רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

תביעה נגד בנק – באילו מקרים תוכלו להגיש ולקבל פיצוי כספי?

תביעה נגד בנק

תביעה נגד בנק שונה לעומת תביעה נגד גוף אחר משום שבין הבנק לבין לקוח הבנק ישנה (לרוב) מערכת יחסים מיוחדת. לרוב לקוח הבנק תלוי בבנק ולכן נקבע בפסיקה שהבנקים חייבים בחובת זהירות וחובת אמון מוגברת ביחס ללקוחות הבנק. כאשר חובת אמון או חובת זהירות זו מופרת על ידי פקידי הבנק, הדבר עשוי לגרום לנזק משמעותי במיוחד ללקוח.

תביעות נגד בנקים נפוצות במיוחד משום שטעויות של פקידי הבנקים עשויות להוביל להשלכות חמורות ביחס ללקוח בודד או ביחס לקבוצת לקוחות גדולה. מסיבה זו ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד בנקים או לשקול הגשת תביעה נגד בנק באופן אישי/פרטני.

תביעה ייצוגית נגד בנקים – טעויות הרלוונטיות לקבוצה גדולה של לקוחות

המאפיינים העיקריים של תביעה ייצוגית הוא שהנזק שנגרם אינו גבוה (בדרך כלל בין שקלים בודדים לבין מאות שקלים – לרוב לא מדובר בסכומים בגינם הלקוח ישקול הגשת תביעה) והוא משותף כלפי קבוצה גדולה של לקוחות. במקרים מסוימים ניתן לאתר את אותה הטעות בקרב מספר בנקים.

טעויות נפוצות של בנקים, בגינן מוגשות נגדם תביעות ייצוגיות רבות, רלוונטיות לחיובי יתר. בחלק לא מבוטל מהמקרים מדובר בחיובי יתר שאף נוגדים את התעריפונים של הבנקים עצמם. הנחת המוצא היא שאם בנק חייב לקוח אחד בתעריף העולה על התעריף המקסימלי בתעריפון, כך הוא נוהג גם ביחס לחלק גדול מלקוחותיו. כמובן שנקודת מוצא זו צריכים לבסס לפני הגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית, וזאת ניתן לעשות על ידי איתור לקוחות נוספים שנפגעו מהבנק באופן דומה.

אם הגשת תביעות נגד בנקים מעניינות אתכם אז פנקס תובענות ייצוגיות יעניין אתכם במיוחד. בפנקס תובענות ייצוגיות תוכלו לעיין בכל הבקשות לאישור תביעות ייצוגיות שהוגשו בעבר (לא רק תביעות נגד בנקים), וכן, לצפות באילו נושאים הוגשו תביעות נגד בנקים וכיצד אותם הליכים הסתיימו.

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

חלק ניכר מתביעות ייצוגיות נגד בנקים מסתיימות בפשרה במסגרתה התובע הייצוגי מקבל סכומים משמעותיים (סכום הפיצוי יכול להגיע בקלות למאות אלפי שקלים ובמקרים מסוימים גם יותר מכך).

תביעה נגד בנק בגין רישום שגוי במערכות הבנק

סוגיה נוספת בגינה ניתן להגיש תביעה נגד בנק היא רישום שגוי במערכות הבנק. לדוגמה ייחוס חוב ללקוח שחשבונו מעולם לא היה ביתרת חובה. במקרים אלה ניתן להגיש תביעה נגד בנק אם המידע הופץ לגורמים נוספים.

לדוגמה: לקוח מעוניין לקחת משכנתא או הלוואה בבנק אחר ולא בבנק שבו הוא מנהל את החשבון שלו. מכיוון שמערכות הבנקים משתפות נתונים ביחס ללקוחות הרי שהבנק אליו יפנה הלקוח לא יאשר לו הלוואה רק כי יראה שבנק אחר כתב (בטעות) שהוא נמצא לכאורה ביתרת חובה. במקרה כזה הבנק יכול לסרב לתת הלוואה רק בגלל אותו רישום שגוי.

מקרים אלה עשויים להיות בגדר לשון הרע (הוצאת דיבה). במסגרת תביעות לשון הרע ניתן לדרוש פיצויים ללא הוכחת נזק שעשויים להגיע לעשרות, ואף מאות אלפי שקלים. כמובן שגובה הפיצוי תלוי, בין היתר, במספר האנשים שנחשפו למידע השגוי ביחס ללקוח. ככל שמספר האנשים גבוה יותר כך תביעה נגד בנק בסוגיית לשון הרע תוביל לפיצוי כספי גבוה יותר.

ניתן להגיש תביעה נגד בנק גם במקרה בו הבנק החל בטעות בהליכי הוצאה לפועל נגד לקוח הבנק ואף עיקל את חשבונו של הלקוח. גם סוגיה זו רלוונטית לדיני לשון הרע ויכולה להניב פיצוי כספי משמעותי ללקוח.

תביעה נגד בנק בגין נזק כספי

כפי שכתבתי בתחילת מאמר זה, הבנק חב כלפי הלקוח בחובת אמון וחובת זהירות מוגברת, ולכן, כאשר אלה מופרות ניתן להגיש תביעה נגד בנק בגין נזקים כספיים שנגרמו ללקוח.

לדוגמה: בנק התחייב לספק ללקוח הלוואה בתאריך מסוים. בפועל פקידי הבנק התרשלו וכספי ההלוואה לא עודכנו בחשבונו של הלקוח במועד הנדרש. כתוצאה מכך נגרמו ללקוח נזקים כספיים. במקרה כזה הלקוח יוכל להגיש תביעה נגד בנק שהתרשל כלפיו.

במקרים אלה חשוב מאוד לתעד אילו נזקים כספיים נגרמו לכם. מומלץ מאוד לשמור כל תכתובת דוא"ל, וואטסאפ, הודעות SMS, מסמכים פיסיים וכו'. כל אלה עשויים להיות רלוונטיים לצורך הגשת תביעה נגד בנק.

תביעה נגד בנק בגין עוגמת נפש

בדרך כלל לא מוגשת תביעה נגד בנק בגין עוגמת נפש בלבד, אלא סוגיית עוגמת הנפש זהו רכיב תביעה נפרד/נוסף במסגרת תביעה נגד בנק שכוללת טענות לנזקים נוספים. צריכים גם להבין ש"עוגמת נפש" אינה מילת קסם ולא מספיק להגיד "עוגמת נפש" כדי לקבל פיצוי כספי כלשהו. על מנת שבית המשפט יפסוק פיצוי כספי רק בגין עוגמת נפש במסגרת תביעה נגד בנק, המקרה צריך להיות יוצא דופן.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

שירותים שאנו מספקים

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב