עורך דין אדי בליטשטיין

הגנה מפני תביעה – דגשים חשובים לצורך הגנה מתביעה אזרחית

לאחרונה פונים למשרדי נתבעים רבים שמבררים כיצד יש לנהוג לאחר קבלת כתב תביעה, והאם הגנה מפני תביעה מחייבת פניה לעורך דין ושכירת שירותיו. באופן מפתיע – התשובה היא שלא תמיד חייבים או צריכים לפנות לעורך דין כדי להתגונן מפני תביעה (בהמשך מאמר זה תבינו מדוע).

אם החלטתכם להתגונן מפני תביעה בעצמכם, וללא סיוע של עורך דין, כדאי שתכירו היטב את הוראות סדר הדין האזרחי.

הגנה מפני תביעה מתחילה בקריאת והבנת כתב התביעה

לאחר קבלת כתב התביעה וההלם הראשוני מסכום התביעה, המפורט בדרך כלל בחלקו העליון של העמוד הראשון של כתב התביעה, אתם צריכים להבין מדוע הגישו נגדכם כתב תביעה. לשם כך תאלצו לקרוא את כל כתב התביעה מתחילתו ועד סופו.

נכון, לא בהכרח תבינו את כל מה שכתוב בכתב התביעה משום שלפחות חלק מכתב התביעה יכלול טענות משפטיות, ולעיתים גם הפניות לציטוטים מפסקי דין כאלה ואחרים, אך בכל זאת כדאי להשקיע את הזמן והמאמץ משום שלא ניתן להתחיל להכין הגנה מפני תביעה מבלי להבין את כל הטענות של הצד שכנגד, במיוחד כאשר אין הפרדה מלאה בין הטיעונים העובדתיים לבין הטיעונים המשפטיים לאורך כתב התביעה.

לאחר שקראתם את כתב התביעה בידקו האם העובדות הכתובות בו נכונות. בדיקת החלק העובדתי חשובה ביותר לצורך הגנה מפני תביעה, ובחלק מהמקרים גם עורך הדין אליו תפנו לא יוכל לבצע בדיקה של החלק העובדתי ואימות הנתונים בצורה טובה כפי שאתם יכולים לעשות.

לצורך המחשת הבעייתיות אתן דוגמה: נניח שקיבלתם כתב תביעה בטענה שפרסמתם לשון הרע בפייסבוק. במסגרת כתב התביעה נטען שפרסמתם פוסט בפייסבוק שבמסגרתו השמצתם אדם מסוים. לכאורה מפורט בכתב התביעה הציטוט המדויק של אותו פוסט. עוד נטען שהפוסט נמחק בשלב מאוחר יותר.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין תביעות אדי בליטשטיין מסביר על הגנה מפני תביעה

אם תמסרו את כתב התביעה לעורך דין, מבלי שתמסרו לו את כל המידע העובדתי הרלוונטי יהיה לו קשה להתמודד עם הטענות העובדתיות משום שהוא לא יודע האם מה שמתואר בכתב התביעה הוא מידע מדויק. גם אם לעורך הדין תהיה גישה לחשבון הפייסבוק שלכם הוא לא יוכל לשחזר את הפוסט שנמחק. מסיבה זו, עליכם לקרוא היטב את הכתוב בכתב התביעה, לרבות הציטוט המיוחס לכם, ולעדכן את עורך הדין האם הציטוט אכן נכתב על ידכם ונמחק או שמא נכתב על ידכם, אבל לא במלל שמתואר בכתב התביעה.

די במידע עובדתי זה, שלעיתים נראה לכם שולי ביותר, כדי לבסס הגנה מפני תביעה, ולעיתים אף להביא לדחייתה על הסף. לכן חשוב לקיים פגישה מסודרת עם עורך הדין ולמסור לו את כל הנתונים, גם כאלה שנראים לכם לא רלוונטיים.

התגוננות מפני תביעה אינה מחייבת תמיד פניה לעורך דין

הגנה מפני תביעה, כאשר הדבר נעשה באמצעות עורך דין, עשויה לעלות לנתבע סכומי כסף לא מבוטלים בדמות שכר טרחת עורך דין. מסיבה זו כאשר במסגרת כתב התביעה דורשים מכם סכומי כסף נמוכים נראה שלא תמיד תהיה הצדקה לפנות לעורך דין, משום ששירותיו עשויים לעלות יותר מכל סכום התביעה.

במקרים אלה, בהם הגנה מפני תביעה עשויה לעלות יותר מכל סכום התביעה, צריכים לבחון שני פרמטרים עיקריים: א. האם התביעה מופרכת לחלוטין; ב. האם מה שמיוחס לנתבע במסגרת כתב התביעה הוא נכון (לדוגמה; נטען שקיבלתם הלוואה אבל לא החזרתם אותה למרות הסכם מפורש).

הגנה מפני תביעה כאשר התביעה מופרכת לחלוטין

במקרים אלה אין שום סיבה לוותר ולהכנע לכתב תביעה לא מבוסס (ולעיתים אף סחטני) אך מצד שני נראה שאין כדאיות כלכלית לשכור שירותיו של עורך דין (תארו לכם שהתביעה היא על סך 3000 ש"ח ושכר הטרחה הנדרש הוא 5000 ש"ח – ברור שבמקרה כזה ישנה בעיה של כדאיות כלכלית).

במקרה כזה נסו לייצג את עצמכם גם אם התביעה לא הוגשה ומתנהלת בבית משפט לתביעות קטנות, שם ברירת המחדל היא שעורכי דין לא רשאים לייצג ללא אישורו של בית המשפט. במקרה כזה הכינו כתב הגנה כמיטב יכולתכם, פרטו את הנימוקים המבהירים מדוע כתב התביעה חסר כל בסיס, וצרפו את כל המסמכים הרלוונטיים התומכים בטענותיכם.

אפשרות נוספת היא להסתייע בקליניקות המספקות סיוע משפטי. בחלק מהמקרים מדובר בסטודנטים למשפטים אשר מסייעים באמצעות מרצה או מלווה שהוא עורך דין.

הגנה מפני תביעה
הגנה מפני תביעה זה לא דבר פשוט – הקפידו להתייעץ עם עורך דין מנוסה

הגנה מפני תביעה כאשר התביעה מתארת נתונים נכונים

גם במקרה זה צריכים לשקול את השיקול הכלכלי. יתכן שבמקום לשלם שכר טרחת עורך דין כדאי לפנות תחילה לתובע ולנסות לסיים את התביעה על דרך הפשרה באמצעות תשלום סימלי (עורכי דין נוטים להתייחס לתשלום זה כתשלום בערכי מטרד). נכון שלא תמיד רוצים או צריכים להוציא כסף מהכיס כאשר מגישים נגדכם תביעה, אך לעיתים זו תהיה הדרך הזולה (והנכונה) ביותר לסיים את ההליך המשפטי נגדכם.

באופן לא מפתיע גם כאשר התביעה מתארת נתונים נכונים אין הדבר אומר שלא ניתן להכין הגנה מפני תביעה טובה, שאף תוביל לדחיית התביעה וחיובו של התובע בהוצאות משפט, ולכן לא צריכים להכנס לפאניקה.

לעיתים כתב התביעה מנוסח בצורה עמומה או שמצורפות אליו ראיות שאינן קבילות (או בעלות משקל אפסי). צריכים לזכור שהנטל להוכיח את התביעה מוטל על התובע, ואם התובע לא עומד בנטל זה, התביעה לא תתקבל. מסיבות אלה גם אם התובע צודק אך מנהל את תביעתו בצורה לא נכונה הוא עשוי להפסיד.

אם מדובר בתביעה בגין סכומים גבוהים מומלץ מאוד לגיע לפחות לפגישת ייעוץ ראשונית (כן, גם אם הפגישה כרוכה בתשלום) עם עורך דין העוסק בתחום הרלוונטי לכתב התביעה. גם אם בסופו של דבר תחליטו שלא לשכור את שירותיו של עורך הדין אליו תגיעו לפגישה, הוא יוכל לכוון אתכם מבחינת הסיכונים האמיתיים בפניהם אתם ניצבים באותו הליך, ואף להמליץ לכם על אסטרטגיית פעולה לצורך ניהול או הדיפת התביעה.

עורך דין אדי בליטשטיין
נחוצה לכם הגנה מפני תביעה? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

כיצד יודעים איזה עורך דין לבחור כדי שיגן עליכם מפני תביעה?

אם מדובר בתביעה מורכבת או על סכום גבוה והחלטתם לשכור שירותיו של עורך דין, אתם צריכים לבחור את עורך הדין המתאים ביותר. לדוגמה; ברור שלא בוחרים עורך דין שעוסק בנדל"ן לתביעה שעוסקת בנזיקין או עורך דין שעוסק ברשלנות רפואית כאשר מדובר בהגנה מפני תביעה ייצוגית.

אם אתם מחפשים עורך דין באמצעות האינטרנט והגעתם לאתר של משרד עורכי דין, הדבר הראשון שכדאי לעיין בו הוא עמוד תחומי העיסוק. בדרך כלל, תחום העיסוק העיקרי יופיע ראשון. אם תחום העיסוק העיקרי הוא תחום העיסוק שרלוונטי אליכם תנסו למצוא מידע נוסף המעיד שאותו עורך דין או משרד עורכי דין מטפלים בתחום הרלוונטי אליכם. לדוגמה חפשו באינטרנט את שמו של עורך הדין ונסו לקרוא על התיקים שהוא ניהל, בתחום הרלוונטי אליכם. במקרים אלה יתכן שאף תמצאו פסקי דין מנומקים בהם ייצג אותו עורך דין ותוכלו להתרשם מהצלחותיו או כישלונותיו.

אל תתרשמו מהמלצות שכתובות באתר עורך הדין, משום שלא תמיד מדובר בהמלצות אמיתיות אלא מידע פיקטיבי שנרשם על ידי מקדמי אתרים באינטרנט.

אם מצאתם באינטרנט מידע ראשוני חיובי, תאמו פגישת ייעוץ ראשונית. אל תהססו לשאול את עורך הדין בכמה תיקים דומים הוא ייצג, ואף בקשו לקבל דוגמאות של פסקי דין בהם הוא ייצג בהצלחה את לקוחותיו במקרים דומים לשלכם.

שאלות נפוצות בעניין הגנה מפני תביעה

 • האם הגנה מפני תביעה קטנה זהה להגנה מפני תביעה אחרת?

  לא. ההתנהלות בבית משפט לתביעות קטנות איננה פורמלית ובית המשפט אינו מקפיד על תקנות סדר הדין האזרחי. הגנה מפני תביעה בבית משפט לתביעות קטנות יכולה להסתכם בעמוד אחד.

 • כמה עולה לשכור שירותיו של עורך דין לצורך הגנה מפני תביעה?

  כל תביעה בעלת מורכבות משלה. יש לבחון את המקרה לגופו, להעריך את הקושי ואת מספר השעות המוערך שיש להשקיע בתיק.

 • אני רוצה להכין כתב הגנה בעצמי. האם אני יכול להסתמך על דוגמאות שמצאתי באינטרנט?

  קשה להמליץ לנהל הגנה מפני תביעה כלשהי על בסיס דוגמאות שאותרו באינטרנט. הדוגמאות עשויות לא להיות רלוונטיות למקרה שלכם או להתבסס על פסיקה או חקיקה לא עדכנית, דבר שעשוי להכשיל אתכם.

 • האם הגנה מפני תביעה מחייבת להגיע לבית משפט או שאפשר להגיש רק כתב הגנה?

  לרוב תצטרכו להגיע לבית המשפט.

דירוג הגולשים:

5 / 5. 92

No votes so far! Be the first to rate this post.

אנחנו שמחים לדעת שהמאמר סייע לך.

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

הגנה מפני תביעה
הגנה מפני תביעה
חזרה לחלק ספציפי במאמר
מדוע כדאי לשכור את שירותינו?
מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות
0 +
מעל 750 לקוחות מרוצים
0 +
מאה אחוז יחס אישי לכל לקוח
% 0
Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חיוג לעו"ד אדי בליטשטיין 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

מידע משפטי בווידאו

מידע משפטי במגוון נושאים
17 Videos
מאמרים באותה קטגוריה

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב