הגשת תביעה יצוגית – כיצד יודעים את מי לתבוע?

הגשת תביעה יצוגית מחייבת ביצוע בדיקות רבות, חלקן פשוטות להבנה ולבדיקה, אך חלקן מובנות פחות, ואי ביצוען עשוי להוביל לדחיית הבקשה לאישור תביעה ייצוגית, ולחייב את התובע או התובעים הייצוגיים בהוצאות משפט אשר עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים.

מעוניינים לשוחח עם עורך דין אדי בליטשטיין בנושא זה? השאירו פרטים ליצירת קשר

על מנת לסייע לכלל הקוראים אפרט מהן הבדיקות שכדאי לבצע טרם הגשת תביעה יצוגית, ובסופו של דבר כיצד לברר מיהו הגורם הנכון לצורך הגשת תביעה יצוגית נגדו.

הבדיקות שיש לבצע טרם הגשת תביעה ייצוגיית

האם הטעות/המחדל/חיוב היתר/מעשה הנוגד את הדין רלוונטי אך ורק אליכם? – הגשת תביעה יצוגית יש לשקול אך ורק אם ניתן להראות כי הפגיעה אינה תוצאה של טעות נקודתית, אלא רלוונטית לקבוצה של אנשים. כלומר, לא די להראות שאתם נפגעתם, אלא חייבים להראות שישנם נפגעים רבים נוספים. לדוגמה: מוגשות תביעות ייצוגיות רבות העוסקות בסימון לא נכון של מוצרי מזון. קיימות הוראות ותקנים רבים הקובעים כיצד יש לסמן מוצרי מזון, ולפרט מאילו רכיבים הם מורכבים, וזאת על מנת שלכלל הצרכנים תהיה אפשרות לעיין במידע זה ולהחליט על בסיס המידע האם לרכוש את המוצר או לא. חברות רבות (ביניהן גם החברות הגדולות והמוכרות ביותר בארץ) אינן מקיימות תמיד הוראות אלה. במקרים אלה פשוט (באופן יחסי) להראות כי הפגיעה רלוונטית לקבוצה גדולה. הבעיותיות אשר עשויה להתעורר בעת הגשת תביעה יצוגית מסוג זה, היא הוכחת גובה הנזק שנגרם ממחדל זה.

הזינו מייל ותקבלו ללא תשלום או התחייבות עדכונים משפטיים בנושא זה ובנושאים משפטיים נוספים

אנחנו לא שולחים דואר זבל אלא רק מידע משפטי שימושי. ניתן לבצע הסרה בכל שלב.

זיכרו – לכם, כתובעים ייצוגיים, הפועלים לצורך הגשת תביעה יצוגית ישנו אינטרס מובהק להראות (ולהוכיח) שקיימת קבוצת נפגעים רבה וגדולה ככל הניתן. אתם גם צריכים להיות מעוניינים בכך שהפיצוי אשר יוענק לקבוצת הנפגעים בעקבות הגשת תביעה יצוגית יהיה גבוה ככל הניתן. ומדוע?

הגשת תביעה יצוגית כרוכה בסיכונים ובהשקעת זמן ומשאבים מטעם התובע הייצוגי. פסיקת בתי המשפט הכירה בסיכונים ומאמצים אלה, ולכן, קבעה כי יש לפסוק לתובע הייצוגי גמול מיוחד, בעת הצלחת התביעה הייצוגית (בין אם בפשרה ובין אם בפסק דין). גמול זה נקבע בהתאם להצלחה שהושגה לטובת הקבוצה – ככל שקבוצת הנפגעים קיבלה פיצוי גבוה יותר, כך הגמול לתובע הייצוגי יהיה גבוה יותר.

איתור נפגעים נוספים וצירופם לתביעה הייצוגית – הגשת תביעה יצוגית עם תובע אחד עשויה להתקל בקשיים, שכן, קיימות טענות הגנה “טכניות” המתייחסות לתביעות ייצוגיות עם תובע אחד.
ככל שהנתבע יוכל להוכיח שלתובע הייצוגי אין עילת תביעה אישית (הנזק שנטען על ידו, לא נגרם לו בפועל) התביעה הייצוגית תדחה.
באופן דומה, הנתבע עשוי להוכיח כי התובע הייצוגי אינו מתאים לייצג את קבוצת הנפגעים (לדוגמה; משום שהתובע הייצוגי פועל על מנת למקסם את האינטרסים שלו על חשבון חברי הקבוצה). במקרה שכזה הדבר לא יוביל, בהכרח, לדחיית התביעה הייצוגית, אך עשוי להוביל לכך שבית המשפט יורה על החלפת התובע הייצוגי.

פניה מוקדמת לנתבע טרם הגשת תביעה יצוגית – סוגיית הפניה המוקדמת טרם הגשת תביעה יצוגית זכתה להתייחסויות רבות לאחרונה בפסיקה. לפניה מוקדמת מספר יתרונות וכדאי לבצעה, טרם הגשת תביעה יצוגית, מהטעמים הבאים:

  1. יתכן שאתם טועים – הגשת תביעה יצוגית על בסיס מידע שגוי ולא מאומת יוביל לתוצאה אחת ויחידה – דחיית הבקשה לאישור תובענה ייצוגית וחיוב התובע הייצוגי בהוצאות משפט. יתכן שבפניה שכזו תקבלו מהגוף שבכוונתכם לתבוע מידע אשר עשוי להוכיח לכם שאתם טועים, ומשכך לייתר הגשת תביעה יצוגית נגד אותו נתבע.
  2. יתכן שלא תקבלו תשובה או שתקבלו תשובה עם נתונים אשר עשויים לסייע לכם – אם לא תקבלו תשובה מהגוף הנתבע, טרם הגשת תביעה יצוגית, תוכלו לציין זאת במסגרת הבקשה לאישור תובענה ייצוגית, והדבר עשוי לסייע לכם לזכות “בנקודות זכות” אצל השופט שדן בתיק. מצד שני, יתכן שתקבלו תשובה אשר תכלול נתונים שיש בהם לסייע לכם, ומשכך, התביעה הייצוגית שלכם תזכה לחיזוק משמעותי.
  3. אי ביצוע פניה מוקדמת עשוי לפגוע בצורה משמעותית בגמול לתובע הייצוגי – בית המשפט העליון קבע הלכה לפיה הגשת תביעה יצוגית נגד רשות, מבלי לבצע פניה מוקדמת, אינה התנהלות רצויה משום שבסופו של דבר מי שנפגע הוא הציבור (כספי הציבור ממננים את רשויות המדינה). מסיבה זו, יש לפנות לרשות טרם הגשת תביעה יצוגית ולאפשר לה לתקן את מחדליה ולחסוך את כספי הציבור.
    אמנם הלכה זו נקבעה ביחס לרשות, אך בתי המשפט נוטים ליישם את עקרונותיה גם על גופים פרטיים, ולכן, במידה ואתם לא רוצים לזכות בגמול נמוך לאחר הגשת תביעה יצוגית, כדאי לשקול לבצע פניה מוקדמת.

 

לפרטים נוספים ובדיקות נוספות שיש לבצע לפני הגשת תביעה ייצוגית לחצו כאן.

איתור הנתבע הנכון לצורך הגשת תביעה יצוגית

הגשת תביעה יצוגית נגד גוף לא נכון יוביל לדחייתה, משום שבמצב זה הגורם הנתבע אינו רלוונטי למחלוקת, ולכן לא ניתן לקבל ממנו את הסעד המבוקש. על פניו, נראה כי איתור זהות הנתבע זוהי משימה פשוטה, אך פסיקת בית המשפט המחוזי שניתנה לאחרונה מראה כי זוהי נקודה שיש להשקיע בה מחשבה טרם הגשת תביעה יצוגית.

השאלה “את מי תובעים” עשויה לצוץ בעיקר לפני הגשת תביעה יצוגית מול חברות גדולות בעלות מספר סניפים. יתכן שהסניפים מנוהלים על ידי אותה חברה, אך יתכן שהסניפים מנוהלים על ידי זכיינים. זכיין של רשת מתנהל כיישות משפטית נפרדת. זוהי חברה אחרת ונפרדת מהרשת המוכרת, המקבל את אישור הרשת לפעול תחת המותג שלה, והכל במטרה להנות מהמוניטין שלה ומקהל לקוחותיה.

אם כך, את מי תובעים? הזכיין או הרשת?
לשאלות אלה אין תשובה אחידה, והדבר תלוי מאוד בעילת התביעה.

בפסק דין שניתן לאחרונה בת”צ 18559-11-13 אמיר יגיל נ’ ארומה אספרסו בר (ניתן ביום 20.5.2015) נדונה סוגיה זו בדיוק. האם הגשת תביעה יצוגית נגד הרשת הייתה מוצדקת, או שמא היה נכון יותר לתבוע את הזכיין?

תביעה ייצוגית זו הוגשה לאחר שבסניף ארומה לא הקפידו על אכיפת איסור עישון. לקוחות שעישנו גרמו לחשיפתו של אדם שאינו מעשן, לעשן סיגריות והדבר פגע בו. התובע הייצוגי תבע את הרשת וטען כי היא אחראית לאכיפת החוק ומניעת העישון בשטח הסניף.
הרשת טענה כי היא איננה אחראית משום שנציגיה אינם נמצאים בשטח הסניף, ומי שאחראי לאכיפת החוק הם נציגי הזכיין. בית המשפט קיבל את טענת ארומה וקבע כי הגשת תביעה ייצוגית נגדה לא הייתה מוצדקת. בין היתר נקבע כך:

אין בידי לקבל את טענות המבקש. כאמור לעיל, אף אם ארומה היא בעלת הזכויות הקנייניות או החוזיות בסניפים (ואיני סבורה כך), אין לכך רלוונטיות לשאלה שלפנינו מיהו המחזיק בפועל בסניפים. ארומה כאמור אינה תופסת החזקה בפועל בסניפים וממילא אינה בעלת יכולת השליטה היעילה והמיידית על המתרחש בהם בכל רגע נתון ואין בידה הכלים למלא אחר הוראות החוק (כמו לדוגמא לפנות לאדם המעשן ולבקש כי יחדל מהעישון).

במקרה זה בית המשפט קבע כי הגשת תביעה יצוגית נגד ארומה לא הייתה מוצדקת, ולכן חייב את התובע הייצוגי בהוצאות משפט בסך 10,000 ש”ח בתוספת מע”מ.

עורך דין אדי בליטשטיין

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין אדי בליטשטיין, אשר עוסק בליטיגציה אזרחית - מסחרית מורכבת, תוך מתן דגש על תביעות כספיות בסכומים גבוהים. ההליכים המשפטיים בהם עורך דין אדי בליטשטיין מטפל מסוקרים באופן קבוע ובהרחבה בכלי התקשורת השונים (דוגמאות לכתבות תוכלו לקרוא באתרנו).

כתיבת תגובה

הזינו מייל והצטרפו למאות הגולשים שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומועילים

ניתן לבצע הסרה בכל שלב. אנחנו לא שולחים דואר זבל.

הזינו את כתובת המייל שלכם והצטרפו שמקבלים מאיתנו ללא תשלום עדכונים משפטיים חשובים ומעניינים במייל

ניתן לבצע הסרה מרשימת התפוצה בכל עת. אנחנו לא שולחים פרסומות או דואר זבל – רק מידע משפטי עדכני וחשוב