי אני מקבל צילצול – ניתוק ממספר 0779710469

  לא יודע איך לצאת מזה.

  זה ממש הטרדה

 5. שלום, במידה ורכשתי מוצר שבפועל לא תואם בעליל את תיאורו, במסגרת הרכישה שילמתי סכום של 200שקלים להובלה והרכבה. לאחר בקשה לביטול בשל אי התאמה לתיאור באתר, נאמר כי אינם מתכוונים להחזיר לידי את 200 השקלים ואף דורשים 100 שקלים ע״מ שהמוצר יילקח מביתי.
  האם יש עילה לתביעה לדעתכם?

  1. שלום רב,

   עיין בבקשה בהוראות סעיף 14ה לחוק הגנת הצרכן (ובעיקר בסעיף ד' הקובע מה נכלל בדמי ביטול):
   (א) ביטל צרכן חוזה לפי סעיפים 14א(ג), 14ג(ג) או 14ג1(ג) עקב פגם בנכס נושא החוזה או העסקה, עקב אי התאמה בין הנכס או בין השירות, לבין הפרטים שנמסרו לו לפי סעיפים 14א(א) ו-(ב) או 14ג(א) ו-(ב), עקב אי-אספקת הנכס או השירות במועד שנקבע לכך בחוזה או בשל כל הפרה אחרת של החוזה בידי העוסק –
   (1) יחזיר העוסק לצרכן בתוך 14 ימים מיום קבלת ההודעה על הביטול, את אותו חלק ממחיר העסקה ששולם על ידי הצרכן, יבטל את חיובו של הצרכן בשל העסקה וימסור לו עותק מהודעת ביטול החיוב כאמור ולא יגבה מהצרכן דמי ביטול כלשהם;
   (2) קיבל הצרכן את הנכס נושא העסקה או החוזה, יעמידו לרשות העוסק במקום שבו נמסר לו הנכס ויודיע על כך לעוסק, והוא הדין לגבי נכס כלשהו שקיבל הצרכן בעקבות עשיית העסקה או החוזה.
   (ב) ביטל צרכן חוזה לפי סעיפים 14א(ג), 14ג(ג) או 14ג1(ג), שלא מהטעמים המנויים בסעיף קטן (א) –
   (1) יחזיר העוסק לצרכן, בתוך 14 ימים מיום קבלת ההודעה על הביטול, את אותו חלק ממחיר העסקה ששולם על ידי הצרכן, יבטל את חיובו של הצרכן בשל העסקה וימסור לו עותק מהודעת ביטול החיוב כאמור ולא יגבה מהצרכן סכום כלשהו, זולת דמי ביטול בשיעור שלא יעלה על 5% ממחיר הנכס נושא החוזה או העסקה, או 100 שקלים חדשים, לפי הנמוך מביניהם;
   (2) קיבל הצרכן את הנכס נושא העסקה או החוזה, יחזירו לעוסק במקום עסקו, והוא הדין לגבי נכס כלשהו שקיבל הצרכן בעקבות עשיית העסקה או החוזה.
   (ב1) בלי לגרוע מהוראות סעיפים קטנים (א) ו-(ב), בוטלה עסקה מתמשכת כאמור בסעיף 14ג(ג) או 14ג1(ג), שהוחל במתן השירות לפיה, ישלם הצרכן את התמורה היחסית בעד השירות שניתן לו.
   (ב2) התקין העוסק טובין בבית הצרכן לצורך מתן שירות לפי העסקה, יהיה רשאי לגבות מהצרכן תשלום בשל הוצאות ההתקנה, בסכום שלא יעלה על 100 שקלים חדשים; השר באישור ועדת הכלכלה של הכנסת, רשאי לקבוע סוגי עסקאות שלגביהן יהיה עוסק רשאי לגבות סכומים אחרים בשל הוצאות ההתקנה ואת הסכומים שייגבו.
   (ג) אין בהוראות סעיפים קטנים (א) ו-(ב) כדי לגרוע מזכותו של עוסק לתבוע את נזקיו, בשל כך שערך הנכס פחת כתוצאה מהרעה משמעותית במצבו.
   (ד) בסעיף זה, "דמי ביטול" – לרבות הוצאות או התחייבות בשל משלוח, אריזה או כל הוצאה או התחייבות אחרת, שלטענת העוסק הוצאו על ידו או שהוא התחייב בהן בשל ההתקשרות בעסקה או בחוזה, או בשל ביטולה.

   שים לב בבקשה שהוראות סעיף זה לא חלות על כל העסקאות. במידה וביצעת עסקה "פרונטלית" (בחנות עצמה) חלות תקנות אחרות.

 6. איך אני יכולה לקבל רשימה של הדיונים של הרשם בתביעות קטנות. האם צריך לבקש רשות להכנס לדיון?

  1. הדיונים פתוחים לכולם. ניתן לסנן רשימת דיונים דרך אתר נט המשפט.

 7. שאלה: רכשנו מטבח מחברת ״דקור״ ביום 31.8.16 אך עד היום ,טרם חתמנו על הוראת ביצוע. היה אצלנו מודד מטעם החברה ואנו היינו במס׳ מפגשים אצל המעצבת. אנו הודענו לחברה כי אנו מתחרטים ומבקשים לבטל העיסקה. החברה טוענת כי עלינו לשלם עלות של 3,000 ש״ח שכר המודד האמנם?

  1. לביטול עסקה יש חריגים, במיוחד כאשר מדובר במוצר אשר נוצר על פי התאמה אישית. לכך יש להוסיף את פרק הזמן שחלף ממועד ביצוע העסקה (העובדה שטרם חתמתם על הוראת ביצוע לא בהכרח רלוונטית). יחד עם זאת, לא ברור למה דווקא מדובר ב-3000 ש"ח. האם חתמתם על הסכם כלשהו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × 2 =

יצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות אזרחיות - מסחריות מורכבות. שוקלים להגיש תביעה? צריכים להתגונן מפני תביעה שהוגשה נגדכם? צרו איתנו קשר ונסייע גם לכם.

חייגו עכשיו 03-6427876

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב