רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

שעות פעילות: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 8:30 – 18:00

משרדנו מייצג תובעים ונתבעים בתביעות מעל 100 אלף ש"ח בלבד

אנו לא מספקים ייעוץ משפטי בטלפון – לצורך כך יש לתאם פגישת ייעוץ במשרדנו

עיקול חשבון בנק שלא כדין – קבלת פיצוי כספי עקב לשון הרע

עיקול חשבון בנק

עיקול חשבון בנק עשויה להיות הפתעה לא נעימה לבעל החשבון, במיוחד כאשר עיקול חשבון הבנק נעשה ללא הצדקה או בניגוד לדין. במצבים אלה בעל החשבון עשוי להפגע במספר מישורים שונים.

ראשית, הטלת עיקול על חשבון בנק (שלא כדין) תמנע מבעל חשבון הבנק אפשרות להשתמש בכספים בחשבון כרצונו. הדבר עשוי להוביל לאי נוחות בדמות חוסר אפשרות למשוך כספים מהחשבון, או אפילו לנזקים משמעותיים יותר כגון החזרת צ'קים שניתנו לצדדים שלישיים, או החזרות של הוראות קבע.

שנית, עיקול חשבון (שלא כדין) עשוי לפגוע בשמו הטוב של בעל החשבון, לכל הפחות, בעיני עובדי הבנק, אשר נחשפים למידע בדבר הטלת עיקול על חשבון בנק. בעיניהם הלקוח עשוי להחשב כלקוח עם מוסר תשלומים בעייתי.

אז מה אפשר לעשות כאשר מוטל עיקול שלא כדין?

עיקול חשבון בנק שלא כדין מהווה לשון הרע

עיקול חשבון שלא כדין הוכר בפסיקה כעניין הפוגע בשמו הטוב של בעל החשבון ולכן בהחלט ניתן לדרוש (ולקבל) פיצוי כספי מכוח חוק איסור לשון הרע. עניין זה נדון לאחרונה בתביעה שהתנהלה נגד משרד האוצר/מס הכנסה, אשר עיקל חשבון בנק (תא"מ 2692-08-18 סלמאן אבו עואד נ' משרד האוצר/אגף מס הכנסה ומס רכוש, פסק דין מיום 16.2.2020).

לתיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין מסביר על עיקולי חשבונות בנק

במסגרת פסק הדין נקבע על ידי בית המשפט, בין היתר, כך:

"הלכה פסוקה ומנחה שנפסקה בבית המשפט המחוזי היא, שעצם הטלת עיקול, עונה על יסוד הפרסום הנדרש, מהווה לשון הרע, ופוגעת בשם הטוב של האדם שעל חשבונותיו מוטל העיקול, וזאת מאחר שהצגת התובעת כמי שלא פורעת חובותיה יש בה כדי לפגוע בשמה הטוב, בעיני בנקאי סביר ובעיני ספקים ולקוחות סבירים. וראו לעניין זה : ע"א (י-ם) 45661-12-10 עו"ד רזיאל גסלר נ' עירית ירושלים [פורסם בנבו] (24.03.11):
"באופן עקרוני, הטלת עיקול על חשבונות בנק יכולה להוות פרסום לשון הרע".

"לדעתי, בעצם הצגתו של המערער, כמי שמתחמק, לכאורה, מלשלם את חובותיו, יש כדי להשפילו ולפגוע בשמו הטוב, בעיניו של בנקאי סביר, ללא כל קשר לגובה העיקול".(ת"א 23868-09-12 אביב שני פיתוח ובניה בע"מ נ' חברת הגיחון בע"מ , 17.5.2018 (פורסם בנבו).

עוד נפסק בע"א (י-ם) לעיל כי : "כן מתקיים יסוד הפרסום כהגדרתו בסעיף 2 לחוק, כשמדובר בפרסום בכתב שנשלח לשני בנקים בהם היה למערער חשבון". 4. לעניינו לאור האמור לעיל זכאי התובע לפיצוי ללא הוכחת נזק בגין הפגיעה בשמו שנוצרה עקב הטלת העיקולים על חשבונות הבנק שלו בבנק לאומי ובבנק הבינלאומי.

מה גובה הפיצוי הכספי אשר ניתן לדרוש לאחר עיקול חשבון בנק?

חוק איסור לשון הרע מאפשר להגיש תביעת דיבה, נכון להיום, על סכום העולה מעט על 70 אלף ש"ח בגין כל מקרה בו מוטל עיקול על חשבון בנק.

אם מוטלים מספר עיקולים על חשבון בנק אחד (שלא כדין) ניתן להגיש תביעת דיבה כנגד כל אחד מהגופים אשר הטילו את העיקול על החשבון.

אם יש לכם יותר מחשבון בנק אחד וגוף אחד הטיל עיקולים על מספר חשבונות בנק, ניתן יהיה לדרוש פיצוי כספי בגין כל עיקול בנפרד (לצורך הדוגמה; אם יש לכם שני חשבונות בנק, והטילו עיקול שלא כדין על שני החשבונות, תוכלו לדרוש פיצוי כספי העולה מעט על 140 אלף ש"ח).

מה לעשות לאחר שהוטל שלא כדין עיקול על חשבון בנק?

בניגוד לדעה הרווחת, אין סיבה למהר ולהגיש מיד תביעה לאחר עיקול חשבון (שלא כדין). ניתן תחילה לפנות לחברה או הגורם אשר הטיל את העיקול באמצעות התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים.

האפשרות להגיש תביעת דיבה לאחר הטלת עיקול על חשבון בנק ידועה למרבית עורכי הדין אשר עוסקים בתחום לשון הרע, ואם אכן הוטל שלא כדין עיקול על חשבון הבנק שלכם, יתכן שניתן יהיה להגיע להסכמה על פיצוי מבלי להגיש תביעה.

קחו בחשבון שהפיצוי הכספי ללא הגשת תביעה לבית המשפט יהיה, ברוב המקרים, נמוך באופן משמעותי לעומת הסכום אותו ניתן יהיה לקבל בבית המשפט.

לסיכום

עיקול חשבון בנק שלא כדין זאת עילה להגשת תביעת לשון הרע. לפני שרצים לבית המשפט ומגישים תביעה כדאי לפנות לגורם שהטיל את העיקול בדרישה להסיר את העיקול ולשלם לכם פיצוי כספי. רק במידה והמשא ומתן לפני הגשת תביעה לא יוביל לפיצוי כספי משמעותי, לא יהיה מנוס מהגשת תביעה.

גובה הפיצוי הכספי שמגיע לנפגע בעקבות עיקול חשבון שלא כדין עשוי להיות מושפע ממספר האנשים שנודע להם בדבר העיקול. ככל שמספר האנשים יהיה גבוה יותר, כך גובה הפיצוי הכספי עשוי להיות גבוה יותר.

כדאי להתייעץ עם עורך דין לשון הרע או עורך דין הוצאת דיבה לפני שמגישים תביעה בגין עיקול חשבון בנק שלא כדין.

שאלות נפוצות בעניין תביעה בגין עיקול חשבון בנק

 • האם אפשר להגיש תביעה בגין עיקול חשבון בנק שלא כדין?

  כן. עיקול שלא כדין מהווה עילה להגשת תביעת לשון הרע ודרישה לקבלת פיצוי כספי ללא הוכחת נזק.

 • מה גובה הפיצוי הכספי שניתן לדרוש בגין עיקול שלא כדין?

  חוק איסור לשון הרע קובע כי ניתן לדרוש פיצוי כספי עד 72 אלף ש"ח ללא הוכחת נזק (בגין כל עיקול). גובה הפיצוי בפועל נקבע בהתאם להחלטת בית המשפט, ולפי שיקול דעתו של השופט. זה אומר שלא בהכרח תקבלו בכל תביעה את הסכום המקסימלי שקובע החוק.

 • ממה מושפע גובה הפיצוי בגין עיקול חשבון בנק שלא כדין?

  גובה הפיצוי בתביעות לשון הרע נקבע, בין היתר, ממספר האנשים שנחשפו לפרסום הפוגעני. זאת אומרת שיש הבדל גדול בגובה הפיצוי הכספי שיקבל אדם אם רק הבנקאי הפרטי שלו נחשף לעיקול שהוטל שלא כדין על החשבון שלו, לעומת הרבה מאוד עובדים בבנק שנחשפו לעובדה שהוטל עיקול שלא כדין.

 • האם אפשר להגיש תביעה קטנה בגין עיקול חשבון בנק שלא כדין?

  כן, אך קחו בחשבון שגובה הפיצוי הכספי יהיה מוגבל לסך של כ-34 אלף ש"ח בלבד (גובה הסמכות של בית משפט לתביעות קטנות).

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

מידע רלוונטי נוסף
צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
עורך דין אדי בליטשטיין

עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות בסכומים העולים על 100 אלף ש"ח בלבד. למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט. המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד. עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב