רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

שעות פעילות: ימים ראשון עד חמישי בין השעות 8:30 – 18:00

תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית – איך לקבל פיצוי כספי?

תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית
תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית

טרם הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית יש להבין תחילה האם התקיימה הפרה של חוק כלשהו או הפרת הסכם בין חברת תעופה לבין הלקוח. לדוגמה; עיכוב טיסה העולה על שמונה שעות או ביטול טיסה מהווה הפרה של חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), תשע"ב – 2012 (הידוע גם בתור "חוק טיבי"), ומזכה את הלקוח בפיצוי כספי.

נכון לכתיבת שורות אלה (הסכום מתעדכן מעט מדי שנה) כל נוסע יוכל לקבל בנסיבות המתוארות פיצוי כספי שיכול להגיע עד 3,340 ש"ח בגין ביטול הטיסה (גובה הפיצוי נקבע בהתאם למרחק הטיסה). בנוסף, ניתן לדרוש פיצוי נוסף עד 11,120 ש"ח בגין אי קבלת ההטבות הקבועות בחוק שירותי תעופה.

בדקתי והתקיימה הפרה – אז איך מגישים תביעה נגד חברת תעופה?

בודקים בכרטיס הטיסה מי חברת התעופה שהתחייבה להטיס אתכם. לעיתים תגלו שקיבלתם כרטיס טיסה מטעם חברת תעופה אחת, אך בפועל טסתם במטוס הנושא את שמה וסמליה של חברת תעופה אחרת. במקרים אלה יש להגיש תביעה נגד חברת התעופה שהנפיקה לכם את הכרטיס.

בשלב הבא צריכים לאתר את שמה המשפטי של חברת התעופה ואת מספר ח.פ. שלה. לדוגמה; שמה המשפטי של חברת אל על הוא אל על נתיבי אויר לישראל בע"מ, ומספר הח.פ. שלה הוא 520017146.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין מסביר על הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית

את השם המשפטי ואת מספר ח.פ. ניתן למצוא על הקבלה שהתקבלה מחברת התעופה, לעיתים בדוא"ל שקיבלתם מחברת התעופה או דרך אתר האינטרנט של חברת התעופה. אם לא מצאתם את הפרטים הנחוצים כדי להגיש תביעה נגד חברת התעופה, נסו לגלוש לאתר רשות התאגידים ולכתוב את שמה של החברה כפי שהוא ידוע לכם. תקבלו תוצאה דומה לזו:

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית
בדיקות לפני הגשת תביעה נגד חברת תעופה

אם תלחצו על מספר התאגיד (המסומן בכחול) תקבלו את המסך הבא אשר יגלה לכם את הכתובת אליה יש לשלוח את כתב התביעה לאחר הגשת תביעה נגד חברת התעופה הישראלית:

תביעה נגד אל על - תביעה נגד חברת תעופה

וכיצד מגישים תביעה נגד חברת תעופה זרה?

הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה לא שונה מהותית מהגשת תביעה נגד חברה ישראלית. הקושי העיקרי נובע מכך שמרבית הנוסעים כלל לא מודעים שהם לא צריכים להגיש תביעה בחו"ל, ויכולים לנהל הליך משפטי בישראל, וזאת לנוכח החובה של כל חברת תעופה למנות בישראל מורשה מטעמה לקבלת כתבי טענות לתביעות שיוגשו נגדה בארץ.

כדי לאתר את הנציג או הנציגות של חברת התעופה אותה אתם רוצים לתבוע יש להכנס לאתר של רשות התעופה האזרחית. באתר זה תוכלו לאתר את נציגי החברות הזרות (שימו לב שהרשימה מתעדכנת ומשתנה מדי פעם).

תביעה נגד חברת תעופה - נציג מורשה בישראל
נציג מורשה בישראל לצורך הגשת תביעה נגד חברת תעופה

לאחר הקלקה על הכיתוב "נציגים לקבלת כתבי בית דין סדיר" תקבלו קובץ PDF עם רשימת כל החברות וכל הנציגים מטעמן בישראל. תוכלו לעשות חיפוש של שם החברה על ידי לחיצה על CTRL + F.

נניח שאתם רוצים להגיש תביעה נגד חברת התעופה רויאל ג'ורדניאן. בקובץ ה-PDF תוכלו לחפש "Royal Jordanian" או "רויאל" ותגיעו לתוצאה הבאה:

תביעה נגד חברת תעופה - רויאל ג'ורדניאן

לאחר שאתם יודעים מי הנציג ומה הכתובת להמצאת כתב התביעה יש עדיין לגלות מה שמה המשפטי של החברה בישראל, ומהו מספר הח.פ. שלה. לשם כך תצטרכו לגלוש שוב לאתר רשות התאגידים ולכתוב את שם החברה:

תביעה נגד חברת תעופה - מידע מלא על רויאל ג'ורדניאן
פרטים מרשם החברות לצורך הגשת תביעה נגד חברת תעופה

במצב זה יש לכם את שמה המשפטי של חברת התעופה הזרה, מספר הח.פ. שלה, ואפילו את הכתובת של הנציג המורשה מטעמה לקבלת כתבי טענות, ואתם מוכנים להגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה.

שימו לב: במקרים מסוימים חברת התעופה לא תופיע באתר של רשות התאגידים (כמו לדוגמת חברת וויז – Wizz). במקרה זה, כדי להגיש תביעה נגד חברה זרה שלא רשומה בישראל, כתבו בכתב התביעה את שמה המלא באנגלית ואת פרטיו של הנציג המורשה מטעמה.

עורך דין אדי בליטשטיין
שוקלים הגשת תביעות נגד חברות תעופה בסכום העולה על 100 אלף ש"ח? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שאלות נפוצות בעניין הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית

 • האם ניתן להגיש בישראל תביעה נגד חברת תעופה זרה?

  כן. לכל חברת תעופה זרה ישנה נציגות בישראל לצורך קבלת כתבי תביעה או מסמכים משפטיים. בנסיבות אלה אין שום מניעה לנהל תביעה בישראל.

 • האם ניתן לקבל פיצוי כספי מחברת תעופה זרה?

  כן, משרדנו ייצג אינספור לקוחות הן בתביעות אישיות והן בתביעות ייצוגיות נגד חברות תעופה זרות וישראליות. אין שום מניעה לקבל פיצוי כספי בגין ביטול טיסה או עיכוב בטיסה (וגם במקרים אחרים) מחברת תעופה זרה או ישראלית.

 • לאיזה בית משפט כדאי להגיש תביעה נגד חברת תעופה זרה?

  התשובה לשאלה זו תלויה מאוד בגובה הנזק שנגרם. אם מדובר בנזק עד 34 אלף ש"ח ההמלצה ברוב המקרים היא לפנות לבית משפט לתביעות קטנות. אם הנזק גבוה מסכום זה יש לפנות לבית משפט השלום.

 • מהו שכר הטרחה המבוקש לצורך טיפול בתביעה נגד חברת תעופה זרה?

  כל תביעה נגד חברת תעופה זרה (או ישראלית) בעלת מאפיינים ייחודיים ואין מחירון קבוע לכל התביעות. משרדנו מטפל בתביעות נגד חברות תעופה רק כאשר סכום התביעה עולה על מאה אלף שקלים.

עורך דין אדי בליטשטיין
הגשת תביעה נגד חברת תעופה זרה או ישראלית
.
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
משרדנו עוסק למעלה מעשור בייצוג תובעים ונתבעים בסכסוכים משפטיים מורכבים. למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט. עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב