עורך דין אדי בליטשטיין

תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית – איך לקבל פיצוי כספי?

תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית
תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית
5
(52)

האם ניתן להגיש תביעה נגד חברת תעופה זרה בישראל?

ראשית, חשוב מאוד לדעת שכל תביעה נגד חברת תעופה ישראלית או זרה יכולה להתברר בישראל וניתן לדון בה על פי הדין הישראלי, ולא הדין האירופאי, בתנאי שהטיסה המריאה מישראל או הייתה צריכה לנחות בישראל. במצב כזה אין צורך לפנות לבתי משפט בחו"ל ואתם תוכלו למסור את כתב התביעה שלכם לנציג החברה בישראל, גם אם מדובר בחברה זרה (כיצד לאתר את נציג החברה הזרה בישראל מפורט בהמשך מאמר זה).

שנית, טרם הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית יש להבין תחילה האם התקיימה הפרה של חוק כלשהו או הפרת הסכם בין חברת תעופה לבין הלקוח. לדוגמה; עיכוב טיסה העולה על שמונה שעות או ביטול טיסה מהווה הפרה של חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), תשע"ב – 2012 (הידוע גם בתור "חוק טיבי"), ומזכה את הלקוח בפיצוי כספי.

נכון לכתיבת שורות אלה (הסכום מתעדכן מעט מדי שנה) כל נוסע יוכל לקבל בנסיבות המתוארות פיצוי כספי שיכול להגיע עד 3,340 ש"ח בגין ביטול הטיסה (גובה הפיצוי נקבע בהתאם למרחק הטיסה). בנוסף, ניתן לדרוש פיצוי נוסף עד 11,120 ש"ח בגין אי קבלת ההטבות הקבועות בחוק שירותי תעופה.

עורך דין אדי בליטשטיין מייצג מזה למעלה מעשור תובעים ונתבעים כנגד חברות תעופה זרות וישראליות, כאשר סכום הנזק עולה על 100 אלף שקלים. נגרם לכם נזק שכזה? אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין תביעות אדי בליטשטיין מסביר על הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית

תביעה נגד חברת תעופה ישראלית

בודקים בכרטיס הטיסה מי חברת התעופה שהתחייבה להטיס אתכם. לעיתים תגלו שקיבלתם כרטיס טיסה מטעם חברת תעופה אחת, אך בפועל טסתם במטוס הנושא את שמה וסמליה של חברת תעופה אחרת. במקרים אלה יש להגיש תביעה נגד חברת התעופה שהנפיקה לכם את הכרטיס.

בשלב הבא צריכים לאתר את שמה המשפטי של חברת התעופה ואת מספר ח.פ. שלה. לדוגמה; שמה המשפטי של חברת אל על הוא אל על נתיבי אויר לישראל בע"מ, ומספר הח.פ. שלה הוא 520017146.

את השם המשפטי ואת מספר ח.פ. ניתן למצוא על הקבלה שהתקבלה מחברת התעופה, לעיתים בדוא"ל שקיבלתם מחברת התעופה או דרך אתר האינטרנט של חברת התעופה. אם לא מצאתם את הפרטים הנחוצים כדי להגיש תביעה נגד חברת התעופה, נסו לגלוש לאתר רשות התאגידים ולכתוב את שמה של החברה כפי שהוא ידוע לכם. תקבלו תוצאה דומה לזו:

תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית
בדיקות לפני הגשת תביעה נגד חברת תעופה

אם תלחצו על מספר התאגיד (המסומן בכחול) תקבלו את המסך הבא אשר יגלה לכם את הכתובת אליה יש לשלוח את כתב התביעה לאחר הגשת תביעה נגד חברת התעופה הישראלית:

תביעה נגד אל על - תביעה נגד חברת תעופה

תביעה נגד חברת תעופה זרה

הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה לא שונה מהותית מהגשת תביעה נגד חברה ישראלית. הקושי העיקרי נובע מכך שמרבית הנוסעים כלל לא מודעים שהם לא צריכים להגיש תביעה בחו"ל, ויכולים לנהל הליך משפטי בישראל, וזאת לנוכח החובה של כל חברת תעופה למנות בישראל מורשה מטעמה לקבלת כתבי טענות לתביעות שיוגשו נגדה בארץ.

כדי לאתר את הנציג או הנציגות של חברת התעופה אותה אתם רוצים לתבוע יש להכנס לאתר של רשות התעופה האזרחית. באתר זה תוכלו לאתר את נציגי החברות הזרות (שימו לב שהרשימה מתעדכנת ומשתנה מדי פעם).

