רח' ההגנה 13, ראשון לציון

התראה לפני תביעת לשון הרע – יתרונות וחסרונות במשלוח מכתב

לאחר שנחשפים לפרסום פוגעני המהווה לשון הרע (הוצאת דיבה) שוקלים בדרך כלל הגשת תביעה, מבלי לשקול תחילה את האפשרות לשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע. אמנם לא בכל מקרה כדאי לשלוח התראה לפני תביעה, אך כדאי להכיר את היתרונות והחסרונות שבמשלוח מכתב התראה שכזה.

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק מזה למעלה מעשור בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות לשון הרע – הוצאת דיבה. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

יתרונות במשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע

1. חיסכון בזמן

התראה לפני תביעת לשון הרע עשויה לחסוך זמן רב לאדם שנפגע מהפרסום השלילי/פוגעני. בכל מקרה הגשת תביעה קטנה או תביעה בסדר דין רגיל לא תוביל לפיתרון או פיצוי כספי מיידי. כידוע, תביעות נמשכות, לכל הפחות, מספר חודשים (ולרוב הרבה יותר מכך). כלומר, את הסעד תוכלו לקבל רק לאחר שינתן פסק דין לטובתכם, וברוב המוחלט של המקרים, לא באופן מיידי.

בניגוד להגשת תביעה, שליחת מכתב התראה לפני תביעת לשון הרע עשויה להוביל למצב שבו הפוגע ירצה לנהל משא ומתן עם הנפגע במטרה למנוע את הגשת התביעה. צריכים לזכור שבעת הגשת תביעת לשון הרע לא רק התובע יאלץ לשכור שירותיו של עורך דין, אלא גם הנתבע. לרוב עורך דין לשון הרע יגבה בגין שירותיו לצורך הגנה על נתבע בין 10-25 אלף ש"ח בתוספת מע"מ (במקרים חריגים גם יותר מכך). נתבע שמודע לגובה שכר הטרחה יעדיף להמנע מלהכנס להליך משפטי בו יצטרך לשכור שירותיו של עורך דין, ובמקרים מסוימים יעדיף להתנהל ו/או לשלם לנפגע פיצוי כספי כלשהו.

כל הפרוצדורה הזאת עשויה להסתכם בימים או מספר שבועות עד להגעה לפיתרון כולל, לשביעות רצונו של הנפגע.

עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין הוצאת דיבה אדי בליטשטיין מסביר על התראה לפני תביעת לשון הרע

2. חיסכון בכסף

בניגוד לדעה הרווחת, שכר טרחת עורך דין לצורך הגשת תביעת דיבה אינו מסתכם רק באחוזים מהזכייה אלא צריכים גם לשלם תשלום מראש (בחלק ניכר מהמקרים מדובר בסכומים הנעים בין 10-20 אלף ש"ח בתוספת מע"מ, בנוסף על אחוזים מהזכייה בסיום ההליך).

לא כולם יכולים או רוצים לשלם שכר טרחת עורך דין בגין ניהול תביעה ולכן משלוח התראה לפני תביעה עשויה להתאים למקרים אלה. לפי תגובת הפוגע למכתב ההתראה תוכלו גם להבין האם הוא רוצה שתגישו תביעה או שהוא מוכן לנהל משא ומתן.

התראה לפני תביעת לשון הרע תסתכם לרוב בשכר טרחה בסכומים הנעים בין 1000-3000 ש"ח בתוספת מע"מ (תלוי במורכבות המקרה). ביחס לעלות זו צריכים לזכור שאתם משלמים לעורך הדין לא רק בגין משלוח מכתב התראה לפני תביעה אלא גם על זמנו שבניהול משא ומתן עם הפוגע.

3. התראה לפני תביעת לשון הרע תגלה לכם מהן טענות ההגנה

במענה על התראה לפני תביעת לשון הרע תקבלו (לרוב) את טענות ההגנה של הפוגע. מדובר במידע חשוב מאוד שעשוי לסייע לכם להכין את כתב התביעה שלכם בצורה נכונה ומדויקת יותר.

מענה על התראה לפני תביעה גם "מקבע" את הפוגע שיתקשה במהלך ההליך המשפטי לטעון טענות עובדתיות סותרות, וייתכן מאוד שבזכות מכתב התראה שתשלחו ההתמודדות במסגרת ההליך המשפטי תהיה פשוטה יותר.

4. התראה לפני תביעת לשון הרע עשויה להעיד על תום לב

התראה לפני תביעת לשון הרע תראה בבית המשפט שעשיתם כל מה שביכולתכם על מנת להימנע מהגשת תביעה. עניין זה עשוי להילקח בחשבון בעת פסיקת הוצאות משפט לטובתכם בסיום ההליך.

נניח שחלילה הפסדתם בתביעה. עצם העובדה ששלחתם התראה לפני תביעה עשויה להוביל לכך שבית המשפט לא יחייב אתכם בהוצאות משפט לטובת הנתבע.

התראה לפני תביעת לשון הרע
התראה לפני תביעת לשון הרע

חסרונות במשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע

1. תשלום עבור מכתב התראה

אין ספק שבמשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע יש גם חסרונות. אחד מחסרונות אלה הוא עלות משלוח מכתב ההתראה. כפי שפירטתי קודם, העלות נעה בדרך כלל בין 1000-3000 ש"ח בתוספת מע"מ. אם הפוגע יתעלם מהמכתב או לא יסכים לכל הדרישות שלכם תצטרכו בכל מקרה להגיש תביעה ולשלם שכר טרחה ואגרת בית משפט בגין ניהולה של התביעה. כלומר, יתכן שתשלמו בגין מכתב ההתראה אך לא תקבלו את מלוא התמורה (או התוצאה) לה ציפיתם.

2. בזבוז זמן

לא מקובל לדרוש מענה מיידי על התראה לפני תביעת לשון הרע, ובדרך כלל מאפשרים לפוגע להגיב בתוך 7-30 ימים. ככל שמדובר בפרסום פוגעני באינטרנט או בפייסבוק בכל הזמן הזה הפרסום כנראה לא ימחק וימשיך להתפרסם. במקביל לא תוכלו להגיש תביעה במשך כל תקופת ההתראה (אחרת בית המשפט עשוי לראות בכך התנהלות בחוסר תום לב משום שמצד אחד שלחתם התראה ואפשרתם לפוגע להגיב, ומצד שני בתקופת ההתראה הגשתם תביעת לשון הרע).

אם בסופו של דבר הפוגע יתעלם מהמכתב או יגיב בצורה שלא תרצה את שולח המכתב, יתברר שהזמן שהוקצה לתגובה על ההתראה בוזבז לחינם.

3. הצד שמקבל את ההתראה עשוי לגלות את "הקלפים" שלכם

במסגרת מכתב התראה לפני תביעת לשון הרע תצטרכו לפרט בקצרה את האירוע בגינו אתם פונים לפוגע. במסגרת פירוט זה תמיד ישנו סיכון שתפרטו מידע שעשוי לרמוז (או לומר בצורה מפורשת) מהם כל "הקלפים החזקים" שלכם. במידה וטעיתם בהערכה שלכם ופירטתם נתונים מיותרים או כאלה שמזיקים לכם, הדבר עשוי לאפשר לפוגע להתגונן מפני פנייתכם או תביעתכם בצורה חכמה וטובה יותר.

לסיכום

ישנם יתרונות וחסרונות במשלוח מכתב התראה לפני הגשת תביעת לשון הרע. ההחלטה האם לשלוח התראה לפני הגשת התביעה תלויה במטרות שאתם מנסים להשיג ואיך אתם רוצים להציג את הדברים בבית המשפט.

במקרים רבים כדאי לשלוח מכתב התראה לפני הגשת התביעה בפועל משום שהדבר עשוי לחסוך לכם הרבה מאוד זמן וכסף.

עורך דין אדי בליטשטיין
צריכים ליווי משפטי בעניין התראה לפני תביעת לשון הרע? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

שאלות נפוצות בעניין שליחת מכתב התראה לפני תביעת לשון הרע

 • האם יש חובה לשלוח התראה לפני הגשת תביעת לשון הרע?

  אין חובה לשלוח מכתב התראה. אפשר להגיש תביעת לשון הרע באופן מיידי לאחר הפרסום הפוגעני, אך תמיד כדאי להתייעץ עם עורך דין לשון הרע או עורך דין הוצאת דיבה לפני שמגישים תביעה.

 • האם יש יתרונות בשליחת התראה לפני תביעת לשון הרע?

  בהחלט.
  שליחת מכתב התראה עשויה לחסוך לכם את הגשת התביעה משום שייתכן שכל או חלק מהדרישות שלכם יענו על ידי מקבל המכתב.
  גם אם לא כל הדרישות שלכם יזכו למענה, ניהול התביעה יהפוך להיות פשוט יותר.

 • האם חובה לשלוח התראה לפני תביעת לשון הרע באמצעות עורך דין?

  אין חובה כזאת, אך כדאי מאוד להעזר בעורך דין לצורך ניסוח ההתראה. עורך הדין יוכל לציין במכתב את החקיקה הרלוונטית המבהירה מדוע מי שביצע את הפרסום הפוגעני חשוף לתביעה ולתשלום פיצויים גבוהים. כמו כן, במידת הצורך, עורך הדין יוכל לציין פסיקה רלוונטית אשר עסקה במקרה הדומה לשלכם, ולציין כיצד פסק השופט באותו מקרה. כל אלה עשויים לגרום למקבל המכתב לפעול בהתאם לדרישה שלכם.

 • כמה זמן לחכות למענה על התראה לפני תביעת לשון הרע?

  בדרך כלל נהוג לאפשר מענה תוך עד 14 ימים. במקרים קיצוניים ומורכבים יותר נהוג לאפשר מענה עד 30 ימים, אך לא מעבר לכך.

דירוג הגולשים:

5 / 5. 37

No votes so far! Be the first to rate this post.

אנחנו שמחים לדעת שהמאמר סייע לך.

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

התראה לפני תביעת לשון הרע
התראה לפני תביעת לשון הרע
הקליקו כאן כדי לחזור לחלק ספציפי במאמר
Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בתחתית העמוד.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מידע משפטי בווידאו

מידע משפטי במגוון נושאים
13 קטעי וידאו
מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות
0 +
מעל 750 לקוחות מרוצים
0 +
מאה אחוז יחס אישי לכל לקוח
% 0
המלצות מלקוחות קודמים
כותבים עלינו בתקשורת

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב