עורך דין אדי בליטשטיין

תביעה כספית – מה זה וכיצד לפעול נכון כדי להצליח בתביעה?

תביעה כספית
תביעה כספית
5
(86)

מה זה תביעה כספית?

תביעה כספית זו תביעה אשר מתמקדת רק או בעיקר בסעד כספי, אך אין משמעות הדבר שלא ניתן לדרוש במסגרתה גם ובנוסף סעד שאינו כספי (לדוגמה צו מניעה, צו עשה, צו עיקול). ככל שנדרש סעד הכספי גבוה יותר כך התביעה תוגש לערכאה שיפוטית בכירה יותר (ואגרת בית המשפט תעמוד על סכום גבוה יותר).

המצבים הנפוצים ביותר בהם שוקלים הגשת תביעה כספית לבית המשפט הם כאשר מבקשים לקבל פיצוי כספי בגין אירוע שהתרחש (לדוגמה פיצוי כספי עקב הטרדה מינית, תביעה נגד עורך דין בגין רשלנות), או כאשר מבקשים לקבל החזר כספי בגין מוצר שנרכש (לדוגמה החזר כספי לאחר רכישת רכב שהתברר כפגום), או שילוב של שני המקרים הקודמים (לדוגמה הפרת חוזה שלאחריה נדרש פיצוי כספי בגין ההפרה והחזר הכספים ששולמו בעקבות חתימת ההסכם).

ניתן לדרוש במסגרת כתב התביעה פיצוי בגין נזקים כספיים שניתן להוכיח, פיצוי ללא הוכחת נזק וגם פיצוי בגין נזק לא ממוני (לדוגמה: עוגמת נפש).

אין דרך אחת נכונה להגיש ולנהל תביעה כספית ותמיד כדאי להתייעץ עם עורך דין תביעות מנוסה לצורך קבלת הכוונה והסבר מהי הדרך הנכונה ביותר לפעול במקרה שלכם. לדוגמה: האם יש מקום להגיש תביעה לבית משפט לתביעות קטנות/לבית משפט השלום או לבית המשפט המחוזי. האם כדאי להגיש תביעה כספית בסדר דין רגיל או תביעה בסדר דין מהיר.

למונחים אלה, שייתכן ואת חלקם אתם כלל לא מכירים, ישנה חשיבות רבה, ועשויה להיות להם גם השלכה ישירה על כל תביעה שברצונכם להגיש. יתכן מאוד שאם תבחרו להגיש תביעה לבית משפט מסוים, בהליך משפטי ספציפי, תגדילו את סיכויי ההצלחה שלכם.

בנוסף, ישנה חשיבות רבה בבחירת עורך דין המתמחה בתחום הספציפי הרלוונטי למקרה שלכם לצורך הגשת תביעה והגדלת סיכויי ההצלחה שלה. לדוגמה: ברור שאין מקום לפנות לעורך דין פלילי בשעה שאתם רוצים להגיש תביעה אזרחית. מדובר בעורכי דין שעוסקים בתחומים שונים לחלוטין שלא תמיד מכירים את כל הדקויות והוראות החוק הרלוונטיות לתחומי העיסוק העיקריים שלהם.

עורך דין אדי בליטשטיין עוסק מזה למעלה מעשור בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות כספיות. צריכים ליווי משפטי מקצועי? צרו קשר עם משרדנו.

תביעה כספית
עורך דין תביעות אדי בליטשטיין מסביר על תביעה כספית

כדאי לשקול שליחת מכתב טרם הגשת תביעה כספית

מכתב התראה לפני הגשת תביעה בעל מספר יתרונות בולטים אשר מצדיקים את שליחתו:

 1. ישנו סיכוי שהנתבע הפוטנציאלי יקבל את הדרישה ויסכים לשלם את הסכום הנדרש, או חלקו, ובכך ההליך המשפטי יתייתר או יהפוך לפשוט יותר.
 2. הגשת תביעה כרוכה בתשלום אגרת בית משפט. ככל שסכום התביעה גבוה יותר כך האגרה גבוהה יותר. שליחת מכתב התראה לפני הגשת תביעה אינה כרוכה באגרה כלשהי (מלבד תשלום עבור שירותי דואר ישראל).
 3. הגשת תביעה כספית תחייב אתכם בהכרח להמתין בין מספר חודשים למספר שנים עד שהתביעה תתברר ובית המשפט יתן פסק דין (שלא תמיד יהיה לטובתכם). מכתב התראה יזכה, ברוב המוחלט של המקרים, למענה מהיר יותר באופן משמעותי.
 4. לפני הגשת תביעה כספית כדאי מאוד להיות מוכנים לכל טיעון אפשרי מצד הנתבע. קבלת מענה למכתב התראה לפני נקיטת הליך משפטי תאפשר לכם להבין מה הנתבע עשוי לטעון בבית המשפט, ובעקבות כך תוכלו לנסח את כתב התביעה בצורה שתסייע לכם להתגבר על המכשולים הצפויים מצד הנתבע.
תביעה כספית
מכתב התראה לפני תביעה כספית

לא כדאי לשלוח מכתב טרם הגשת תביעה כאשר מדובר במקרה בעל דחיפות חריגה, שכן, המתנה למענה עשויה להוביל לבזבוז זמן יקר. בנוסף, מכתב התראה במקרים דחופים עשוי לגלות לנתבע הפוטנציאלי שבכוונתכם להגיש נגדו תביעה, דבר שיאפשר לו להתכונן ואולי אפילו להבריח נכסים או כסף, כך שבסוף ההליך לא תהיה לכם אפשרות להפרע ממנו.

הגשת תביעה כספית – לאן?

בישראל פועלים מספר בתי משפט שונים אשר דנים בתביעות כספיות בסכומים שונים. הגשת תביעה לבית המשפט הלא נכון עשויה להוביל לדחייתה.

בית משפט לתביעות קטנות דן בתביעות כספיות עד לסכום של כ-36.5 אלף ש"ח (הסכום מתעדכן מעט מדי שנה).

בית משפט השלום דן בתביעות כספיות עד לסכום של 2.5 מיליון שקלים.

בית המשפט המחוזי דן בתביעות כספיות בסכום העולה על 2.5 מיליון שקלים.

ניתן להגיש תביעה כספית על סך 25 אלף ש"ח לבית משפט השלום, אך לא ניתן להגיש תביעה על סך 50 אלף ש"ח לבית משפט לתביעות קטנות.

הגשת תביעה בענייני עבודה (מחלוקת בין מעסיק לעובד) יש לבצע בבית הדין לעבודה.

הגשת תביעה כספית בסוגיות הרלוונטיות למחלוקות בין בני משפחה יש לבצע בבית משפט לענייני משפחה.

תביעה כספית
הגשת תביעה לבית המשפט

כיצד לנסח כתב תביעה כספית?

מדריך מפורט בדבר ניסוח תובענה כספית תוכלו לקרוא על ידי לחיצה כאן.

חשוב להבין שכל מה שלא נדרש במסגרת כתב התביעה לא תוכלו לדרוש בבית המשפט (מבלי לבקש מבית המשפט רשות לתקן את כתב התביעה, דבר שיוביל להתנגדות מצד הנתבע, וברוב המקרים לפסיקת הוצאות משפט נגדכם).

מסיבה זו חשוב מאוד לבדוק ולחשב בצורה מדויקת מה הנזק הכספי שנגרם לכם, על מנת לנסח את כתב התביעה בצורה נכונה ומדויקת, ולהגיש תביעה לבית המשפט הנכון ובצורה שלא תחייב את תיקונה בהמשך.

תיקון כתב התביעה יוביל לתיקון כתב ההגנה ובכל מקרה יוביל לעיכוב משמעותי בבירורו של ההליך המשפטי (דבר שהוא כמעט תמיד לטובת הנתבע ולרעת התובע).

האם להגיש תביעה כספית לבד או באמצעות עורך דין?

לסוגיה זו ישנה חשיבות רבה מצידו של התובע משום שהגשת תביעה באמצעות עורך דין תהיה כרוכה, ברוב המקרים, בתשלום שכר טרחה. ככל שהתביעה הכספית תהיה מורכבת יותר כך צפוי ששכר טרחת עורך הדין יהיה גבוה יותר.

אם מדובר בתביעה קטנה עורך דין לא יוכל לייצג את התובע (בעקבות איסור על ייצוג בבית משפט לתביעות קטנות) אך יוכל לסייע לו בניסוח והגשת כתב התביעה.

תובע יכול להחליט שהוא מייצג את עצמו גם בבתי משפט אחרים, אך לרוב זאת תהיה החלטה גרועה שמראש תוביל את התובע למצב משפטי נחות יותר, במיוחד אם התובע לא מכיר את כללי הפרוצדורה או פסיקות בתי המשפט. מצד אחד התובע יחסוך את שכר טרחתו של עורך הדין אך מצד שני יכשיל את עצמו לאורך ההליך, דבר שעשוי לעלות לו ביוקר, בין היתר, בעקבות פסיקת הוצאות משפט שעשויים לפסוק נגדו לאורך ההליך המשפטי ובסיומו.

מצד שני, לא כל עורך דין יוכל לסייע לתובע בעת הגשת תביעה או ניהולה. כשם שישנם רופאים בתחומים שונים כך גם קיימים עורכי דין אשר עוסקים בתחומים שונים. עורך דין שעוסק בחוזי מכר דירות יכול להיות פחות מקצועי בהגשת תביעות ביחס לעורך דין אשר עוסק באופן קבוע בהגשת תביעות כספיות וניהולן בבתי המשפט. מסיבה זו חשוב מאוד לבדוק מיהו עורך הדין שאליו בכוונתכם לפנות, באיזה תיקים הוא מטפל, כמה תביעות כספיות הוא הגיש, ולאיזה תוצאות הגיע.

עורך דין אדי בליטשטיין
צריכים ליווי משפטי לצורך הגשת תביעה כספית? צרו קשר עם עורך דין אדי בליטשטיין

לסיכום

תביעה כספית מטרתה בסופו של דבר לקבל פיצוי כספי או החזר כספי מהנתבע. במסגרת תביעה שכזו ניתן לתבוע ולדרוש גם סעדים שאינם כספיים (לדוגמה צווים).

סכום התביעה משפיע על זהות בית המשפט אליו צריכים להגיש את התביעה בפועל (לדוגמה: בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט השלום או בית המשפט המחוזי).

לא תמיד נכון להגיש מיד תביעה לבית המשפט. לעיתים כדאי לשקול שליחתו של מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים.

חשוב מאוד לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה. במקרים בהם מדובר בנזק כספי משמעותי כדי מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין תביעות מנוסה.

שאלות נפוצות בעניין תביעה כספית

 • איך מגישים תביעה כספית?

  בעמוד זה יש לכם דוגמה לכתב תביעה שנוסח בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט – 2018. (תקנות שנכנסו לתוקף החל משנת 2021). אתם מוזמנים להיעזר בו על מנת להבין כיצד להגיש את התביעה.

 • האם אני צריך עורך דין לצורך תביעה כספית?

  אם לא מדובר בהגשת תביעה קטנה, כדאי מאוד להסתייע בעורך דין.

 • האם בית המשפט יפסוק לטובתי כל מה שאתבע בכתב התביעה?

  זה קורה, אך לעיתים נדירות יחסית. השופט כמעט תמיד יקבל טענת הגנה כלשהי שתוביל להפחתה מסוימת מסכום הפיצוי.

 • כיצד לאתר עורך דין טוב לתביעה?

  חשוב מאוד לבדוק את ניסיונו של עורך הדין בסוגייה הספציפית בה אתם רוצים להגיש תביעה. לא כל עורך דין יכול להגיש תביעה כספית בכל נושא משפטי (משום שלא תמיד יש לו את הבקיאות הנדרשת באותו נושא).

גולשים דירגו את המאמר:

5 / 5. 86

No votes so far! Be the first to rate this post.

רוצים לחזור לחלק ספציפי במאמר?

רוצים לקבל בחינם עדכונים בנושא זה? סיכום פסקי דין? מדריכים משפטיים? הזינו כתובת מייל תקינה

Picture of עורך דין אדי בליטשטיין
עורך דין אדי בליטשטיין

משרדנו עוסק בייצוג תובעים ונתבעים במסגרת תביעות ייצוגיות ותביעות אזרחיות - כספיות מורכבות.

למשרדנו מעל 12 שנות ניסיון והצלחות מוכחות בבתי המשפט.

המלצות רבות מלקוחות קודמים ופרסומים בתקשורת על התיקים שאנו מנהלים תוכלו לקרוא בעמוד אודות.

עורך דין אדי בליטשטיין דובר את השפות עברית, אנגלית ורוסית.

מידע רלוונטי נוסף

לפני שאתם עוזבים...

רוצים לדעת כיצד לנסח נכון כתב תביעה? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו ונעביר אתכם למדריך מקיף ללא תשלום

אנחנו לא שולחים פרסומות וניתן לבצע הסרה בכל שלב