תביעה נגד חברת תעופה
לחצו על "נציגי חברות תעופה זרות"

לאחר הקלקה על הכיתוב "נציגי חברות תעופה זרות" תגיעו למסך הבא שבו פשוט תצטרכו לרשום את שמה של חברת התעופה הרלוונטית, או לגלול ולצפות בשמות של כל חברות התעופה והנציגים המורשים. שימו לב שלחלק מהנציגים ישנה גם כתובת דוא"ל וגם מספר פקס ולחלק מהנציגים ניתן לפנות בדוא"ל בלבד.

תביעה נגד חברת תעופה זרה
נציג מורשה בישראל לצורך הגשת תביעה נגד חברת תעופה

נניח שאתם רוצים להגיש תביעה נגד חברת התעופה רויאל ג'ורדניאן. בשדה החיפוש נסו לבצע חיפוש בעברית או באנגלית (לעיתים תמצאו את החברה רק לפי חיפוש באנגלית).

לאחר שאתם יודעים מי הנציג ומה הכתובת להמצאת כתב התביעה יש עדיין לגלות מה שמה המשפטי של החברה בישראל, ומהו מספר הח.פ. שלה. לשם כך תצטרכו לגלוש שוב לאתר רשות התאגידים ולכתוב את שם החברה:

תביעה נגד חברת תעופה - מידע מלא על רויאל ג'ורדניאן
פרטים מרשם החברות לצורך הגשת תביעה נגד חברת תעופה

במצב זה יש לכם את שמה המשפטי של חברת התעופה הזרה, מספר הח.פ. שלה, ואפילו את הכתובת של הנציג המורשה מטעמה לקבלת כתבי טענות, ואתם מוכנים להגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה.

עורך דין אדי בליטשטיין
שוקלים הגשת תביעה נגד חברת תעופה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

לסיכום

אין שום מניעה להגיש תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית בישראל בתנאי שמדובר בטיסה שהמריאה או נחתה בישראל. תביעה שכזו תתברר לפי הדין הישראלי (חוק שירותי תעופה) ולא הדין האירופאי.

חברות התעופה אינן מקפידות על קיומו של חוק שירותי תעופה (לא חובת היידוע בדבר זכויות הנוסעים ולא תשלום הפיצויים בפועל).

חוק שירותי תעופה הוא חוק קצר ופשוט וכדאי מאוד להכיר את הוראותיו לצורך הגשת תביעה נגד חברת תעופה.

במקרה שהטיסה שלכם התבטלה או התעכבה ביותר משמונה שעות הנוסעים זכאים להטבות רבות מאוד, לרבות שהייה במלון, הסעה למלון, שירותי תקשורת, מזון ומשקאות, כרטיס טיסה חלופי ופיצוי כספי בהתאם למרחק הטיסה ליעד שלכם.

לכל חברת תעופה זרה ישנה נציגות בישראל, אליה ניתן למסור מכתב התראה לפני הגשת תביעה או כתב תביעה.

שאלות נפוצות בעניין הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית

 • האם ניתן להגיש בישראל תביעה נגד חברת תעופה זרה?

  כן. לכל חברת תעופה זרה ישנה נציגות בישראל לצורך קבלת כתבי תביעה או מסמכים משפטיים. בנסיבות אלה אין שום מניעה לנהל תביעה בישראל.

 • האם ניתן לקבל פיצוי כספי מחברת תעופה זרה?

  כן, משרדנו ייצג אינספור לקוחות הן בתביעות אישיות והן בתביעות ייצוגיות נגד חברות תעופה זרות וישראליות. אין שום מניעה לקבל פיצוי כספי בגין ביטול טיסה או עיכוב בטיסה (וגם במקרים אחרים) מחברת תעופה זרה או ישראלית.

 • לאיזה בית משפט כדאי להגיש תביעה נגד חברת תעופה זרה?

  התשובה לשאלה זו תלויה מאוד בגובה הנזק שנגרם. אם מדובר בנזק עד 36.5 אלף ש"ח ההמלצה ברוב המקרים היא לפנות לבית משפט לתביעות קטנות. אם הנזק גבוה מסכום זה יש לפנות לבית משפט השלום.

 • מהו שכר הטרחה המבוקש לצורך טיפול בתביעה נגד חברת תעופה זרה?

  כל תביעה נגד חברת תעופה זרה (או ישראלית) בעלת מאפיינים ייחודיים ואין מחירון קבוע לכל התביעות. משרדנו מטפל בתביעות נגד חברות תעופה רק כאשר סכום התביעה עולה על מאה אלף שקלים.

גולשים דירגו את המאמר:

5 / 5. 52

No votes so far! Be the first to rate this post.

רוצים לחזור לחלק ספציפי במאמר?

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בעמוד אודות.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מידע רלוונטי נוסף

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב