רח' ההגנה 13, ראשון לציון (מגדל ירון מילר)

התראה לפני תביעת לשון הרע – יתרונות וחסרונות במשלוח מכתב

התראה לפני תביעת לשון הרע

לאחר שנחשפים לפרסום פוגעני המהווה לשון הרע (הוצאת דיבה) שוקלים בדרך כלל הגשת תביעת, מבלי לשקול תחילה את האפשרות לשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע. אמנם לא בכל מקרה כדאי לשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע אך כדאי להכיר את היתרונות והחסרונות שבמשלוח מכתב התראה שכזה.

יתרונות במשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע

1. חיסכון בזמן

התראה לפני תביעת לשון הרע עשויה לחסוך זמן רב לאדם שנפגע מהפרסום השלילי/פוגעני. בכל מקרה הגשת תביעה קטנה או תביעה "גדולה" לא תוביל לפיתרון או פיצוי כספי מיידי. כידוע, תביעות נמשכות, לכל הפחות, מספר חודשים (ולרוב הרבה יותר מכך). כלומר, את הסעד תוכלו לקבל רק לאחר שינתן פסק דין לטובתכם, וברוב המוחלט של המקרים, לא באופן מיידי.

בניגוד להגשת תביעה, שליחת מכתב התראה לפני תביעת לשון הרע עשויה להוביל למצב שבו הפוגע ירצה לנהל משא ומתן עם הנפגע במטרה למנוע את הגשת התביעה. צריכים לזכור שבעת הגשת תביעת לשון הרע לא רק התובע יאלץ לשכור שירותיו של עורך דין, אלא גם הנתבע. לרוב עורך דין לשון הרע יגבה בגין שירותיו לצורך הגנה על נתבע בין 10-25 אלף ש"ח בתוספת מע"מ (במקרים חריגים גם יותר מכך). נתבע שמודע לגובה שכר הטרחה יעדיף להמנע מלהכנס להליך משפטי בו יצטרך לשכור שירותיו של עורך דין, ובמקרים מסוימים יעדיף להתנהל ו/או לשלם לנפגע פיצוי כספי כלשהו.

כל הפרוצדורה הזאת עשויה להסתכם בימים או מספר שבועות עד להגעה לפיתרון כולל, לשביעות רצונו של הנפגע.

2. חיסכון בכסף

בניגוד לדעה הרווחת, שכר טרחת עורך דין לצורך הגשת תביעת דיבה אינו מסתכם רק באחוזים מהזכייה אלא צריכים גם לשלם תשלום מראש (בחלק ניכר מהמקרים מדובר בסכומים הנעים בין 10-20 אלף ש"ח בתוספת מע"מ, בנוסף על אחוזים מהזכייה בסיום ההליך).

ליצירת קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

לא כולם יכולים או רוצים לשלם שכר טרחת עורך דין בגין ניהול תביעה ולכן משלוח התראה לפני תביעת לשון הרע עשויה להתאים למקרים אלה. לפי תגובת הפוגע למכתב ההתראה תוכלו גם להבין האם הוא רוצה שתגישו תביעה או שהוא מוכן לנהל משא ומתן.

התראה לפני תביעת לשון הרע תסתכם לרוב בשכר טרחה בסכומים הנעים בין 1000-3000 ש"ח בתוספת מע"מ (תלוי במורכבות המקרה). ביחס לעלות זו צריכים לזכור שאתם משלמים לעורך הדין לא רק בגין משלוח מכתב התראה לפני תביעת לשון הרע אלא גם על זמנו שבניהול משא ומתן עם הפוגע.

3. התראה לפני תביעת לשון הרע תגלה לכם מהן טענות ההגנה

במענה על התראה לפני תביעת לשון הרע תקבלו (לרוב) את טענות ההגנה של הפוגע. מדובר במידע חשוב מאוד שעשוי לסייע לכם להכין את כתב התביעה שלכם בצורה נכונה ומדויקת יותר.

מענה על התראה לפני תביעת לשון הרע גם "מקבע" את הפוגע שיתקשה במהלך ההליך המשפטי לטעון טענות עובדתיות סותרות, וייתכן מאוד שבזכות מכתב התראה שתשלחו ההתמודדות במסגרת ההליך המשפטי תהיה פשוטה יותר.

4. התראה לפני תביעת לשון הרע עשויה להעיד על תום לב

התראה לפני תביעת לשון הרע תראה בבית המשפט שעשיתם כל מה שביכולתכם על מנת להימנע מהגשת תביעה. עניין זה עשוי להילקח בחשבון בעת פסיקת הוצאות משפט לטובתכם בסיום ההליך.

נניח שחלילה הפסדתם בתביעה. עצם העובדה ששלחתם התראה לפני תביעת לשון הרע עשויה להוביל לכך שבית המשפט לא יחייב אתכם בהוצאות משפט לטובת הנתבע.

חסרונות במשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע

1. תשלום עבור מכתב התראה

אין ספק שבמשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע יש גם חסרונות. אחד מחסרונות אלה הוא עלות משלוח מכתב ההתראה. כפי שפירטתי קודם, העלות נעה בדרך כלל בין 1000-3000 ש"ח בתוספת מע"מ. אם הפוגע יתעלם מהמכתב או לא יסכים לכל הדרישות שלכם תצטרכו בכל מקרה להגיש תביעה ולשלם שכר טרחה ואגרת בית משפט בגין ניהולה של התביעה. כלומר, יתכן שתשלמו בגין מכתב ההתראה אך לא תקבלו את מלוא התמורה (או התוצאה) לה ציפיתם.

2. בזבוז זמן

לא מקובל לדרוש מענה מיידי על התראה לפני תביעת לשון הרע, ובדרך כלל מאפשרים לפוגע להגיב בתוך 7-30 ימים. ככל שמדובר בפרסום פוגעני באינטרנט או בפייסבוק בכל הזמן הזה הפרסום כנראה לא ימחק וימשיך להתפרסם. במקביל לא תוכלו להגיש תביעה במשך כל תקופת ההתראה (אחרת בית המשפט עשוי לראות בכך התנהלות בחוסר תום לב משום שמצד אחד שלחתם התראה ואפשרתם לפוגע להגיב, ומצד שני בתקופת ההתראה הגשתם תביעת לשון הרע).

אם בסופו של דבר הפוגע יתעלם מהמכתב או יגיב בצורה שלא תרצה את שולח המכתב, יתברר שהזמן שהוקצה לתגובה על ההתראה בוזבז לחינם.

3. הצד שמקבל את ההתראה עשוי לגלות את "הקלפים" שלכם

במסגרת מכתב התראה לפני תביעת לשון הרע תצטרכו לפרט בקצרה את האירוע בגינו אתם פונים לפוגע. במסגרת פירוט זה תמיד ישנו סיכון שתפרטו מידע שעשוי לרמוז (או לומר בצורה מפורשת) מהם כל "הקלפים החזקים" שלכם. במידה וטעיתם בהערכה שלכם ופירטתם נתונים מיותרים או כאלה שמזיקים לכם, הדבר עשוי לאפשר לפוגע להתגונן מפני פנייתכם או תביעתכם בצורה חכמה וטובה יותר.

לסיכום

ישנם יתרונות וחסרונות במשלוח מכתב התראה לפני הגשת תביעת לשון הרע. ההחלטה האם לשלוח התראה לפני הגשת התביעה תלויה במטרות שאתם מנסים להשיג ואיך אתם רוצים להציג את הדברים בבית המשפט.

במקרים רבים כדאי לשלוח מכתב התראה לפני הגשת התביעה בפועל.

.

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

צריכים ליווי משפטי בנושא זה?
עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין
משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים בתביעות מורכבות (אך ורק תביעות מעל 50 אלף ש"ח). למשרדנו ניסיון רב מאוד והצלחות מוכחות בבתי המשפט.המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

יצירת קשר

מאמרים שעשויים לעניין אתכם

שירותים שאנו מספקים

צריכים ייצוג משפטי בתביעה בסכום העולה על 50 אלף ש"ח? חייגו עכשיו 03-6427876 או השאירו פרטים ונחזרו אליכם בהקדם

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב