עורך דין אדי בליטשטיין

מכתב מעורך דין – היתרונות והחסרונות לעומת הגשת תביעה

מכתב מעורך דין
מכתב מעורך דין
5
(65)

כאשר שוקלים לשלוח לצד שכנגד מכתב מעורך דין סימן שאתם שלב אחד לפני הגשת תביעה. מכתב התראה מעורך דין בעל יתרונות רבים אך גם בעל לא מעט חסרונות, אשר את כולם כדאי מאוד להכיר, אחרת יתכן שתאפשרו לנתבע הפוטנציאלי מרווח תמרון אשר יסכל את המטרה שלכם.

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק מזה למעלה מעשור בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

יתרונות של מכתב מעורך דין

מכתב מעורך דין משדר רצינות

יש הבדל מהותי בין לשלוח מכתב התראה המנוסח על ידי התובע הפוטנציאלי עצמו לעומת מכתב אשר מנוסח על ידי עורך דין. מי שמקבל מכתב מעו"ד מבין שהתובע רציני בכוונתיו, אחרת התובע לא היה משלם לעורך דין בגין שירותיו.

לעומת זאת, אדם אשר מקבל מכתב שנוסח על ידי התובע עצמו מבין שמדובר בעוד פניה שלא בהכרח תוביל להגשת תביעה.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין תביעות אדי בליטשטיין מסביר על מכתב מעו"ד

מחיר של מכתב מעורך דין לעומת הגשת וניהול תביעה

כידוע ניהול תביעה עשוי להמשך, במקרה הטוב, מספר חודשים, ובמקרה הריאלי יותר, יותר משנה ואף יותר מכך. כתוצאה מכך להגשת וניהול תביעה ישנן עלויות אשר עולות בדרך כלל על אלפי שקלים.

לעומת זאת, מחיר של מכתב מעו"ד עשוי לנוע בין מספר מאות שקלים ליותר מ-1500 ש"ח (בתוספת מע"מ). לא תמיד מדובר בעלויות זניחות אך אין ספק שמדובר בעלויות נמוכות הרבה יותר ביחס להגשת וניהול תביעה בבית המשפט.

פיתרון הבעיה תוך זמן קצר בעקבות מכתב מעורך דין

מכתב מעו"ד מבהיר לצד שכנגד שבכוונתכם לפנות לבית המשפט אם הבעיה לא תפתר לשביעות רצונכם. אם הצד השני אכן פעל שלא כדין ברור לו שהגשת תביעה תסתיים לרעתו. במצב שכזה אותו נתבע פוטנציאלי לא רק שיאלץ לבזבז זמן רב אלא יאלץ גם לשלם לכם פיצויים, הוצאות משפט ואף לעיתים את כל או חלק משכר טרחת עורך הדין שלכם.

במקרים שכאלה הנתבע הפוטנציאלי עשוי להיעתר לבקשה שלכם שפורטה במסגרת המכתב שהתקבל מעורך דין מטעמכם, תוך זמן קצר.

מכתב מעורך דין עשוי להוביל לגילוי פרטים חשובים

אחת הבעיות בניהול תביעה היא שלא תמיד לתובע יש את כל הפרטים הרלוונטיים או את כל הראיות להוכחת טענותיו. מכשול זה עשוי להיות משמעותי ולעיתים להכשיל את התביעה.

מכתב מעו"ד עשוי להוביל לקבלת תשובה מטעם הנתבע אשר יפרט את טענותיו, לרבות מדוע לשיטתו הוא לא צריך להענות לדרישה שלכם, ואולי אפילו יפרט מה האסמכתאות שיש לו שסותרות את הטענות שלכם.

במצב שבו יש לכם נתונים חדשים אלה, שהתקבלו בעקבות שליחת מכתב מעו"ד, תוכלו להערך בצורה טובה יותר להגשת תביעה. אם תגלו שחסרים לכם נתונים יתכן שתמתינו עם הגשת התביעה עד שתאספו ותמצאו את הנתונים החסרים, על מנת להגדיל את סיכויי הצלחתה של התביעה שלכם.

מכתב מעורך דין
מכתב מעורך דין – יתרונות וחסרונות

מכתב מעורך דין עשוי להגדיל את גובה הפיצוי שלכם בבית המשפט

אחת המטרות הברורות של מכתב מעו"ד היא להמנע מהליך משפטי. צד שאינו מגיב לאחר שהתקבל אצלו מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים מחייב למעשה את הצד ששלח את המכתב להגיש תביעה. הגשת תביעה מובילה לא רק לבזבוז זמנו וכספו של התובע, אלא מובילה גם לבזבוז זמן שיפוטי.

במצבים אלה, אם בית המשפט יראה לנכון לקבל את התביעה, הוא עשוי להתחשב בכך שהתובע שלח תחילה מכתב מעו"ד, במטרה להמנע מהליך משפטי, אך הנתבע לא פעל כדי לפתור את המחלוקת, דבר שאילץ את התובע להגיש תביעה. במקרים אלה גובה הפיצוי או הוצאות המשפט או שכר טרחת עורך הדין (או כולם ביחד) עשויים להיות גבוהים יותר.

מכתב מעורך דין עשוי להקטין את הוצאות המשפט אם התביעה תדחה

כפי שאתם בוודאי מבינים לא כל תביעה שמוגשת לבית המשפט מתקבלת והתובע זוכה לקבל פיצוי. במקרים רבים התביעות גם נדחות והתובע עשוי לשלם הוצאות משפט. אחד היתרונות של מכתב מעו"ד הוא שהוא עשוי להוביל לכך שהתובע לא ישלם הוצאות משפט כלל אם תביעתו תדחה, או ישלם הוצאות משפט בסכום מופחת.

הסיבה לכך היא שהתובע פנה לנתבע לפני הגשת תביעה וניסה לפתור את המחלוקת. במצב שבו הנתבע לא משתף פעולה הוא לא משאיר לתובע ברירה כלשהי אלא להגיש תביעה. אם התביעה תדחה בנסיבות אלה התובע עשוי לפרט בכתבי הטענות שהתביעה לא הייתה מוגשת אם הנתבע היה משתף פעולה לפני הגשת התביעה. השופט שדן בתיק עשוי בהחלט לקחת עניין זה בחשבון בעת דחיית תביעה או פסיקת הוצאות משפט לחובת התובע.

חסרונות בשליחת מכתב מעורך דין

למכתב התראה מעורך דין יש גם חסרונות שלעיתים עולים על היתרונות, ובמקרים מסוימים כדאי לשקול האם יש טעם לשלוח מכתב מעו"ד לפני הגשת תביעה לבית המשפט.

מכתב מעורך דין לא תמיד מצדיק את עצמו מבחינה כלכלית

שליחת מכתב לפני הגשת תביעה אשר נוסח על ידי עורך דין תעלה סכום לא זניח. צריכים להבין שטרם הגשת תביעה הנתבע הפוטנציאלי לא חייב לכם דבר ויכול לקחת את המכתב ולזרוק אותו לפח (במילים אחרות – להתעלם ממנו).

כלומר, אתם עשויים לשלם עבור שירות שלא בהכרח יוביל לתוצאה כלשהי.

מכתב מעורך דין יכול להוביל לבזבוז זמן יקר

כפי שבוודאי ברור לכם מכתב מעורך דין לא זוכה למענה מיידי. על אף שמכתב מעורך דין בדרך כלל כולל סעיף הדורש לענות תוך פרק זמן מסוים, הנתבע הפוטנציאלי לא חייב לענות תוך אותו פרק זמן. במקרים מסוימים המכתב לא יזכה למענה כלל ולעיתים יזכה למענה אחרי שבועות או אף למעלה מחודש.

במקרים מסוימים מדובר בפרק זמן יקר שהתובע מבזבז, במיוחד אם נדרש סעד מיידי.

עורך דין אדי בליטשטיין
צריכים עורך דין לצורך ניסוח מכתב לפני הגשת תביעה? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

מכתב מעורך דין עשוי לגלות לצד שכנגד איזה מידע יש לכם

תמיד צריכים להזהר כאשר שולחים מכתב לצד שכנגד. המכתב מטעמכם צריך לכלול מספיק נתונים על מנת שיבהירו מה הבעיה ומה הפיתרון שאתם מצפים לקבל, אך לא נתונים נוספים שעשויים להבהיר לצד שכנגד איזה ראיות יש לכם ובמה אתם עשויים להשתמש בתביעה, אם וכאשר תוגש.

אם הצד שכנגד יגלה שאין לכם מספיק נתונים כדי לבסס את התביעה שלכם, יתכן שמראש הדבר יהווה תמריץ להתעלם מכם, משום שגם אם תגישו את התביעה על בסיס הנתונים שיש לכם (אותם גיליתם במכתב ששלחתם) לא תוכלו לזכות בתביעה.

מכתב מעורך דין עשוי לשדר לצד שכנגד שאתם בלחץ

עניין זה תלוי מאוד באופן ניסוח המכתב ומה בדיוק הצד שכנגד ידרש לעשות או לשלם במסגרת המכתב. יחד עם זאת, מכתב שכזה עשוי לשדר לצד שכנגד אתם בלחץ לפתור את הבעיה, ועניין זה עשוי לגרום לצד שכנגד כן לשתף אתכם פעולה אך להציע פיתרון חלקי שעשוי להוות אחוז נמוך מאוד או אפילו זניח ביחס לפיצוי שמגיע לכם בבית המשפט.

לעיתים האדם אשר שולח מכתב התראה יעדיף לקבל גם אחוז נמוך מהפיצוי שמגיע לו מהצד שכנגד, ולא תמיד יעדיף לפנות לבית המשפט (מהסיבה שתמיד יש אי ודאות כיצד המשפט יסתיים, המשפט עשוי להמשך זמן רב, וניהול משפט יעלה לתובע סכומי כסף לא מבוטלים).

שאלות נפוצות בעניין מכתב מעורך דין

 • כמה עולה לשלוח מכתב באמצעות או מטעם עורך דין?

  המחירים משתנים ונעים בין מאות שקלים ל-1500 ש"ח בתוספת מע"מ (במקרים חריגים גם סכומים גבוהים יותר).

 • האם תמיד כדאי לשלוח מכתב לפני הגשת תביעה?

  לא. כל מקרה צריכים לבחון לגופו של עניין. לעיתים שליחת מכתב תוביל ליותר נזק מתועלת.

 • קיבלתי מכתב מעורך דין. האם אני חייב להגיב?

  אין חובה להגיב על מכתב מעו"ד אך לעיתים תגובה על מכתב כזה תסייע דווקא למי שקיבל את המכתב.

 • כמה זמן נהוג לאפשר לצד שכנגד להגיב על מכתב התראה?

  בדרך כלל נהוג לאפשר לצד שכנגד להגיב תוך 7-14 ימים. הזמנים עשויים להשתנות בהתאם לרמת הדחיפות של הנושא.

גולשים דירגו את המאמר:

5 / 5. 65

No votes so far! Be the first to rate this post.

רוצים לחזור לחלק ספציפי במאמר?

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בעמוד אודות.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מידע רלוונטי נוסף

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב