רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

משקל האריזה לא הופחת ממחירו של המוצר? תגישו תביעה ייצוגית

משקל האריזה

כאשר אתם קונים מוצרי מזון הנמכרים לפי משקל אתם בוודאי לא שמים לב שבית העסק, לעיתים, מחייב אתכם גם עבור משקל האריזה. לא מדובר בטעות חד פעמית של בית עסק כזה או אחר. עיון בפנקס תובענות ייצוגיות יגלה כי הוגשו תביעות ייצוגיות רבות בנושא משקל האריזה כנגד הרשתות הגדולות ביותר בארץ, בתי מאפה, קצביות וכו'. למרות זאת מתגלים עוד ועוד מקרים בהם בתי עסק, גדולים וקטנים, ממשיכים לחייב את הלקוחות עבור משקל האריזה.

חיוב עבור משקל האריזה אינו תמיד זניח

חלקכם בוודאי חושבים לעצמכם שהחיוב עבור משקל האריזה אינו משמעותי ולא תמיד יש מקום לטרוח ולהעיר למוכר בדבר הפחתת משקל אריזה לפני חישוב הסכום הנכון לחיוב. זהו קו מחשבה מוטעה.

מחיר האריזה הוא נגזרת של משקל האריזה, משקל המוצר שנרכש בפועל ומחיר המוצר שנרכש על ידי הלקוח. ככל שהאריזה גדולה יותר והלקוח רוכש מוצר כלשהו במשקל גבוה יותר ובמחיר יקר יותר, כך העלות עבור האריזה תהיה גבוהה יותר.

באמצעות הדוגמה הבאה תבינו עד כמה סוגיית משקל האריזה עולה לכם ביוקר. נניח שמדובר באריזה במשקל 90 גרם ומוצר שנרכש במחיר 100 ש"ח לקילו. אם בחנות הניחו את האריזה ואת המוצר שבחרתם על המשקל, והמשקל הראה קילו אחד, יתכן שבפועל אתם מקבלים מוצר במשקל 910 גרם בלבד (כי האריזה עצמה שוקלת 90 גרם). במקרה כזה אתם משלמים על האריזה עצמה 9 שקלים.

חלקכם בוודאי קונים יותר ממוצר אחד הנמכר לפי משקל ומסופק עם אריזה, בקצבייה או ברשתות המזון או במאפיות, ולכן סביר שבקניה ממוצעת אתם משלמים רק עבור האריזות עצמן יותר מעשרה שקלים. תכפילו את הסכום הזה במספר הקניות החודשיות או השנתיות ואתם תגלו שאתם משלמים מדי חודש או מדי שנה מאות שקלים בגין משקל האריזה, והכל מבלי שאתם יודעים על כך או מבלי שהסכמתם לכך.

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הנחיות הממונה על הגנת הצרכן בעניין חיוב עבור משקל האריזה

הנחיות הממונה על הגנת הצרכן בעניין חיוב עבור משקל האריזה פורסמו בתאריך 25.12.2012 (לפני כמעט עשור), ולמרות זאת בתי עסק ממשיכים לא ליישם את הוראות אלה:

משקל האריזה

מי שמעוניין יכול להוריד את הנחיות הממונה על הגנת הצרכן בעניין משקל האריזה בקובץ PDF.

הנחיות אלה קובעות מספר דברים פשוטים:

  1. בית עסק שרוצה לחייב את לקוחותיו בגין אריזת מוצרים צריך ליידע את הלקוחות מהו משקל האריזה לפני ביצוע הרכישה. מחיר אריזת המוצרים צריך להיות "רגיל" (לדוגמה: שני שקלים) ולא אחוז מסויים ממשקל המוצר.
  2. מחיר אריזת המוצרים צריך להיות גלוי על האריזה עצמה, ואם האריזה נמצאת מאחורי דלפק, גם באמצעות שלט המפרט את מחיר האריזה.
  3. בעת שקילת המוצר יש להפחית את משקל האריזה (במשקלים החדשים ניתן לתכנת מראש את משקל כל אחת מהאריזות בהן בית העסק עושה שימוש, ובעת ביצוע השקילה בפועל ללחוץ על הכפתור הייעודי כדי להפחית את משקל האריזה הרלוונטית). לעיתים בתי העסק משתמשים במונח הפחתת "טרה".
  4. את מחיר האריזה יש לפרט גם על גבי הקבלה שנמסרת ללקוח.

הפרת הוראות אלה תחשב הפרה של סעיף 2 וגם סעיף 17ב הקבועים בחוק הגנת הצרכן.

הגשת תביעה ייצוגית בגין חיוב עבור אריזת מוצרים

על מנת להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית בעניין חיוב עבור אריזת מוצרים צריכים להבין תחילה את מי מעוניינים לתבוע. האם מדובר בחנות אחת או רשת עם מספר רב של סניפים.

תביעה ייצוגית נגד חנות אחת

בהנחה שרוצים להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חנות אחת, כפי שעשה משרדנו בעבר במסגרת תביעה ייצוגית נגד חנות המפעל של זוגלובק (במסגרת הליך זה חברי הקבוצה קיבלו פיצוי מצטבר משמעותי), צריכים להראות שאותה חנות משתמשת באריזות רבות ושונות, ואינה מפחיתה את משקל האריזה ממוצרים רבים.

במקרה שמדובר בחנות אחת זה קריטי לדגום כמה שיותר מוצרים כדי להראות שנגרם נזק למספר לקוחות גדול יותר (אם מדובר רק במוצר אחד מספר הלקוחות צפוי להיות קטן הרבה יותר וייתכן שאפילו לא תהיה כדאיות כלכלית להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית במקרה זה).

כמו כן, חשוב לדגום את החנות במועדים שונים על מנת להראות שלא מדובר בטעות של נציג כזה או אחר שלא הפחית בטעות את משקל האריזה (טענת הטעות הנקודתית היא טענת הגנה נפוצה במסגרת הליכים ייצוגיים), אלא מדיניות קבועה ומתמשכת של החנות בעת מכירת מוצריה ללקוחותיה.

תביעה ייצוגית נגד רשת עם סניפים רבים

כל מה שנכתב לגבי הבדיקות הרלוונטיות לחנות אחת רלוונטי גם לרשת עם סניפים רבים, אך במקרה של רשת צריכים לעשות את הבדיקה ביחס לכל הסניפים או לפחות ביחס למספר רב של סניפים.

אם תחליטו להגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד רשת על בסיס בדיקה של סניף אחד, סביר מאוד שבית המשפט לא יאפשר ניהולה של תביעה ייצוגית נגד כל הרשת אלא אך ורק נגד אותו הסניף שנבדק בפועל.

עורך דין אדי בליטשטיין מייצג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות, לרבות בסוגיות הקשורות לאי הפחתת משקל האריזה.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב