עיקול חשבון בנק שלא כדין – קבלת פיצוי כספי עקב לשון הרע

עיקול חשבון בנק
עיקול חשבון בנק

עיקול חשבון בנק עשויה להיות הפתעה לא נעימה לבעל החשבון, במיוחד כאשר עיקול חשבון הבנק נעשה ללא הצדקה או בניגוד לדין. במצבים אלה בעל החשבון עשוי להפגע במספר מישורים שונים.

ראשית, הטלת עיקול על חשבון בנק (שלא כדין) תמנע מבעל חשבון הבנק אפשרות להשתמש בכספים בחשבון כרצונו. הדבר עשוי להוביל לאי נוחות בדמות חוסר אפשרות למשוך כספים מהחשבון, או אפילו לנזקים משמעותיים יותר כגון החזרת צ'קים שניתנו לצדדים שלישיים, או החזרות של הוראות קבע.

שנית, עיקול חשבון (שלא כדין) עשוי לפגוע בשמו הטוב של בעל החשבון, לכל הפחות, בעיני עובדי הבנק, אשר נחשפים למידע בדבר הטלת עיקול על חשבון בנק. בעיניהם הלקוח עשוי להחשב כלקוח עם מוסר תשלומים בעייתי.

אז מה אפשר לעשות כאשר מוטל עיקול שלא כדין?

עורך דין אדי בליטשטיין מייצג למעלה מעשור תובעים ונתבעים בסוגיות הרלוונטיות ללשון הרע – הוצאת דיבה בעניין עיקול חשבון בנק שלא כדין. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

עיקול חשבון בנק שלא כדין מהווה לשון הרע

עיקול חשבון שלא כדין הוכר בפסיקה כעניין הפוגע בשמו הטוב של בעל החשבון ולכן בהחלט ניתן לדרוש (ולקבל) פיצוי כספי מכוח חוק איסור לשון הרע. עניין זה נדון לאחרונה בתביעה שהתנהלה נגד משרד האוצר/מס הכנסה, אשר עיקל חשבון בנק (תא"מ 2692-08-18 סלמאן אבו עואד נ' משרד האוצר/אגף מס הכנסה ומס רכוש, פסק דין מיום 16.2.2020).

עיקול חשבון בנק
עורך דין הוצאת דיבה אדי בליטשטיין מסביר על עיקולי חשבונות בנק

במסגרת פסק הדין נקבע על ידי בית המשפט, בין היתר, כך:

"הלכה פסוקה ומנחה שנפסקה בבית המשפט המחוזי היא, שעצם הטלת עיקול, עונה על יסוד הפרסום הנדרש, מהווה לשון הרע, ופוגעת בשם הטוב של האדם שעל חשבונותיו מוטל העיקול, וזאת מאחר שהצגת התובעת כמי שלא פורעת חובותיה יש בה כדי לפגוע בשמה הטוב, בעיני בנקאי סביר ובעיני ספקים ולקוחות סבירים. וראו לעניין זה : ע"א (י-ם) 45661-12-10 עו"ד רזיאל גסלר נ' עירית ירושלים [פורסם בנבו] (24.03.11):
"באופן עקרוני, הטלת עיקול על חשבונות בנק יכולה להוות פרסום לשון הרע".

"לדעתי, בעצם הצגתו של המערער, כמי שמתחמק, לכאורה, מלשלם את חובותיו, יש כדי להשפילו ולפגוע בשמו הטוב, בעיניו של בנקאי סביר, ללא כל קשר לגובה העיקול".(ת"א 23868-09-12 אביב שני פיתוח ובניה בע"מ נ' חברת הגיחון בע"מ , 17.5.2018 (פורסם בנבו).

עוד נפסק בע"א (י-ם) לעיל כי : "כן מתקיים יסוד הפרסום כהגדרתו בסעיף 2 לחוק, כשמדובר בפרסום בכתב שנשלח לשני בנקים בהם היה למערער חשבון". 4. לעניינו לאור האמור לעיל זכאי התובע לפיצוי ללא הוכחת נזק בגין הפגיעה בשמו שנוצרה עקב הטלת העיקולים על חשבונות הבנק שלו בבנק לאומי ובבנק הבינלאומי.

מה גובה הפיצוי הכספי אשר ניתן לדרוש לאחר עיקול חשבון בנק?

חוק איסור לשון הרע מאפשר להגיש תביעת דיבה, נכון להיום, על סכום העולה מעט על 70 אלף ש"ח בגין כל מקרה בו מוטל עיקול על חשבון בנק.

אם מוטלים מספר עיקולים על חשבון בנק אחד (שלא כדין) ניתן להגיש תביעת דיבה כנגד כל אחד מהגופים אשר הטילו את העיקול על החשבון.

אם יש לכם יותר מחשבון בנק אחד וגוף אחד הטיל עיקולים על מספר חשבונות בנק, ניתן יהיה לדרוש פיצוי כספי בגין כל עיקול בנפרד (לצורך הדוגמה; אם יש לכם שני חשבונות בנק, והטילו עיקול שלא כדין על שני החשבונות, תוכלו לדרוש פיצוי כספי העולה מעט על 140 אלף ש"ח).

מה לעשות לאחר שהוטל שלא כדין עיקול על חשבון בנק?

בניגוד לדעה הרווחת, אין סיבה למהר ולהגיש מיד תביעה לאחר עיקול חשבון (שלא כדין). ניתן תחילה לפנות לחברה או הגורם אשר הטיל את העיקול באמצעות התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים.

האפשרות להגיש תביעת דיבה לאחר הטלת עיקול על חשבון בנק ידועה למרבית עורכי הדין אשר עוסקים בתחום לשון הרע, ואם אכן הוטל שלא כדין עיקול על חשבון הבנק שלכם, יתכן שניתן יהיה להגיע להסכמה על פיצוי מבלי להגיש תביעה.

קחו בחשבון שהפיצוי הכספי ללא הגשת תביעה לבית המשפט יהיה, ברוב המקרים, נמוך באופן משמעותי לעומת הסכום אותו ניתן יהיה לקבל בבית המשפט.

לסיכום

עיקול חשבון בנק שלא כדין זאת עילה להגשת תביעת לשון הרע. לפני שרצים לבית המשפט ומגישים תביעה כדאי לפנות לגורם שהטיל את העיקול בדרישה להסיר את העיקול ולשלם לכם פיצוי כספי. רק במידה והמשא ומתן לפני הגשת תביעה לא יוביל לפיצוי כספי משמעותי, לא יהיה מנוס מהגשת תביעה.

גובה הפיצוי הכספי שמגיע לנפגע בעקבות עיקול חשבון שלא כדין עשוי להיות מושפע ממספר האנשים שנודע להם בדבר העיקול. ככל שמספר האנשים יהיה גבוה יותר, כך גובה הפיצוי הכספי עשוי להיות גבוה יותר.

כדאי להתייעץ עם עורך דין לשון הרע או עורך דין הוצאת דיבה לפני שמגישים תביעה בגין עיקול חשבון בנק שלא כדין.

שאלות נפוצות בעניין תביעה בגין עיקול חשבון בנק

 • האם אפשר להגיש תביעה בגין עיקול חשבון בנק שלא כדין?

  כן. עיקול שלא כדין מהווה עילה להגשת תביעת לשון הרע ודרישה לקבלת פיצוי כספי ללא הוכחת נזק.

 • מה גובה הפיצוי הכספי שניתן לדרוש בגין עיקול שלא כדין?

  חוק איסור לשון הרע קובע כי ניתן לדרוש פיצוי כספי עד 72 אלף ש"ח ללא הוכחת נזק (בגין כל עיקול). גובה הפיצוי בפועל נקבע בהתאם להחלטת בית המשפט, ולפי שיקול דעתו של השופט. זה אומר שלא בהכרח תקבלו בכל תביעה את הסכום המקסימלי שקובע החוק.

 • ממה מושפע גובה הפיצוי בגין עיקול חשבון בנק שלא כדין?

  גובה הפיצוי בתביעות לשון הרע נקבע, בין היתר, ממספר האנשים שנחשפו לפרסום הפוגעני. זאת אומרת שיש הבדל גדול בגובה הפיצוי הכספי שיקבל אדם אם רק הבנקאי הפרטי שלו נחשף לעיקול שהוטל שלא כדין על החשבון שלו, לעומת הרבה מאוד עובדים בבנק שנחשפו לעובדה שהוטל עיקול שלא כדין.

 • האם אפשר להגיש תביעה קטנה בגין עיקול חשבון בנק שלא כדין?

  כן, אך קחו בחשבון שגובה הפיצוי הכספי יהיה מוגבל לסך של כ-34 אלף ש"ח בלבד (גובה הסמכות של בית משפט לתביעות קטנות).

דירוג הגולשים:

5 / 5. 33

No votes so far! Be the first to rate this post.

אנחנו שמחים לדעת שהמאמר סייע לך.

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

הקליקו על הכותרת כדי לחזור לחלק הרלוונטי במאמר
Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בעמוד אודות.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מאמרים באותו נושא

אלימות בגן ילדים
לשון הרע - הוצאת דיבה

אלימות בגן ילדים – האם לפרסם לציבור ולהסתכן בתביעת לשון הרע?

אלימות בגן ילדים היא הסיוט המפחיד ביותר של כל הורה. מקרה אלימות בגן ילדים עשוי לצלק ילד מבחינה נפשית או פיסית. מדובר בנזקים שעשויים ללוות את הילד במשך שנים רבות, ואולי כל ימי חייו. עולה השאלה מה לעשות אם מגלים מקרה אלימות בגן ילדים? האם לפרסם כדי שכולם ידעו וימנעו

קרא עוד »
מחיקת מידע מגוגל
לשון הרע - הוצאת דיבה

מחיקת מידע מגוגל – האם גוגל חייבת למחוק פרסום שהוא לשון הרע?

אחת הבעיות הקשות בפרסום לשון הרע באתרי אינטרנט היא שהוא עשוי להופיע במנועי החיפוש כמו גוגל. עולה השאלה האם ניתן לדרוש מחיקת מידע מגוגל במקום או במקביל לדרישת מחיקת המידע מבעל האתר שפרסם את המידע הפוגעני? כמו כן, עולה השאלה האם ניתן להגיש תביעה במקרה בו דרישת מחיקת מידע מגוגל

קרא עוד »
נאצי - היטלר
לשון הרע - הוצאת דיבה

קראו לכם נאצי או היטלר בפומבי? זה לשון הרע ומגיע פיצוי כספי

הכינוי נאצי או כינויים דומים לו הפכו לכינויי גנאי פופולריים במיוחד. עיינו היום בכמעט כל כתבה העוסקת ביחסים הפוליטיים בין השמאל לימין בישראל, ותגלו לפחות תגובה אחת שבה כותב התגובה השתמש בכינוי נאצי או כינוי דומה לו, או השווה את הכותב או מגיבים אחרים להיטלר. בדיקה נוספת תוכלו לבצע על

קרא עוד »
פגיעה בשם טוב
לשון הרע - הוצאת דיבה

פגיעה בשם טוב – המשמעות המשפטית מבחינת התובע והנתבע

פגיעה בשם טוב אינה דבר זניח, ולעיתים אפילו קשה יותר מפגיעה פיסית. תארו לכם שביום בהיר אחד מישהו יפרסם עליכם שאתם, לדוגמה, פדופילים/גנבים/עושקי ניצולי שואה, ועוד שלל אמירות שיכולות לזעזע לא רק אתכם, אלא גם את הסביבה הקרובה (ואף הרחוקה) שלכם. מעבר לכך שאמירות אלה מהוות פגיעה בשמו הטוב של

קרא עוד »
מה זה שיימינג
לשון הרע - הוצאת דיבה

מה זה שיימינג (ביוש) והאם שיימינג מותר במסגרת חופש הביטוי?

מה זה שיימינג זאת שאלה שניתן לקבל עליה תשובות רבות. בעל עסק יכול לראות בביקורת שלילית לגיטימית ואותנטית כשיימינג לעסק. מנגד הלקוח לא יראה בכך שיימינג. אם כך מהו שיימינג והאם הוא מותר מכוח חופש הביטוי? עורך דין אדי בליטשטיין עוסק מזה למעלה מעשור בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות לשון

קרא עוד »
תביעת לשון הרע נגד עיתונאי
לשון הרע - הוצאת דיבה

תביעת לשון הרע נגד עיתונאי – בן כספית יפצה את אריה דרעי

ככלל, עיתונאי אשר מפרסם ידיעה כלשהי זוכה לתפוצה רחבה, והרבה מאוד אנשים נחשפים לידיעה. זאת בדיוק הסיבה מדוע עשוי להיגרם לאדם המוזכר בכתבה של אותו עיתונאי נזק משמעותי לשמו הטוב (אם הפרסום אינו נכון), וזו אחת הסיבות מדוע תביעת לשון הרע נגד עיתונאי עשויה להוביל לפיצוי כספי גבוה יותר (לרוב,

קרא עוד »

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב