עורך דין אדי בליטשטיין

ביטול חסימה בפייסבוק – כיצד חבר הכנסת בן גביר ביטל חסימה?

ביטול חסימה בפייסבוק
ביטול חסימה בפייסבוק
5
(56)

ביטול חסימה בפייסבוק אינו דבר פשוט וגוזל זמן רב. פייסבוק אינה נוטה לבטל חסימות על חשבונות והדבר נתון לשיקול דעתה הבלעדי בעקבות תנאי השימוש שלה (להם כולם מסכימים בעת הצטרפותם לרשת החברתית). אז מה בכל זאת ניתן לעשות כדי לבטל חסימה בפייסבוק?

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק מזה למעלה מעשור בייצוג תובעים נגד חברות בינלאומיות כגון פייסבוק. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

לצורך ביטול חסימה בפייסבוק ניתן לערער על החסימה

לפני שרצים לבית המשפט ומבזבזים לא מעט זמן וכסף צריכים לדעת שאפשר לדרוש ביטול חסימה בפייסבוק באמצעות המנגנונים הפנימיים של פייסבוק. ראשית, מיד עם הודעת החסימה פייסבוק מודיעים לכם שאתם יכולים לערער על החסימה. כדאי לנצל מנגנון זה.

צריכים לדעת שלרוב הבדיקה של פייסבוק אורכת זמן רב (לא מדובר בעניין של שעות ובדרך כלל לא של ימים בודדים) ולרוב התוצאה לא תשתנה, ותצטרכו לחשוב על דרך אחרת להשיג ביטול חסימה.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין תביעות אדי בליטשטיין מסביר על ביטול חסימה בפייסבוק

שליחת התראה לפני הגשת תביעה נגד פייסבוק

אופציה נוספת היא לשלוח מכתב התראה לפני הגשת תביעה נגד פייסבוק. במסגרת מכתב ההתראה חשוב לפרט מה בדיוק לא תקין בהחלטתה של פייסבוק לחסום את חשבונכם (יתכן שכלל לא עברתם על תנאי השימוש) ואילו נזקים חסימת החשבון גרמה לכם (יתכן שאתם מנהלים עסק והפרופיל שלכם בפייסבוק נועד על מנת לקבל ולשלוח הודעות מלקוחות וללקוחות שלכם).

את מכתב ההתראה ניתן לשלוח לחברת Meta Platforms Inc. זוהי החברה שהרשת החברתית פייסבוק נמצאת בבעלותה. את המכתב ניתן לשלוח בדוא"ל. כתובת הדוא"ל היא: [email protected].

גם במקרה זה ביטול חסימה לא יתרחש באופן מיידי לאחר משלוח מכתב התראה. מכתבי ההתראה מטופלים על ידי משרד עורכי הדין הרצוג, פוקס נאמן, וגם שם לא ממהרים תמיד לפתור את הבעיה בהקדם האפשרי.

ביטול חסימה בפייסבוק על ידי הגשת תביעה (האופציה שבה בחר ח"כ איתמר בן גביר)

תחילה, חשוב לדעת שניתן להגיש תביעה נגד פייסבוק בישראל.

חשוב להבין שהגשת תביעה נגד פייסבוק אינה דבר פשוט ולצורך ביטול חסימה באמצעות הגשת תביעה תאלצו לשלם לא מעט כסף בדמות שכר טרחה ואגרת בית משפט. כמו כן, צריכים לקחת בחשבון שלרוב ביטול חסימה בפייסבוק באמצעות תביעה לא תתרחש באופן מיידי, ולעיתים ההליך עשוי לארוך זמן רב.

איתמר בן גביר הצליח לשכנע את בית המשפט להורות על ביטול חסימה בפייסבוק

ח"כ בן גביר דרש ביטול חסימה בפייסבוק מאחר ופייסבוק החליטה לחסום את חשבונו בעקבות סרטונים שהוא העלה משייח ג'ראח. מאחר ולשיטתו של בן גביר פייסבוק פעלה שלא כדין הוא הגיש תביעה על סך 2.7 מיליון ש"ח לבית המשפט המחוזי בירושלים, ובמקביל דרש לקבל סעד ארעי (אשר נדחה על ידי בית המשפט) וזמני (אשר התקבל על ידי בית המשפט) הקובע שעל חברת Meta Platforms לבטל באופן מיידי את חסימת חשבונו ובנוסף להמנע מלחסום את חשבון הפייסבוק שלו עד לסיום בירורה של התביעה שהוא הגיש נגדה.

מנגד, פייסבוק טענה שאין להעתר לדרישת בן גביר לבטל את החסימה משום שבסרטונים שהוא העלה רואים את בנצי גופשטיין. לטענת פייסבוק מדובר ב"ראש ארגון להב"ה ואחד האנשים המסיתים בישראל וכל מה שקשור לדברי שנאה ודברי שטנה". פייסבוק חסמה את חשבונו של גופשטיין וטענה כי היא חסמה גם את חשבונו של בן גביר משום שראו את גופשטיין בסרטונים שבן גביר העלה.

בן גבר טען שיש להורות על ביטול חסימה משום שהוא משתמש בעמוד הפייסבוק על מנת לתקשר עם קהל מצביעיו ואלה פונים אליו באמצעות פייסבוק לקבלת עזרה. חסימת חשבונו מונעת ממנו לתקשר עם מצביעיו.

ביטול חסימה בפייסבוק
ביטול חסימה בפייסבוק

בית המשפט הורה על ביטול חסימה בפייסבוק עד לסיום המשפט

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את טענותיו של בן גביר והורה על ביטול החסימה בפייסבוק עד לסיום בירור התביעה. בית המשפט אף קבע שלכאורה לתביעתו של בן גביר נגד Meta Platforms (מפעילת פייסבוק) ישנם סיכויים לא מבוטלים להתקבל.

בין היתר נקבע על ידי בית המשפט כך:

אשר לסיכויי התביעה – הפרשה שלפנינו מעלה שלוש שאלות: האחת, האם הצגתו של מר גופשטיין בדף הפייסבוק של המבקשים מהווה הפרה מצד המבקשים של תנאי השירות ושל כללי הקהילה של המשיבה. השנייה, בהנחה שכן, האם במקרה כזה היה מוצדק שהמשיבה תנקוט נגד המבקשים בסנקציות, או שראוי היה להסתפק, לפחות בשלב הראשון, באזהרה, בבחינת "אין עונשין אלא אם כן מזהירין."

והשלישית, בהנחה שהצגתו של מר גופשטיין מהווה הפרה של תנאי השירות ושל כללי הקהילה, ובהנחה שניתן לנקוט בסנקציות אף ללא אזהרה, האם הסנקציות שאותן המשיבה נקטה נגד המבקשים הן מידתיות.

מבלי להיכנס לעומקם של הדברים, אני סבור כי סיכויי התביעה של המבקשים אינם מבוטלים כלל.

אשר לעיקר עניינה של הבקשה, אני מחליט להיעתר לבקשת המבקשים ואני מורה למשיבה להסיר לאלתר את כל ההגבלות שהטילה על המבקשים, מסוג כלשהו, וזאת עד למתן פסק דין בתובענה העיקרית או עד למתן החלטה אחרת.

בנוסף, השופט חייב את Meta Platforms בהוצאות משפט בגובה 7500 ש"ח.

לעיון בהחלטה המלאה של השופט ובנימוקיו בעניין ביטול חסימה בפייסבוק לחצו כאן.

עורך דין אדי בליטשטיין
צריכים ליווי משפטי בעניין ביטול חסימה בפייסבוק? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שאלות נפוצות בעניין ביטול חסימה בפייסבוק

 • האם ניתן לדרוש ביטול חסימה בפייסבוק?

  בהחלט. עצם העובדה שנחסם לכם חשבון פייסבוק או חשבון אינסטגרם או חשבון וואטסאפ, לא בהכרח אומר שלא ניתן לפתוח את החשבונות מחדש.
  צריכים להבין מה סיבת החסימה ולפעול בהתאם. לעיתים לא יהיה מנוס מהגשת תביעה אזרחית ולדרוש ביטול חסימה בפייסבוק.

 • כמה זמן לוקח לבטל חסימה בפייסבוק?

  משך הטיפול משתנה ממקרה למקרה, ותלוי, בין היתר, בסיבת החסימה.
  קחו בחשבון שפייסבוק לא ממהרת לטפל בפניות הפונים. ביטול חסימה בפייסבוק בדרך כלל לוקח לא פחות מחודש ימים.

 • מהו גובה שכר טרחת עורך דין לצורך ביטול חסימה בפייסבוק?

  שכר הטרחה משתנה ממקרה למקרה בהתאם למורכבות, אך לרוב לא יפחת מ-15 אלף ש"ח בתוספת מע"מ.

 • האם בית המשפט בישראל יכול להורות לפייסבוק לבטל חסימה?

  בהחלט. במקרים רבים אין מנוס אלא לפנות לבית המשפט ולהגיש תביעה נגד פייסבוק. בסמכותו של בית המשפט להורות לפייסבוק לבטל את החסימה.

גולשים דירגו את המאמר:

5 / 5. 56

No votes so far! Be the first to rate this post.

רוצים לחזור לחלק ספציפי במאמר?

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בעמוד אודות.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מידע רלוונטי נוסף

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב