עורך דין אדי בליטשטיין

תביעה נגד אולם אירועים – מה עושים כאשר האירוע המשמח משתבש?

תביעה נגד אולם אירועים או אולם שמחות אינה דבר משמח משום שמשמעות הגשת התביעה היא שאירוע שהיה אמור להיות משמח, בו נטלו, קרוב לוודאי, חברים וקרובי משפחה רבים, אכזב אתכם בצורה משמעותית, וייתכן שאף גרם לכם לנזקים כספיים, נפשיים, ובמקרים קיצוניים מאוד גם לנזקים גופניים.

תביעה נגד אולם אירועים מוגשת במקרים רבים כגון חתונות, ימי הולדת, חגיגות בר מצווה, כנסים למיניהם, ועוד.

תביעה נגד אולם אירועים עשויה להיות מורכבת מבחינת התובעים לנוכח האמוציות השליליות הרבות, וכן, סכום התביעה שעשוי להיות משמעותי ביותר. אין זה מפתיע לנוכח העובדה שאולמות אירועים גובים כיום תשלום בין 150-400 ש"ח לאדם (ולעיתים אף יותר), כך שאם אולם האירועים כשל מסיבה כזו או אחרת, וברצונכם לדרוש את כספכם בחזרה, סכום התביעה עשוי להגיע למאות אלפי שקלים (בהתאם למספר המוזמנים).

במקרים מסוג זה כדאי מאוד להסתייע בשירותיו של עורך דין תביעות מנוסה, אשר ילווה אתכם בתביעה לא פשוטה זו, אשר עשויה להיות מוגשת לא רק נגד אולם האירועים עצמו (החברה) אלא, במקרים מסוימים, גם נגד הבעלים של אולם האירועים.

במקרים מסוימים מלבד תביעה נגד אולם אירועים ניתן להגיש גם תביעה נגד מארגן אירועים שהיה אחראי על הפקת האירוע.

תביעה נגד אולם אירועים - תביעה נגד אולם שמחות
תביעה נגד אולם אירועים

תביעה נגד אולם אירועים בגין הפרת חוזה

תביעה נגד אולם אירועים בגין הפרת חוזה ניתן להגיש במקרים שונים, אך המכנה המשותף לכל אותם מקרים הוא שנציג מטעם אולם האירועים הבטיח משהו, בעל פה או בכתב, ואותה הבטחה לא התקיימה כלל או שהתקיימה באופן חלקי.

תביעה בגין הפרת חוזה בכתב

תביעת פיצויים נגד אולם אירועים בגין הפרת חוזה בכתב עשויה להיות פשוטה הרבה יותר לעומת תביעת פיצויים נגד אולם אירועים בגין הבטחה בעל פה, לנוכח הקושי לעיתים להוכיח שאותה הבטחה בעל פה אכן ניתנה בפועל (על כך בהרחבה בהמשך).

אנשים רבים לא טורחים לקרוא את ההסכם מתחילתו ועד סופו לפני החתימה או ביצוע התשלום בפועל, ומסתמכים על הבטחות בעל פה מנציגי אולם האירועים, אשר בפועל כותבים בהסכם ההתקשרות נתונים שונים לעומת ההבטחות בעל פה (לעיתים בזדון ולעיתים מחוסר תשומת לב). מסיבה זו חשוב מאוד להקפיד ולקרוא את החוזה היטב לפני החתימה עליו על מנת לתקן בו כל אי התאמה ביחס להבטחות בעל פה.

על מנת להגיש תביעה נגד אולם אירועים בגין הפרת חוזה יש לקרוא תחילה שוב את החוזה עליו חתמתם עם אולם האירועים. יתכן שאתם חושבים שהגיע לכם משהו שבפועל לא מצוין בחוזה, ולכן יתכן שאין לכם כלל עילת תביעה.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין תביעות אדי בליטשטיין מסביר על תביעה נגד אולם אירועים

בהנחה שקראתם את החוזה וגיליתם שאכן ישנה אי התאמה בין הכתוב בחוזה לבין מה שסופק בפועל, או לעומת מה שחוייבתם בגינו בפועל, אל תמהרו להגיש תביעה או לערב משרד עורכי דין בסיפור. פשוט פנו אל נציג אולם האירועים ונסו לברר את העניין. בחלק (קטן) מהמקרים תוכלו לפתור את המחלוקת בצורה כזו.

ברוב המקרים לא יהיה מנוס מהגשת תביעה נגד אולם אירועים משום שניסיון החיים מלמד (ובמיוחד לאור פניות למשרדנו בעניין זה) שבעלי אולמות האירועים לא ממהרים לפתור בעיות בסיומו של האירוע, ולאחר שבוצע תשלום בפועל.

לצורך הגשת תביעה נגד אולם אירועים תאלצו להצטייד בראיות בגין המחדל הרלוונטי. נניח שבהסכם ההתקשרות נכתב שאתם משלמים 400 ש"ח לאדם. תשלום זה כולל הגשת סטייק אנטריקוט כמנה עיקרית, אך בפועל הוגשו לאורחים באירוע שניצלים, או שהאוכל היה ברמה נמוכה מאוד ופשוט לא טעים. ברור שבמקרה כזה ישנה הפרת חוזה משמעותית המאפשרת הגשת תביעה נגד אולם אירועים.

דוגמה נוספת הממחישה את הצורך להגיש תביעה נגד אולם אירועים: בהסכם ההתקשרות סוכם שאולם האירועים אחראי על אספקת DJ וצלמים, אך בפועל לא היו DJ או צלמים באירוע. גם כאן מדובר בהפרת חוזה.

אחת הדרכים הפשוטות להוכיח הפרה של חוזה בכתב היא באמצעות עדים אשר יאלצו לחתום על תצהירים ובמידת הצורך להגיע ולהעיד בבית המשפט. בהתאם לדוגמאות הקודמות, אנשים יוכלו להצהיר שאכן קיבלו שניצלים בלבד (ולא סטייקים) ושאכן לא היו DJ או צלמים באירוע.

דרך נוספת לבסס תביעה נגד אולם אירועים היא באמצעות סרטונים ותמונות. כיום לכולם יש טלפון חכם עם מצלמה משוכללת ואין שום קושי לתעד את הכשלים בכל אירוע.

ראיה נוספת להפרת החוזה על ידי אולם האירועים היא באמצעות הקלטות של שיחות ביניכם לבין נציגי אולם האירועים. במהלך הקלטת השיחה אתם לא חייבים ליידע שאתם מקליטים את השיחה. שימו לב לעניין חשוב – המקליט חייב לקחת חלק בשיחה על מנת שההקלטה לא תפסל בבית המשפט בעקבות האזנת סתר.

רק במצב שבו יש מספיק ראיות להפרת חוזה בכתב, ניתן להתחיל ולפעול לצורך הגשת תביעה נגד אולם אירועים.

תביעה נגד אולם אירועים - תביעה נגד אולם שמחות
תביעה נגד אולם אירועים

תביעה בגין הפרת חוזה בעל פה

יתכן שלא ידעתם זאת אבל הבטחה שניתנה בעל פה עשויה להיות חוזה מחייב לכל דבר, וניתן יהיה להגיש תביעה נגד אולם אירועים אם נציג מטעם האולם הבטיח משהו בעל פה, וההבטחה לא קויימה.

הגשת תביעה נגד אולם אירועים בגין הבטחה בעל פה נתקלת בדרך כלל בקושי אחד מרכזי – להוכיח שההבטחה אכן ניתנה. על מנת להתגבר על קושי זה דרשו מנציג אולם האירועים לרשום כל הבטחה שניתנת על ידו בעל פה בהסכם הכתוב. בצורה כזו אתם תמנעו מעצמכם הרבה אי נעימויות בעתיד.

נניח שלא התעקשתם עם נציג אולם האירועים אשר נתן הבטחה כלשהי שלא קויימה. האם זה סוף הסיפור? התשובה היא שלא. עדיין תוכלו להגיש תביעה נגד אולם אירועים, אך תאלצו להתבסס על עדים שנכחו במקום במועד מתן ההבטחה, ואשר שמעו בעצמם את נציג אולם האירועים מבטיח לכם לקיים דבר מה (שלא קויים בסופו של דבר).

תביעה נגד אולם שמחות בגין רשלנות או פגיעת גוף

תביעה נגד אולם שמחות ניתן להגיש לא רק במקרה של הפרת חוזה. לעיתים תביעה נגד אולם שמחות מוגשת כתוצאה מרשלנות של אולם השמחות אשר מובילה לפגיעה ברכוש או פגיעה גופנית של אחד מאורחי אולם השמחות (לדוגמה בעקבות רצפה רטובה אשר מובילה להחלקה ושבירת עצמות או הגשת חומר לפתיחת סתימות במקום שתייה קלה).

מקרים אלה עשויים להיות מעט מורכבים יותר ביחס להגשת תביעה נגד אולם אירועים בגין הפרת חוזה, משום שייתכן שיהיה צורך להוכיח את הנזק גם באמצעות חוות דעת מומחה או חוות דעת רפואית.

תביעה נגד ספקי שירותים שונים הקשורים לאירוע

במקרים מסוימים לא תוכלו להגיש תביעה נגד אולם אירועים משום שאולם האירועים קיים את כל התחייבויותיו, אך ספקי שירותים שונים ששכרתם לצורך האירוע לא קיימו את עבודתם באופן מלא או חלקי.

תביעה נגד צלם אירועים

ניתן להגיש תביעה נגד צלם אירועים ככל שהוא לא ביצע את עבודתו כלל או לא כפי שסוכם. תביעות נפוצות נגד צלמים עוסקות באי ביצוע העבודה כלל, איבוד כרטיסי הזיכרון כך שלא ניתן לספק את התמונות, צילום מספר מועט של תמונות במהלך האירוע (בניגוד למינימום המוסכם), צילום תמונות באיכות נמוכה (לדוגמה תמונות מטושטשות או בתאורה לקויה).

לרוב תביעות אלה מוגשות לבית משפט לתביעות קטנות במסגרת תביעה קטנה.

תביעה נגד מארגן אירועים

מארגן אירועים הוא לא בהכרח אדם הקשור לאולם האירועים. ישנם אנשים שזהו תחום התמחותם – לארגן ולהפיק אירועים.

באירועים גדולים מאוד, מארגן אירועים נוטל חלק מרכזי מאוד באירוע (ולכן גם לרוב שירותיו של מארגן אירועים כרוכים בתשלום משמעותי). לרוב, כאשר נשכרים שירותיו של מארגן אירועים, לקוחותיו אינם נוטלים חלק פעיל בארגון האירוע, אלא רק מאשרים את הצעותיו.

בדומה למקרים הרלוונטיים להגשת תביעה נגד אולם אירועים, גם כאן כדאי מאוד לערוך הסכם בכתב על מנת שיהיה ברור לצדדים לחוזה מה מקבלים ותמורת מה משלמים. אם מארגן האירועים נכשל בעבודתו והאירוע לא תואם את הבטחותיו של מארגן האירועים, הדבר מאפשר הגשת תביעה נגדו.

תביעה נגד DJ

מקרים נפוצים בהם מוגשות תביעות נגד DJ: סיים את עבודתו לפני השעה המוסכמת, הגיע ללא הציוד הדרוש, לא ניגן את השירים עליהם הוסכם מראש, איחר לאירוע או לא הגיע כלל.

תוודאו שמופיע סעיף פיצוי מוסכם בחוזה עם האולם

אחת הדרכים למנוע בעיות היא לדרוש מראש מאולם האירועים פיצוי מוסכם במקרה של הפרת חוזה. בחוזים סטנדרטיים של אולמות אירועים ישנו סעיף המתייחס לפיצוי מוסכם במידה והלקוחות מבטלים את האירוע בניגוד להוראות החוזה. לרוב מדובר בכמה עשרות אחוזים מהסכום הכולל (סכומים שיכולים להגיע בקלות לעשרות אלפי שקלים).

אין שום סיבה שבמסגרת המשא ומתן ביניכם ובין אולם האירועים לא תדרשו להכניס לחוזה סעיף נוסף המתייחס לפיצוי מוסכם במקרה של הפרת החוזה על ידי אולם האירועים. מטרתו של סעיף הפיצוי המוסכם הוא להרתיע את הצד שמתכוון להפר את ההסכם, מלהפר אותו בפועל, ולכן, אם אתם רוצים להקטין ככל הניתן את הסיכוי שתאלצו להגיש תביעה נגד אולם אירועים הקפידו "להזכיר" לו, באמצעות סעיף פיצוי מוסכם, מה הוא עשוי להפסיד במקרה שהאירוע לא יתקיים בהתאם לתנאי החוזה.

עורך דין אדי בליטשטיין
שוקלים הגשת תביעה נגד אולם אירועים בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שאלות נפוצות בעניין הגשת תביעה נגד אולם אירועים

 • מתי אפשר להגיש תביעה קטנה נגד אולם אירועים?

  ככל שמדובר בתביעה בסכום של כ-34 אלף ש"ח (הסכום מתעדכן מדי פעם) ניתן להגיש תביעה קטנה.
  מעבר לסכום זה צריכים להגיש תביעה לבית משפט השלום.

 • האם אפשר לבטל עסקה עם אולם אירועים?

  ברוב המקרים אולמות האירועים מגנים על עצמם מפני ביטול עסקה באמצעות סעיפי ביטול דרקוניים הכוללים דמי ביטול שיכולים להגיע לאלפי או עשרות אלפי שקלים. אל תמהרו לשלם סכומים אלה לפני שתתייעצו עם עורך דין.

 • מה גובה הפיצוי שניתן לקבל לאחר הגשת תביעה נגד אולם אירועים?

  הסכומים משתנים ממקרה למקרה ובהתאם לנסיבות של כל מקרה ספציפי.
  כדי לקבל פיצוי כספי משמעותי צריכים להוכיח שאכן נגרם נזק משמעותי.

 • האם אפשר לתבוע את בעל אולם האירועים?

  לרוב אולם האירועים פועל במתכונת של חברה, כלומר יישות משפטית נפרדת מבעל אולם האירועים. בחלק גדול מהמקרים לא תוכלו לתבוע את בעל אולם האירועים (כמובן שישנם חריגים).

דירוג הגולשים:

5 / 5. 38

No votes so far! Be the first to rate this post.

אנחנו שמחים לדעת שהמאמר סייע לך.

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

תביעה נגד אולם אירועים - תביעה נגד אולם שמחות
תביעה נגד אולם אירועים - תביעה נגד אולם שמחות
חזרה לחלק ספציפי במאמר
מדוע כדאי לשכור את שירותינו?
מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות
0 +
מעל 750 לקוחות מרוצים
0 +
מאה אחוז יחס אישי לכל לקוח
% 0
Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

חיוג לעו"ד אדי בליטשטיין 03-6427876
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

מידע משפטי בווידאו

מידע משפטי במגוון נושאים
17 Videos
מאמרים באותה קטגוריה

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב