עורך דין אדי בליטשטיין

משקל האריזה לא הופחת ממחירו של המוצר? תגישו תביעה ייצוגית

משקל האריזה
משקל האריזה
5
(73)

חיוב בגין משקל האריזה

כאשר אתם קונים מוצרי מזון הנמכרים לפי משקל אתם בוודאי לא שמים לב שבית העסק, לעיתים, מחייב אתכם גם עבור משקל האריזה. לא מדובר בטעות חד פעמית של בית עסק כזה או אחר. עיון בפנקס תובענות ייצוגיות יגלה כי הוגשו תביעות ייצוגיות רבות בנושא משקלי האריזות כנגד הרשתות הגדולות ביותר בארץ, בתי מאפה, קצביות וכו'. למרות זאת מתגלים עוד ועוד מקרים בהם בתי עסק, גדולים וקטנים, ממשיכים לחייב את הלקוחות עבור משקל האריזה.

מדובר בתופעה פסולה שיכולה להוביל לפיצוי כספי משמעותי במסגרת תביעה ייצוגית.

למעלה מעשור עורך דין אדי בליטשטיין מייצג תובעים ונתבעים רבים בסוגיית משקלי אריזות במסגרת תביעות ייצוגיות, ונחל הצלחות יוצאות דופן, גם כנגד החברות הגדולות ביותר בארץ. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

תביעה ייצוגית נגד זוגלובק - משקל האריזה
תביעה ייצוגית נגד זוגלובק בגין חיוב עבור משקל אריזות

מעוניינים שעורך דין אדי בליטשטיין ייצג גם אתכם במסגרת תביעה ייצוגית בנושא משקל אריזות? צרו קשר עם משרדנו.

חיוב עבור משקל האריזה אינו תמיד זניח

חלקכם בוודאי חושבים לעצמכם שהחיוב עבור משקל האריזה אינו משמעותי ולא תמיד יש מקום לטרוח ולהעיר למוכר בדבר הפחתת משקל אריזה לפני חישוב הסכום הנכון לחיוב. זהו קו מחשבה מוטעה.

מחיר האריזה הוא נגזרת של משקל האריזה, משקל המוצר שנרכש בפועל ומחיר המוצר שנרכש על ידי הלקוח. ככל שהאריזה גדולה יותר והלקוח רוכש מוצר כלשהו במשקל גבוה יותר ובמחיר יקר יותר, כך העלות עבור האריזה תהיה גבוהה יותר.

באמצעות הדוגמה הבאה תבינו עד כמה סוגיית משקל האריזה עולה לכם ביוקר. נניח שמדובר באריזה במשקל 90 גרם ומוצר שנרכש במחיר 100 ש"ח לקילו. אם בחנות הניחו את האריזה ואת המוצר שבחרתם על המשקל, והמשקל הראה קילו אחד, יתכן שבפועל אתם מקבלים מוצר במשקל 910 גרם בלבד (כי האריזה עצמה שוקלת 90 גרם). במקרה כזה אתם משלמים על האריזה עצמה 9 שקלים.

משקל האריזה
משקל האריזה הופך להיות יקר במיוחד ברכישת מוצרי בשר

חלקכם בוודאי קונים יותר ממוצר אחד הנמכר לפי משקל ומסופק עם אריזה, בקצבייה או ברשתות המזון או במאפיות, ולכן סביר שבקניה ממוצעת אתם משלמים רק עבור האריזות עצמן יותר מעשרה שקלים. תכפילו את הסכום הזה במספר הקניות החודשיות או השנתיות ואתם תגלו שאתם משלמים מדי חודש או מדי שנה מאות שקלים בגין משקל האריזה, והכל מבלי שאתם יודעים על כך או מבלי שהסכמתם לכך. מסיבה זו עשוי להגיע לכם החזר ופיצוי כספי במסגרת תביעה ייצוגית.

הנחיות הממונה על הגנת הצרכן בעניין חיוב עבור משקל האריזה

הנחיות הממונה על הגנת הצרכן בעניין חיוב עבור משקל האריזה פורסמו בתאריך 25.12.2012 (לפני יותר מעשור), ולמרות זאת בתי עסק ממשיכים לא ליישם את הוראות אלה (רבים מהם כלל לא שמעו או מכירים הנחיות אלה):

משקל האריזה - הנחיות הממונה על הגנת הצרכן
הנחיות הממונה על הגנת הצרכן בעניין חיוב עבור משקל האריזה

מי שמעוניין יכול להוריד את הנחיות הממונה על הגנת הצרכן בעניין משקל האריזה בקובץ PDF.

הנחיות אלה קובעות מספר דברים פשוטים:

 1. בית עסק שרוצה לחייב את לקוחותיו בגין אריזת מוצרים צריך ליידע את הלקוחות מהו משקל האריזה לפני ביצוע הרכישה. מחיר אריזת המוצרים צריך להיות "רגיל" (לדוגמה: שני שקלים) ולא אחוז מסויים ממשקל המוצר.
 2. מחיר אריזת המוצרים צריך להיות גלוי על האריזה עצמה, ואם האריזה נמצאת מאחורי דלפק, גם באמצעות שלט המפרט את מחיר האריזה.
 3. בעת שקילת המוצר יש להפחית את משקל האריזה (במשקלים החדשים ניתן לתכנת מראש את משקל כל אחת מהאריזות בהן בית העסק עושה שימוש, ובעת ביצוע השקילה בפועל ללחוץ על הכפתור הייעודי כדי להפחית את משקל האריזה הרלוונטית). לעיתים בתי העסק משתמשים במונח הפחתת "טרה".
 4. את מחיר האריזה יש לפרט גם על גבי הקבלה שנמסרת ללקוח.

הפרת הוראות אלה תחשב הפרה של סעיף 2 וגם סעיף 17ב הקבועים בחוק הגנת הצרכן.

הגשת תביעה ייצוגית בגין חיוב עבור אריזת מוצרים

על מנת להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית בעניין חיוב עבור אריזת מוצרים צריכים להבין תחילה את מי מעוניינים לתבוע. האם מדובר בחנות אחת או רשת עם מספר רב של סניפים.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין תביעה ייצוגיות אדי בליטשטיין – עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות ייצוגיות בעניין משקל האריזה

תביעה ייצוגית נגד חנות אחת

בהנחה שרוצים להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חנות אחת, כפי שעשה משרדנו בעבר במסגרת תביעה ייצוגית נגד חנות המפעל של זוגלובק (במסגרת הליך זה חברי הקבוצה קיבלו פיצוי מצטבר משמעותי), צריכים להראות שאותה חנות משתמשת באריזות רבות ושונות, ואינה מפחיתה את משקל האריזה ממוצרים רבים.

במקרה שמדובר בחנות אחת זה קריטי לדגום כמה שיותר מוצרים כדי להראות שנגרם נזק למספר לקוחות גדול יותר (אם מדובר רק במוצר אחד מספר הלקוחות צפוי להיות קטן הרבה יותר וייתכן שאפילו לא תהיה כדאיות כלכלית להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית במקרה זה).

כמו כן, חשוב לדגום את החנות במועדים שונים על מנת להראות שלא מדובר בטעות של נציג כזה או אחר שלא הפחית בטעות את משקל האריזה (טענת הטעות הנקודתית היא טענת הגנה נפוצה במסגרת הליכים ייצוגיים), אלא מדיניות קבועה ומתמשכת של החנות בעת מכירת מוצריה ללקוחותיה.

תביעה ייצוגית נגד רשת עם סניפים רבים

כל מה שנכתב לגבי הבדיקות הרלוונטיות לחנות אחת רלוונטי גם לרשת עם סניפים רבים, אך במקרה של רשת צריכים לעשות את הבדיקה ביחס לכל הסניפים או לפחות ביחס למספר רב של סניפים.

אם תחליטו להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד רשת על בסיס בדיקה של סניף אחד, סביר מאוד שבית המשפט לא יאפשר ניהולה של תביעה ייצוגית נגד כל הרשת אלא אך ורק נגד אותו הסניף שנבדק בפועל.

עורך דין אדי בליטשטיין מייצג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות, לרבות בסוגיות הקשורות לאי הפחתת משקל האריזה.

לסיכום

בית עסק שאינו דואג להפחית את משקלי האריזות מהמוצרים שהוא מוכר בתפזורת ולפי משקל מסתכן שתוגש נגדו בקשה לאישור תביעה ייצוגית בנושא זה. קבלת בקשה שכזו אינה בהכרח קובעת שבית העסק יצטרך להחזיר מיליוני שקלים לציבור, אך זה בהכרח אומר שאותו בית עסק יצטרך לשכור שירותיו של עורך דין תביעות ייצוגיות מנוסה בתחום זה על מנת שייצג אותו בבית המשפט ויקטין את הנזקים האפשריים של בית העסק או אף יוביל לדחיית בקשת האישור.

במקום להסתכן, בית העסק פשוט יכול להפחית את משקלי האריזות ולנהוג בהתאם לקבוע בהנחיות הממונה על הגנת הצרכן. בית העסק אולי יפסיד כסף בגין האריזות אך לא יהיה חשוף להגשת הליך ייצוגי נגדו.

אפשרות נוספת; בית העסק יכול להציב מספר שלטים בחנות (חשוב שיהיה לפחות שלט אחד באזור הקופה) אשר יבהיר ללקוחות שהאריזות כרוכות בתשלום (אם יש יותר מאריזה אחת צריכים לפרט את העלות ביחס לכל אריזה ואריזה).

בנוסף, על בית העסק לדאוג שבקבלה שהלקוח מקבל ישנו פירוט של האריזות, וכמה עלתה כל אריזה. בתי עסק נרתעים מכך מכיוון שהם חוששים מתגובת הלקוחות שלא יראו בעין יפה את החיוב בגין האריזות, אך בתי העסק חייבים להפנים שגם אם המתחרים שלהם לא פועלים כדין, אין להם את האפשרות לפעול בניגוד לדין ולחייב את הלקוחות בגין משקלי האריזות, מבלי לעדכן את הלקוחות על כך מראש, אחרת הדרך לתביעה ייצוגית היא קצרה מאוד.

בתי עסק שחוששים מתגובה שלילית של לקוחות יכולים להציע ללקוחות לאסוף את המוצרים בשקיות ובכך לשלם פחות בגין האריזה (מכיוון ששקית שוקלת פחות מאריזה הלקוח ישלם בגינה סכום נמוך יותר).

שאלות נפוצות בעניין תביעה ייצוגית בגין משקל האריזה

 • מדוע זה לא חוקי לחייב בגין משקל האריזה?

  אין חוק שאוסר לחייב בגין משקל האריזה. הבעיה היא שבתי העסק אינם מגלים ללקוחותיהם שהם מחייבים אותם עבור משקלי האריזות (ולעיתים בסכומים לא זניחים). אם בית העסק יתלה שלטים במקומות בולטים שבו הוא מודיע ללקוחות שהאריזות כרוכות בתשלום נוסף, הסיכון המשפטי של אותו בית עסק פוחת בצורה משמעותית.

 • כמה עולה להתגונן מפני בקשה לאישור תביעה ייצוגית בעניין חיוב עבור משקלי אריזות?

  בדרך כלל גובה שכר טרחת עורך הדין יגיע לעשרות אלפי שקלים. במקרים חריגים גם יותר מכך.

 • עד כה חייבתי עבור משקלי האריזות. האם כדאי שאפסיק מעתה?

  אם עד כה חייבתם עבור משקלי האריזות מבלי לעדכן את הלקוחות על כך, כדאי שתפסיקו באופן מיידי. גם אם לא קיבלתם עד כה בקשה לאישור תביעה ייצוגית, זה לא אומר שלא תקבלו אחת בעתיד.

 • קיבלתי בקשה לאישור תביעה ייצוגית. האם להפסיק באופן מיידי את הגבייה בגין האריזות?

  לא.
  פנו תחילה לעורך דין תביעות ייצוגיות. צריכים לבחון את המקרה שלכם כדי להחליט מה תהיה הדרך הנכונה לפעול. הפסקת הגבייה עבור משקלי האריזות מיד לאחר קבלת בקשת האישור יכולה להתפרש כהודאה בטענות המועלות במסגרת הבקשה לאישור תביעה ייצוגית. יכולה להיות לכך השלכה שלילית עליכם לאורך ההליך בבית המשפט.

גולשים דירגו את המאמר:

5 / 5. 73

No votes so far! Be the first to rate this post.

רוצים לחזור לחלק ספציפי במאמר?

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בעמוד אודות.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מידע רלוונטי נוסף

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב